تولید مس کاتدی
تولید مس کاتدی

مهندس «سعد عبدی» مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس گفت: در مهرماه امسال شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۵درصد افزایش نسبت به برنامه(۱۷هزار و ۸۲۷تن)، موفق به تولید بی‌سابقه ۲۲هزار و ۲۸۶‌تن مس کاتدی شد.

به گزارش مس پرس، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با اعلام این خبر و با تأکید بر این‌که این میزان تولید ماهانه از بدو راه‌اندازی شرکت تاکنون سابقه نداشته است گفت: درمجموع شرکت مس طی هفت‌ماهه نخست امسال موفق به تولید ۱۳۶ هزار ۹۸۰ تن کاتد شد که نسبت به برنامه از رشد ۱۸درصدی برخوردار شده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با بیان این‌که سهم پالایشگاه سرچشمه از تولید ۷ماهه ۸۰هزار و ۵۰۰ تن، پالایشگاه خاتون‌آباد ۴۸ هزار ۶۰۰ تن و لیچینگ‌ها ۸هزار تن است افزود: با این میزان تولید تاکنون ۶۸درصد از برنامه سال شرکت مس در حوزه تولید کاتد محقق شده است.

عبدی با اشاره به این‌که دستیابی به این رکورد بی‌سابقه در تولید کاتد در مهرماه به دلیل افزایش راندمان کارخانه‌های ذوب شرکت به‌ویژه ذوب سرچشمه است گفت: عملکرد تولیدی کارخانجات ذوب شرکت در مهرماه نشان می‌دهد که درمجموع ۲۸۰۰۰ هزار تن آند تولید شده است که ۳۳ درصد از برنامه پیش‌بینی شده شرکت بالاتر است. همچنین طی هفت‌ماهه امسال تولید آند شرکت مس به عدد چشمگیر ۱۷۵هزارتن رسید که نشان‌دهنده رشد ۲۷درصدی تولید آند است.

به گفته مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با این میزان تولید تاکنون ۷۳درصد از برنامه تولید آند شرکت مس در سال جاری محقق شده است.
عبدی با بیان این‌که تولید کنسانتره شرکت مس در مهرماه با ۱۰درصد افزایش به رقم چشمگیر ۱۰۴ هزار تن رسید بیان کرد: تولید کنسانتره مس نیز طی هفت‌ماهه امسال، رشد ۱۰درصدی را تجربه کرده است به‌طوری‌که در طی این مدت، شرکت مس ۷۰۱هزارتن نسبت به برنامه تعریف‌شده ۶۵۱هزار و ۹۸۱تنی، کنسانتره مس تولید کرده است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس در ادامه به میزان تولید مس محتوی معدنی (کنسانتره+کاتد حاصل از لیچینگ) شرکت مس اشاره کرد و اظهار داشت: در هفت‌ماهه امسال این شرکت درمجموع ۱۷۹ هزار و ۷۹۲تن مس محتوی معدنی تولید کرده است که در مقایسه با برنامه رشد ۸ درصدی داشته است.

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس با بیان این‌که کل استخراج شرکت مس از مجتمع‌های سرچشمه، میدوک، سونگون و معادن دیگر در طی این بازه ‌زمانی درمجموع ۱۱۴میلیون و ۱۶۶هزار تن بوده است که در مقایسه با برنامه تعریف‌شده ۱۰۱میلیون و ۳۲۴هزار تنی، از رشد ۱۲درصدی برخوردار بوده است بیان کرد: افزون بر این، برنامه تعیین‌شده برای برداشت سنگ سولفوری نیز تا پایان مهرماه سال جاری از مجتمع‌های مس سرچشمه، میدوک و سونگون ۳۰میلیون و ۲۹۳ تن بوده که با عملکرد ۳۲میلیون تنی، ۶درصد از برنامه جلوتر بوده است.

عبدی در ادامه به فروش داخلی و خارجی شرکت مس در این بازه زمانی اشاره کرد و اظهار داشت: فروش هفت‌ماهه شرکت مس اعم از بازار داخل و بین‌الملل به رقم بسیار خوب ۵هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی با تأکید بر این‌که بر خلاف برخی شایعات فروش شرکت مس متوقف نشده است و با کندی نامحسوسی به خاطر شرایط تحریم‌های ظالمانه روبه‌رو شده است گفت: در حال حاضر مذاکرات جدی برای فروش محصولات شرکت مس با شرکت‌های خارجی صورت گرفته است که آثار آن در موجودی بنادر و ارسال قطعی آن تا پایان آبان‌ماه مشاهده خواهد شد.

خورشیدی

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید