بهره برداری معدن فلزی لرستان
بهره برداری از نخستین معدن فلزی لرستان

خرم آباد – ایرنا – معاون امور معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: همزمان با جشن چهل سالگی انقلاب، اولین معدن فلزی استان با ذخیره سرب و روی در الیگودرز بهره برداری می شود.
جمال مومیوند روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با بهره برداری از این معدن، تعداد مواد معدنی استان از ۱۷ به ۱۹ مورد افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: معدن فلزی الیگودرز ۱۳۰ هزار تن ذخیره قطعی دارد و ظرفیت استخراج سالانه ان هشت هزار و ۵۰۰ تن است که بهره برداری از آن زمینه لازم برای ایجاد صنایع وابسته را در استان فراهم می کند.
وی ادامه داد: مطالعات اولیه این حوزه سال ها قبل از پیروزی انقلاب انجام و متوقف شده بود که سال ۹۵ مزایده آن انجام و پارسال مطالعات اکتشافی در منطقه گل زرد حد فاصل میان ازنا و الیگودرز آغاز شد.

مومیوند، کیفیت فلز این معدن را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: اکنون ۶۰ درصد معادن استان سنگ های تزیینی هستند که با کشف معدن فلزی، ارزش افزوده استان از این بخش افزایش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: در فازهای بعدی و در صورت شناسایی ذخیره های بیشتر، امکان ایجاد صنایع تبدیلی فراهم می شود اما هم اکنون ایجاد واحد فرآوری در جوار معادن به صورت قانون الزامی تصویب نشده است.
وی گفت: زون سنندج – سیرجان که شامل کانی های فلزی می شود از شمال غربی لرستان آغاز شده و تا ازنا و الیگودرز در شرق استان امتداد یافته است.

مومیوند با بیان اینکه امکان وجود طلا و نقره در همسایگی سرب و روی بسیار زیاد است گفت: معدن فلزی الیگودرز در فاز اول حدود ۱۰۰ فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم فراهم می کند.
اکنون ۱۷ نوع ماده معدنی از ۱۲۷ معدن فعال استان استخراج می شود که با آغاز کار بهره برداری از معدن سرب و روی، این رقم به۱۹ ماده می رسد.
ذخیره معادن استان ۵۸۸ میلیون تن برآورد شده که عمده آن سنگ لاشه و تزیینی است.
سال گذشته ۶ میلیون و ۳۴۰ هزار تن ماده معدنی از استان لرستان استخراج شده که این میزان معادل ۹۱ درصد تعهد استان است.
لرستان در حالی ۲ درصد ذخیره سنگ کشور را دارد که ۶ درصد میزان استخراح کشور را دارا است.

امیرمحمد دارابی

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید