عرضه‌های سنگین فولادسازان بازار را دوباره جذاب کرد

بورس کالا فولاد

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان میان دولت، بورس کالا و تولیدکنندگان بزرگ، هر چند که دولت رضایت داد سقف رقابت برای انجام معاملات باز باشد، اما قیمت پایه بر همان فرمول قبلی یعنی عرضه با ارز ۴۲۰۰ تومانی استوار است و در ضمن دولت شرط گذاشته است در صورتی که قیمت معامله از ۲۰ درصد افزایش یابد، به همان میزان قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد.
عرضه‌های سنگین فولادسازان بازار را دوباره جذاب کرد.

به گزارش اخبار فلزات، بازار فولاد کشور پس از آزادسازی سقف رقابت با عرضه‌های سنگین فولادسازان دوباره جذاب شد. هفته گذشته بود که پس از چندین نوبت لغو عرضه فولادسازانی همچون فولاد خوزستان و نیز ذوب آهن اصفهان، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه جدیدی اعلام کرد که برای کاهش فاصله میان قیمت بورس کالا و بازار آزاد، سقف رقابت معاملات برای فولاد آزاد است، اما در صورتی که قیمت معامله بیش از ۲۰ درصد افزایش پیدا کند، به همان میزان نرخ حامل‎های انرژی نیز برای تولیدکنندگان افزایش می‌یابد. این خبر در روز چهارشنبه باعث رشد شگفت‌انگیز سهام شرکت‌های معدنی شد. در روز شنبه شاهد عرضه سنگین فولادسازان پس از کشمکش‌های طولانی‌مدت بودیم. نمودار ۱ نشان می‌دهد که در این روز ۱۶۴ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شدند که در مقابل آن ۲۷۲ هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت ۱۶۳ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

ورق گرم فولاد مبارکه به میزان ۷۴ هزار تن بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود که در مقابل آن ۸۰ هزار تن تقاضا وجود داشت و این محصول تماما مورد معامله قرار گرفت. شمش بلوم فولاد خوزستان که در هفته‌های گذشته چندین بار شاهد لغو عرضه بود، این بار به میزان ۳۰ هزار تن عرضه شد و در مقابل خود ۴۱ هزار تن تقاضا دید که در نهایت این محصول تماما مورد معامله قرار گرفت. تیرآهن نیز که پیش از این چندین بار دچار لغو عرضه شده بود، از سوی ذوب آهن به میزان ۳۰ هزار تن عرضه شد که در مقابل خود ۴۴ هزار تن تقاضا دید و این محصول نیز تماما به فروش رفت. انواع میلگرد نیز از سوی ذوب آهن، فولاد خراسان، فولاد کاوه اروند و پرشین فولاد آریا به میزان ۲۹ هزار تن عرضه شدند که در مجموع با تقاضایی در حدود ۱۰۶ هزار تن مواجه شدند، اما در نهایت ۲۸ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفت. نکته قابل توجه در این میان لغو معامله میلگرد فولاد کاوه اروند بود که با وجود ثبت برخط معاملات در روز گذشته، اما مورد پذیرش ناظران بورس قرار نگرفته و در نتیجه معاملات آن لغو شد. بدین ترتیب با عرضه‌های نسبتا سنگین فولادسازان بار دیگر تالار نقره‌ای شاهد رقابت میان خریداران بود. نکته مهم دیگر آن است که اکثر محصولات حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت معاملات داشتند، به‌طوری که قیمت معامله شمش بلوم از ورق گرم نیز بیشتر شد. هر چند که قیمت پایه ورق گرم بیشتر بود. این موضوع نشان می‌دهد که بازار طالب چه محصولاتی است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید