اطلاعات بیشتر

آشنایی با ۱۰ معدن برتر تولیدکننده مس دنیا

۱۰ معدن برتر تولیدکننده مس دنیا توسط مؤسسه ISCG معرفی شدند:

برترین تولیدکننده مس دنیا

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

کشورهای شیلی اندوزی، آمریکا، مکزیک و پرو دارای برترین معادن تولید کننده مس هستند.

اسکوندیدا – شیلی :به‌ رغم کاهش تولید در سال گذشته میلادی اسکوندیدا هنوز پیشتاز تولید مس در جهان است. بزرگ‌ترین معدن مس جهان واقع در کویر آتاکاما در شمال شیلی از سال ۱۹۹۰ میلادی در حال بهره‌برداری است. تولید این معدن سالانه ۱،۲۷۰ کیلو تن است که ۵درصد از کل ذخایر مس جهان را شامل می‌شود. بی‌اچ‌پی بیلتون با ۵۷٫۵درصد، ریوتینتو با ۳۰ درصد و شرکت ژاپن اسکوندیدا با ۱۲٫۵درصد مالکان اصلی این معدن هستند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

گراسبرگ – اندونزی: گراسبرگ واقع در استان پاپوآی اندونزی، نه تنها دومین معدن مس در جهان است، بلکه بزرگ‌ترین معدن طلای دنیا هم هست. این معدن ازسوی جوینت‌ونچری متشکل از شرکت فری‌پورت مک‌موران (۹۰٫۶۴درصد) و دولت اندونزی (۹٫۳۶درصد) اداره می‌شود. تولید سالیانه معدن ۷۵۰ کیلو تن است. گراسبرگ در سال ۱۹۸۸ میلادی کشف و در سال ۱۹۹۰ بهره‌برداری از آن آغاز شد.

مورنسی – امریکا: مورنسی واقع در آریزونا، در ایالات متحده امریکا با تولید سالانه ۵۲۰ کیلو تن مس سومین معدن بزرگ جهان است. این معدن از سال ۱۸۷۲ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در حال حاضر فری‌پورت مک‌موران با داشتن ۸۵درصد سهام این معدن، اداره‌کننده اصلی آن است. ۱۵درصد باقی‌مانده سهام معدن هم متعلق به شرکت Sumitomo Affiliates است. مورنسی بزرگ‌ترین تولیدکننده مس در امریکای شمالی است.

Buenavista de Cobre – مکزیک: این معدن واقع در ایالت سونورای مکزیک در رتبه چهارم قرار دارد. تولید سالیانه این معدن ۵۱۰ کیلو تن است. این معدن مس از قدیمی‌ترین معادن مس بهره‌برداری‌شده در جهان است و در سال ۱۸۹۹ افتتاح شده. مالکیت این معدن متعلق به شرکت Southern Copper است.

Cerro Verde II – پرو: این معدن مس دومین معدن مس بزرگ در این کشور است. تولید سالانه این معدن ۵۰۰ کیلو تن است. معدن توسط کنسرسیومی متشکل از فری‌پورت مک‌موران که با ۵۳٫۵۶ درصد از سهام آن عملیات اجرایی در این معدن را نیز برعهده دارد، SMM Cerro Verde هلند، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت Sumitomo Metal، شرکت Compañia de Minas Buenaventura و سهامداران عمومی (۵٫۸۶درصد) اداره می‌شود.

کولاهاسی – شیلی: کولاهاسی دومین معدن بزرگ مس در شیلی است که سالانه ۴۵۴ کیلو تن مس تولید می‌کند. کولاهاسی یکی از بزرگ‌ترین ذخایر مس در جهان است که در شمال شیلی قرار گرفته و ۹،۹۶۴ میلیون تن ذخیره قابل دسترسی دارد. انگلوامریکن با ۴۴درصد سهم، گلنکور با ۴۴درصد و میتسویی و نیپون در مجموع با ۱۲درصد سهم، مالکیت این معدن را در اختیار دارند. این معدن بخش بزرگی از تولید سالانه خود را به چین می‌فروشد. کولاهاسی از سال ۱۹۹۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

آنتامینا – پرو : آنتامینا که رتبه هفتم این فهرست را دارد در ۱۷۰ مایلی شمال پایتخت پرو قرار گرفته است. بی‌اچ‌پی بلیتون، گلنکور، میتسوبیشی و تِک صاحبان اصلی این معدن هستند. آنتامینا سالانه ۴۵۰ کیلو تن مس تولید می‌کند اما براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، قرار است در سال ۲۰۱۹ تولید خود را متوقف کند. این معدن علاوه بر مس، تولیدکننده نقره، بیسموت، مولیبدن و سرب هم هست. آنتامینا با ۳٫۶ میلیارد دلار یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های تاریخ معدن بوده است.

لاس بامباس – پرو: لاس بامباس که در کشور پرو قرار دارد سالانه ۴۵۰ کیلو تن مس تولید می‌کند. مالکیت این معدن را جوینت‌ونچری بر عهده دارد که شرکت MMG با ۶۲٫۵ درصد سهام‌دار اصلی آن است. در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از این معدن توسعه پیدا کرده است. شرکت MMG می‌گوید زمانی که این معدن تولید کامل را آغاز کند، لاس بامباس بزرگ‌ترین معدن مس جهان خواهد شد و پرو به بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده مس در جهان تبدیل می‌شود.

پلورال دویژن – روسیه: این معدن مس که توسط شرکت Norilsk Nickel اداره می‌شود. تولید سالیانه این معدن ۴۵۰ کیلو تن مس است و بزرگ‌ترین ذخیره معدنی در اختیار شرکت Norilsk Nickel محسوب می‌شود. پلورال دویژن در دهه ۱۹۳۰ به عنوان معدن نیکل شروع به فعالیت کرد. اما در حال حاضر انواع مختلفی از فلزات مثل کبالت، طلا، نقره، پلاتین و البته مس را تولید می‌کند.

ال تنینته -شیلی: بزرگ‌ترین معدن مس زیرزمینی در جهان در سال ۴۳۲ کیلو تن مس تولید می‌کند. ال تنینته در ۸۰ کیلومتری جنوب سانتیاگو، پایتخت شیلی قرار گرفته است. این معدن در اوایل قرن نوزدهم میلادی توسط مالک فعلی آن یعنی کودلکو کشف شد و از سال ۱۹۰۵ در حال فعالیت است. کودلکو در حال حاضر یک توسعه ۳٫۴ میلیارد دلاری را در این معدن آغاز کرده که هدف آن افزایش تولید در ۵۰ سال آینده است. این توسعه که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده، قرار است سال جاری میلادی به پایان برسد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید