اطلاعات بیشتر

تولید مس در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ کاهش یافت

مس

مس

بر مبنایی منطقه ای، تولید معدنی در آفریقا حدود ۱ درصد، در کشورهای آمریکایی حدود ۳ درصد، در آسیا ۴ درصد و در اقیانوسیه ۳ درصد تنزل داشته، در حالیکه در اروپا(شامل روسیه) ۲ درصد افزایش داشته است. تولید در شیلی، بزرگترین تولید کننده مس جهان، که تحت تأثیر منفی مشکلات کارگری در معدن اسکوندیدا و افت بازده معادن کودلکو قرار داشت، با ۲ درصد کاهش روبرو بوده است. همچنین در گزارش این گروه خبر داده شده است که تولید کنسانتره در دوره یاد شده در آرژانتین، کانادا و مغولستان، به ترتیب، ۵۵ درصد، ۱۷ درصد، و ۱۷ درصد تنزل یافت، که علت آن افت عیارها در نقاط مورد استخراج و نزدیک شدن معدن آلومبررای آرژانتین به پایان عمر عملیاتی اش بوده است. علاوه بر این، گروه مطالعات بین المللی مس گزارش داد که تولید کنسانتره اندونزی به خاطر محدود شدن موقتی صادرات کنسانتره که در ژانویه ۲۰۱۷ شروع شد و در آوریل همان سال پایان یافت با ۱۵ درصد کاهش روبرو شد، و ایالات متحده نیز عمدتاً به خاطر عیارهای پایین تر سنگ معدن استخراجی، تنزل نرخهای معدنکاری و شرایط آب و هوایی نامطلوب در آغاز سال ۱۲ درصد کاهش در تولید کنسانتره مس خود داشت.

با وجود این، این کاهشها در تولید تا حدودی با افزایش های بازده کنسانتره ۳۲ درصدی و ۳٫۵ درصدی، به ترتیب، در قزاقستان و پرو جبران شد، چرا که هر دو کشور مزبور از ظرفیتهای جدید و توسعه یافته ای بهره مند شدند گر چه تمام این ظرفیت در دوره مورد اشاره در سال ۲۰۱۷ قابل استفاده نبود. برزیل، مکزیک، میانمار، اسپانیا و سوئد نیز هر کدام شان سهمی در رشد تولید جهانی داشتند. در این میان، برآورد می شود که تولید مس پالایش یافته جهان تغییر محسوسی در ۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷ نداشته، به نحوی که تولید اولیه(الکترولیتی و ای دبلیو) حدود ۲ درصد کاهش و تولید ثانویه از قراضه ۹ درصد افزایش داشتند. افزایش قراضه در دسترس باعث رشد تولید مس پالایش یافته ثانویه، بویژه در چین، شد. سهم اصلی رشد تولید مس پالایش یافته جهان متعلق به چین بود که از افزایشی ۵ درصدی در بازده این فلز برخوردار شد. رشد تولید هندوستان ۷ درصد بود، و بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز از وضعیت تعطیلی های نگهداری در ۲۰۱۶ بیرون آمدند و بر تولید خود افزودند. با وجود این، رشد کلی جهانی با افتی ۸ درصدی در شیلی، دومین تولید کننده بزرگ مس پالایش یافته جهان که در آن هم تولید پالایش یافته الکترولیتی و هم تولید ای دبلیو تنزل یافت، خنثی شد. بیانیه گروه مطالعات بین المللی مس می گوید،”تولید همچنین در سومین و چهارمین تولید کنندگان بزرگ مس پالایش یافته جهان، به نام ژاپن با افتی ۴ درصدی، و ایالات متحده با افتی ۱۰ درصدی، کاهش یافت.” علاوه بر این، بر مبنایی منطقه ای، برآورد می شود که تولید مس پالایش یافته در آسیا ۳ درصد و در اروپا ۳٫۵ درصد افزایش داشته، در حالیکه در آفریقا ۲ درصد، در کشورهای آمریکایی ۸ درصد و در اقیانوسیه ۱۰ درصد کاهش داشته است.

از جهت تقاضا، برآورد می شود که مصرف ظاهری مس پالایش یافته جهان در طول ۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷ رشد ملایم ۲/۰ درصدی ای داشته، که علت آن تا حدودی به محدود شدن رشد مصرف مس پالایش یافتن جهانی در ۲۰۱۷ به خاطر بهبود عرضه قراضه باز می گردد.مضافاً،ۀ داده های اولیه نشان می دهند که مصرف جهانی به استثناء چین تا ۴/۰ درصد افزایش یافته است. با وجود این، مصرف ظاهری چین(که در حال حاضر حدود ۵۰ درصد از مصرف مس پالایش یافته جهان را به خود اختصاص می دهد) تغییر قابل توجهی نداشت. علاوه بر این، مصرف ظاهری چین(به استثناء تغییرات در ذخائر گزارش نشده) نیز کم و بیش بدون تغییر باقی ماند چون، با آنکه تولید مس پالایش یافته ۵ درصد رشد داشت، واردات خالص مس پالایش یافته این کشور ۱۱ درصد کاهش یافت. در میان دیگر کشورهای مهم مصرف کننده مس، مصرف این فلز در هندوستان و ژاپن افزایش اما در ایالات متحده، آلمان و کره جنوبی کاهش داشته است. تراز مس پالایش یافته جهان برای ۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷ کسری ای حدوداً ۱۷۵ هزار تنی را نشان می دهد، که شامل بازنگریها در داده های قبلاً ارائه شده می شود. علت این کسری عمدتاً به رشد راکد در عرضه مس پالایش یافته جهانی باز می گردد. در ۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷، تراز مس پالایش یافته جهان که در انطباق با تغییرات در ذخائر مهر و موم شده انباری چین تنظیم شده کسری ای حدوداً ۱۵۰ هزار تنی را نشان می دهد. گزارش گروه مطالعات بین المللی مس می افزاید،”بر مبنای متوسط برآوردهای ذخائر انباری فراهم شده توسط مشاوران مستقل، ذخائر مهر و موم شده انباری چین در ۱۰ ماهه نخست ۲۰۱۷ نسبت به رقم پایان سال ۲۰۱۶ حدود ۲۰ هزار تن افزایش داشته است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

این ذخائر در دوره مشابه در ۲۰۱۶ حدود ۴۰ هزار تن رشد داشت.” گروه مطالعات بین المللی مس در تهیه تراز بازار جهانی خود از یک محاسبه تقاضای ظاهری استفاده می کند که تغییرات در ذخائر گزارش نشده را در آن به حساب نمی آورد. با وجود این، برای آسان کردن تحلیل بازار جهانی، یک مورد اضافی—یعنی تراز جهانی مس پالایش یافته تنظیم شده برای تغییرات ذخائر مهر و موم شده انباری چین— در این محاسبه در نظر گرفته می شود که تراز مس پالایش یافته جهانی را بر مبنای متوسط برآورد تغییرات در موجودیهای انباری گزارش نشده فراهم گردیده توسط سه شرکت مشاوره آگاه به وضعیت بازار مس چین تنظیم می کند.

قیمتها و ذخائر

از آنجا که در پایان دسامبر ۲۰۱۷، ذخائر مس نگهداری شده در سه بورس مهم فلزات(بورس فلزات لندن، بورس تجاری نیویورک، و بورس پیشفروش شانگهای) به ۵۴۲۵۲۹ تن رسید، رشدی ۳۴۵۶ تنی، یا ۶/۰ درصدی، نسبت به ذخائر پایان دسامبر ۲۰۱۶ مشاهده می گردد. در مقایسه با سطوح دسامبر ۲۰۱۶، این ذخائر در بورس فلزات لندن ۳۶ درصد کاهش، در شانگهای و نیویورک، به ترتیب، ۳ درصد و ۱۳۷ درصد افزایش داشتند. متوسط قیمت نقدی برای دسامبر سال گذشته ۶۸۰۱٫۱۶ دلار برای هر تن مس بود که نسبت به متوسط ۶۸۲۵٫۵۷ دلاری برای هر تن در نوامبر ۲۰۱۷ کاهش داشت. گروه مطالعات بین المللی مس در پایان گفته است قیمتهای بالا و پایین مس ۲۰۱۷ تا پایان دسامبر ۶۲۱۶ دلار برای هر تن( در ۲۸ دسامبر) و ۵۴۶۶ دلار برای هر تن(در ۸ مه)بود، و متوسط قیمت کل سال ۲۰۱۷ برابر با ۶۱۶۵٫۹۷ دلار برای هر تن بود، که ۲۷ درصد نسبت به متوسط قیمت کل سال ۲۰۱۶ رشد داشت.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس حسین مهرآبادی چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ 417 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید