افزایش ۱۵ درصدی صادرات محصولات صنعتی و معدنی

صادرات محصولات معدنی
 افزایش صادرات محصولات معدنی

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حالیکه میزان کل صادرات ۱۰ ماهه سال ۹۷ (بدون احتساب میعانات گازی) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۱۱ درصدی را نشان می دهد، صادرات محصولات صنعتی و معدنی(بدون احتساب میعانات گازی) نزدیک به ۱۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مسعود کمالی اردکانی با اعلام این خبر اظهار داشت: صادرات کالاهای صنعتی و معدنی (به غیر از میعانات گازی) طی ۱۰ ماهه سال جاری به رقمی بالغ بر ۲۶ میلیارد دلار رسیده است

وی افزود: در مدت مذکور در گروه محصولات پتروشیمیایی، محصولات پتروشیمی با ۱۲٫۳ میلیارد دلار و ۲۵ درصد رشد، محصولات پایه نفتی شامل قیر و روغن‌های صنعتی با حدود ۲میلیارد دلار و ۱۰ درصد رشد و محصولات شیمیایی و پلیمری نیز با حدود ۱٫۹ میلیارد دلار صادرات،۱۳ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده اند.

کمالی اردکانی در خصوص صادرات کالاهای گروه معدن گفت: مواد معدنی و صنایع فلزی شامل سنگ آهن، فولاد، فلزات رنگین و لوله و پروفیل ۵ میلیارد دلار صادرات داشته است. همچنین صادرات صنایع غیر فلزی شامل سیمان، کاشی، سنگ‌های تزئینی و دیگر اقلام این گروه نیز با ۱٫۶ میلیارد دلار صادرات، رشد ۴ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهند.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی، ضمن اشاره به رشد صادرات برخی از اقلام مهم صنعتی بیان کرد: صادرات لوازم خانگی انرژی بر و غیر انرژی بر به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار با ۱۵ درصد رشد همراه بوده است، محصولات نساجی و پوشاک با ۷ درصد رشد به رقمی حدود ۳۹۰ میلیون دلار رسیده و همچنین صادرات فرش ماشینی و موکت با ۱۹ درصد رشد به رقمی بالغ بر ۳۷۰ میلون دلار رسیده است.

گفتنی است، بازارهای اصلی محصولات صنعتی و معدنی عمدتاً کشورهای همسایه و عمدتاً کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه، هند، چین و اندونزی است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید