فولادسازی در راه دستیابی به اهداف افق ۱۴۰۴/افزایش ۱۸ درصدی تولید

افق ۱۴۰۴ فولاد
افق ۱۴۰۴ فولاد

صنعت فولادسازی ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی با سرعت بالایی رشد کرده است تا جایی که در آخرین گزارش انجمن فولاد ایران میزان تولید فولاد خام کشور در ۷ ماهه امسال، ۱۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، صنعت فولادسازی ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی با سرعت بالایی رشد کرد. متوسط نرخ رشد اقتصادی این صنعت در سال‌های اخیر برابر با ۵.۷ درصد بود و در شرایط فعلی می‌توان انتظار داشت که این صنعت با نرخ ۱۰ درصد رشد کند که این رشد برای صنعتی که در حال تجربه افزایش سهم در بازار است رشد قابل ملاحظه ای محسوب می شود.

بنابراین گزارش، وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت در تیرماه سال جاری در آیین افتتاح و بهره برداری طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان اعلام کرده بود که « با وجود آنکه متوسط رشد تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ میلادی ۶ درصد تخمین زده می شود، این رقم در ایران ۲۲ درصد بوده است. حجم صادرات فولاد کشور ۹ میلیون تن در سال برآورد می شود و در بخش داخلی نیز سرانه مصرف فولاد کشور ۲۳۰ کیلوگرم است که باید به ۴۰۰ کیلوگرم برسد.»

«محمد شریعتمداری» تاکید کرده بود: «همچنین با اجرای طرح های فولاد سازی در کشور پیش بینی می شود صادرات فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ به ۱۵ میلیون تن در سال برسد. رقم کنونی ظرفیت تولید فولاد در ایران ۳۴ میلیون تن در سال است که با طرح های توسعه در نظر است این رقم به ۵۵ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ برسد.»

وی همچنین اعلام کرده بود که «برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ به هشت میلیارد یورو سرمایه و نیز ۶٫۵ میلیارد یورو سرمایه گذاری در بخش ریلی و چهار میلیارد یورو در بخش برق نیاز است.»

حالا انجمن فولاد ایران گزارش داده است که «شرکت های فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان مهر، ۱۴ میلیون و ۴۵۴ هزارتن فولاد خام تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۱۲ میلیون و ۲۴۹ هزار تن بود.»

علاوه بر این در ۷ ماهه امسال، ۱۲ میلیون و ۳۳۹ هزار تن انواع محصولات فولادی (ورق عریض، کلاف، تیرآهن، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوشش دار و غیره) در کشور تولید شد که در مقایسه با میزان تولید مدت مشابه سال ۹۶ (۱۱ میلیون و ۳۱۵ هزار تن)، حاکی از رشد ۹ درصدی است.

همچنین، در ۷ ماهه امسال، ۱۵ میلیون و ۱۹۹ هزار تن آهن اسفنجی تولید شد که نسبت به آمار مدت مشابه سال گذشته (۱۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تن)، ۲۱ درصد رشد نشان می دهد.

بنا به این گزارش، در مدت یاد شده ۳ میلیون و ۱۱۷ هزار تن شمش و یک میلیون و ۶۲۲ هزار تن انواع محصولات فولادی صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۳ میلیون و ۵۱۶ هزار تن شمش و ۶۹۰ هزار تن محصولات فولادی) به ترتیب ۱۱ درصد کاهش و ۱۳۵ درصد رشد داشته است. در این مدت ۳۷۴ هزار تن آهن اسفنجی صادر شد که نسبت به آمار سال گذشته (۴۷۶ هزار تن)، حاکی از کاهش ۲۱ درصدی صادرات این محصول است.

همچنین در ۷ ماهه امسال، ۲۷ هزار تن فولاد خام و ۶۳۳ هزار تن انواع محصولات فولادی وارد کشور شد که در مقایسه با آمار مدت مشابه سال گذشته (۲۶ هزار تن فولاد خام و یک میلیون و ۲۰۶ هزار تن انواع محصولات فولادی) به ترتیب ۴ درصد افزایش و ۴۸ درصد کاهش نشان می دهد.

این در حالی است که انجمن فولاد جهان (ورلد استیل) نیز در گزارش اخیر خود اعلام کرده است: «تولید فولاد خام ۶۴ کشور عضو این گروه در اکتبر سال ۲۰۱۸ به ۱۵۶.۶ میلیون تن رسید که ۵.۸ درصد در مقایسه با اکتبر سال ۲۰۱۷ رشد نشان داد.»

بر اساس گزارش ورلد استیل، تولید فولاد خام ایران در اکتبر سال ۲۰۱۸ با ۱۰.۶ درصد افزایش نسبت به اکتبر سال ۲۰۱۷، به ۲.۰۷ میلیون تن رسید. تولید ایران در ۱۰ ماهه سال میلادی جاری، ۲۰.۵۹۰ میلیون تن بود که در مقایسه با ۱۷.۳۰۳ میلیون تن در مدت مشابه سال ۲۰۱۷، به میزان ۱۹ درصد افزایش نشان داد.

در میان سایر تولیدکنندگان، تولید فولاد چین در اکتبر سال ۲۰۱۸ با ۹.۱ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۸۲.۶ میلیون تن رسید. ژاپن ۸.۶ میلیون تن فولاد تولید کرد که ۴.۵ درصد کاهش نسبت به اکتبر سال ۲۰۱۷ داشت. تولید هند در همین مدت با ۰.۴ درصد افزایش، به ۸.۸ میلیون تن و کره جنوبی با ۳.۵ درصد رشد، به ۶.۲ میلیون تن رسید.

در اتحادیه اروپا، تولید فولاد خام فرانسه در اکتبر، با ۳.۵ درصد کاهش نسبت به اکتبر سال ۲۰۱۷ به ۱.۳ میلیون تن رسید، اما در همین مدت، تولید ایتالیا با ۱.۱ درصد افزایش، به ۲.۳ میلیون تن رسید. تولید اسپانیا نیز با ۷.۴ درصد کاهش، ۱.۳ میلیون تن بود.

تولید فولاد خام ترکیه ۴.۳ درصد در اکتبر سال ۲۰۱۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و به ۳.۲ میلیون تن رسید .تولید آمریکا با ۱۰.۵ درصد افزایش، ۷.۶ میلیون تن و تولید اوکراین با ۶.۷ درصد کاهش، ۱.۸ میلیون تن بود.

تولید فولاد خام جهان در ۱۰ ماه سال میلادی جاری ۴.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت./

برچسب ها

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید