۱۴ خرداد ۱۳۹۶
627 بازدید

طلا

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

بانک استاندارد چارترد در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: تولید جهانی طلا در سال ۲۰۱۶ میلادی با رشد ناچیز ۰.۴ درصدی روبرو شده است که این کمترین میزان رشد تولید طلا از سال ۲۰۰۹۹ میلادی به شمار می رود.

بر اساس این گزارش بانک استاندارد چارترد افزود: پیش بینی می شود تولید جهانی طلا امسال نیز با ۰.۲ درصد رشد به ۳۲۲۹ تن خواهد رسید. معادن طلای جدیدی که قرار است به بهره برداری برسد، نسبت به سال های گذشته با افت زیادی روبرو شده است.

علاوه بر این کاهش شدید قیمت جهانی طلا در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی موجب شده است تا برخی معادن طلای جهان تعطیل شود. قیمت های کنونی طلا در بازارهای بین المللی نیز هنوز به سطحی نرسیده است که تولید طلا از این معادن را اقتصادی کرده باشد.

این گزارش افزود: شرکت های معدنی جهان از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون، کاهش هزینه ها را در اولویت خود قرار داده اند و این به معنای کاهش شدید سرمایه گذاری در بخش تولید و استخراج طلا بوده است. کاهش شدید قیمت طلا در سال های گذشته فشار زیادی را بر شرکت های معدنی وارد کرده است تا برای ادامه فعالیت و تولید، هزینه های خود را کاهش دهند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از شرکت های معدنی بودجه های اکتشاف و فناوری خود را به شدت کاهش داده اند. این مساله افت تولید طلا در بازارهای جهانی را به همراه داشته است. افزایش هزینه های تولید نیز طی سال های اخیر تاثیر زیادی بر افت رشد تولید طلا داشته است.

آمار رسمی نشان می دهد که هزینه تولید هر اونس طلا در سال ۲۰۱۶ میلادی به بیش از ۹۰۰ دلار رسیده است.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، اگر هزینه های تولید طلا در سطح بین المللی با افزایش روبرو شود و قیمت جهانی این فلز زرد با افزایش چشمگیری روبرو نشود، تولید جهانی این فلز گرانبها طی سال های آینده نیز روندی نزولی خواهد داشت.

در صورتی که تقاضای جهانی طلا نیز با افزایش روبرو شود، این عدم تعادل بین عرضه و تقاضا موجب خواهد شد تا قیمت جهانی طلا با افزایش چشمگیری همراه شود.

raminb

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید