بازار در انتظار کاهش معاملات بیلت صادراتی ایران

بیلت

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

ایران به عنوان بزرگترین صادرکننده شمش فولاد جهان، در طول ۴ ماهه اول امسال (۲۱ مارس تا ۲۲ جولای) یک میلیون و ۲۶۶ هزار تن بیلت و بلوم صادر کرد.

براساس آمار منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (ISPA)، صادرات بیلت ایران در طول دوره مذکور ۳۵ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته و به ۹۳۹ هزار تن رسیده است.

با این حال به تازگی و به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، تقاضای شمش ایران از سوی سایر کشورها کاهش یافته و درنتیجه صادرات روند کاهشی پیدا کرده است.

قیمت بیلت در بنادر ایران در هفته گذشته به ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار در هر تن کاهش یافته درحالی که در هفته پیش تر قیمت بیلت ۴۷۵ تا ۴۸۰ دلار در هر تن بود.

کارشناس فولاد و بازارهای کالایی ایران می گوید دلیل اصلی کاهش پیشنهادات صادراتی، نبود و عدم دسترسی به کشتی های حمل دریایی محموله ها به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای خاور دور است که همچنان به عنوان مشتریان خرید فولاد ایران باقی مانده است.

علاوه بر این، تحریم های آمریکا، مشکل انتقال پول را نیز به مشکل حمل افزوده که یکی دیگر از دلایل کاهش صادرات بیلت ایران عنوان می شود.

بسیاری از شرکت های فعال در حمل دریایی فعالیت های خود در ایران را به دلیل ترس از حضور در بازار صادراتی، متوقف کرده اند.

کیوان جعفری طهرانی کارشناس و بازرگان بازار فولاد ایران به استیل مینت گفت: دومین مرحله تحریم های آمریکا از چهارم نوامبر ۲۰۱۸ عملیاتی خواهد شد که در نتیجه آن حمل کشتی از ایران به سایر کشورها و به مقصد ایران را محدودتر خواهد کرد.

این تحریم ها بر بخش بانکی و بیمه نیز تاثیرگذار بوده و به موجب آن هیچ شرکت بیمه ای یا بانکی قادر به فعالیت مستقیم با طرف های ایرانی نخواهند بود. این موضوع شرایط را برای صاردات پیچیده تر خواهد کرد.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی معدن عطیه سادات میرعباسی سه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ 255 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید