اطلاعات بیشتر

رفع آلودگی پساب صنعتی با پوست نرم پسته

تولید نانو ذرات مس از پوست نرم پسته

پژوهشگران دانشگاه گیلان با تولید نانو ذرات مس از پوست نرم پسته و تثبیت آنها بر پوست سخت پسته موفق به تهیه‌ آزمایشگاهی یک نانوکاتالیست برای حذف برخی ترکیبات آلی مضر موجود در پساب‌های صنعتی شدند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

به گزارش ایسنا،  دکتر کورش رادمقدم، عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به آسیب‌های جدی ناشی از ورود ترکیبات آلی موجود در پساب صنایع، گفت: در پساب بسیاری از صنایع مانند صنعت نساجی، رنگ، مواد غذایی و دارو، ترکیبات آلی سمی وجود دارد که برای سلامت موجودات زنده مضر هستند. ورود مستقیم این مواد به آب‌های سطحی یا زیرزمینی سبب صدمات جدی به محیط‌زیست و مسمومیت جانداران خواهد شد.

وی ادامه داد: در این راستا، در طرح حاضر از ضایعات پسته به‌منظور تولید یک نانوکاتالیست کامپوزیتی جهت حذف یا تخریب ترکیبات آلی مضر موجود در پساب‌های صنعتی استفاده شد.

راد مقدم خاطرنشان کرد: استفاده از پوست پسته به‌عنوان پیش‌ماده‌ ارزان جهت تولید نانوکاتالیست، علاوه بر کاهش هزینه‌ تولید، مواد شیمیایی ناسازگار با محیط‌زیست را از فرایند تولید حذف می‌کند. از سوی دیگر بخشی از هزینه‌های مربوط به تولید پسته را حذف کرده و موجب ایجاد ارزش‌افزوده برای این محصول نیز می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه در این مطالعه از پوست نرم پسته برای تولید نانوذرات مس استفاده شد، ادامه‌ داد: بعد از این مرحله که نانو ذرات سنتز شده بر روی میکروذرات تولیدشده از پوست سخت پسته تثبیت شدند، محصول نهایی نانوکامپوزیتی خواهد بود که قادر است ترکیبات مضر رنگی موجود در پساب را به ترکیبات بی‌اثر یا حتی مفید تبدیل کند.

این محقق با بیان اینکه نانوکامپوزیت تولید شده را می‌توان در رآکتورهای جریان پیوسته مورد استفاده قرار داد، ادامه داد: در این روش مخلوط ماده‌ آلاینده و کاهنده از ستون پر شده از نانوکامپوزیت به‌ صورت یک جریان پیوسته عبور می‌کند. این روش که قابلیت خودکار شدن را دارد، برای اجرا در مقیاس‌های بزرگ صنعتی بسیار مناسب است.

راد مقدم اضافه کرد: نانوذرات سنتز شده از پوست نرم پسته دامنه‌ توزیع اندازه‌ باریکی در بازه‌ی ۱۵ تا ۴۵ نانومتر داشتند. ارزیابی فعالیت کاتالیستی نانوکامپوزیت نهایی بیانگر بازدهی نزدیک به ۱۰۰درصدی آن در حذف و تخریب آلاینده‌های رنگی از پساب است.

این تحقیقات از سوی دکتر کورش راد مقدم عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان و علیرضا تقی زاده دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه گیلان اجرایی و نتایج آن در مجله‌ ‌ Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر ۵.۶۵۱ منتشر شده‌ است.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس امیرمحمد دارابی پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷ 133 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید