ترکیه یکه‌تاز صادرات کرومیت منطقه

ترکیه پیشتاز صادرات کرومیت در منطقه
ترکیه پیشتاز صادرات کرومیت در منطقه

اخبار فلزات: کرومیت عمدتا در دنیا به فروکروم تبدیل می‌شود که در تولید فولاد زنگ‌نزن مصرف می‌شود. کانه‌های تجاری کرومیت حاوی ۳۵ الی ۶۸ درصد اکسید کروم هستند.
در سال ۲۰۱۷ بیش از ۳۰ میلیون تن کرومیت در دنیا از معادن برداشت شد که حدود ۱۶ میلیون تن از آن به صورت کنسانتره کرومیت بین کشورها تجارت شده است. آفریقای جنوبی، قزاقستان و ترکیه از بزرگترین صادرکنندگان این محصول در دنیا هستند. ایران و عمان نیز جزو ۱۰ کشور اول دارای ذخایر کرومیت و صادرکننده آن در دنیا محسوب می‌شوند.

به گزارش اخبار فلزات، گسترش تقاضای مصرف کروم در صنایع مختلف، باعث افزایش اکتشاف و تولید این کانسار با ارزش در دنیا شده است. در ۱۲ سال اخیر روند تولید کرومیت در دنیا تقریبا صعودی بوده و با سرعت رشد مرکب سالانه ۳ درصد افزایش یافته است.
در نمودار شماره ۱ سهم کشورهای صادرکننده کرومیت خاورمیانه و سهم صادرات این منطقه از تجارت جهانی نشان داده شده است. سهم صادرات این منطقه از تجارت جهانی در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۳ درصد بود. ترکیه به‌طور میانگین ۶۸ درصد از صادرات منطقه را انجام ‌می‌دهد و این در حالی است که این کشور، دومین کشور بزرگ صادرکننده دنیا است. البته روند صادرات این کشور در سال‌های اخیر اندکی کاهش یافته است که بررسی روند افزایشی صادرات فروکروم این کشور، کاهش صادرات کرومیت در این بازه را توجیه می‌کند. این موضوع حاکی از تغییر استراتژی این کشور از فروش کرومیت به مصرف آن برای تولید فروکروم است. میزان ذخایر ترکیه حدود ۲۶ میلیون تن برآورد شده است که حدود ۴ درصد از ذخایر کرومیت شناخته شده دنیا محسوب می‌شود.

عمان با میانگین صادرات ۴۱۵ هزار تن، دومین صادرکننده خاورمیانه و هفتمین صادرکننده بزرگ دنیا در سال ۲۰۱۷ بود. ذخایر عمان حدود ۲ درصد از ذخایر کل جهان است و این کشور از سال ۱۹۸۰ معدن‌کاری و صادرات خود را آغاز کرده است. اصلی‌ترین ذخایر این کشور در کوه‌های منطقه صحار است و کانسنگ و کنسانتره تولیدی این کشور گرید متالورژیکی دارد.
سنگ‌های کرومیت عمان، پایین‌ترین قیمت بازار را در مقایسه با کرومیت کشورهای دیگر منطقه دارد؛ زیرا اولا هزینه‌های تولید این کشور بسیار کم است و شرایط بیابانی و کم بارش این کشور به تولیدکنندگان امکان فعالیت در بازه زمانی بیشتری در طول سال را فراهم می‌کند و سیستم حمل و نقل پیشرفته این کشور نیز امکان حمل در کمترین زمان و هزینه را به تولیدکنندگان می‌دهد، عامل دوم دیگر، کم بودن عیار کانسنگ کرومیت است. تقریبا تمام صادرات کرومیت از عمان به صورت فله با استفاده کشتی‌های کانتینر بر، به چین صادر می‌شود. عیار معادن منطقه سوهار حدود ۳۵ الی ۴۵ درصد است.

سهم ایران از صادرات جهانی کرومیت در سال ۲۰۱۷ حدود ۳ درصد بود و این کشور در رده ۶ صادرکنندگان دنیا قرار گرفت. میانگین صادرات ایران حدود ۳۸۰ هزار تن در سال است که در سال ۲۰۱۷، تقریبا ۹۸ درصد صادرات به مقصد چین بود. یک درصد از کرومیت ایران نیز به ژاپن بارگیری شد. ذخایر کروم ایران حدود ۱۷ میلیون تن برآورد شده است و ۴۲ معدن در استان‌های مختلف مثل خراسان، هرمزگان و کرمان وجود دارد که برخی از آن‌ها در حال بهره‌برداری هستند. معدن فاریاب کرمان با در دست داشتن حدود ۷۰ درصد ذخایر ایران، بزرگترین تولیدکننده کرومیت ایران است.

سهم صادرات کرومیت کشورهای مختلف در منطقه

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید