اطلاعات بیشتر

افزایش ۱۵هزار تنی مس تصفیه‌شده در پنج‌ماه نخست ۲۰۱۷

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

در کشور چین مصرف ظاهری برای مس تصفیه‌شده حدود ۵/۵ درصد کاهش یافت درحالی‌که تولید مس تصفیه‌شده این کشور رشد ۵/ ۶ درصدی را تجربه کرد. خالص واردات چین در این دوره، شاهد افت ۳۰درصدی بود. بر این اساس، مصرف ظاهری این کشور، حدود سه‌درصد افت داشت. بنا بر گزارش این موسسه، برآورد می‌شود که میزان مصرف ظاهری مس تصفیه‌شده جهانی در پنج‌ماهه نخست سال ۲۰۱۷ در مقایسه با همین دوره در سال گذشته، به میزان سه‌درصد کاهش یافت.

گروه بین‌المللی مطالعات مس در بررسی مصرف ظاهری مناطق مختلف، می‌نویسد که «پیش‌بینی موجود حاکی از کاهش مصرف در تمامی مناطق است. در آفریقا به مقدار سه‌درصد، در آسیا (بدون چین) ۵/ ۴ درصد، در آسیا (با احتساب چین) سه‌درصد، در آمریکا ۵/۰ درصد و در قاره اروپا پنج‌درصد کاهش مصرف مس تصفیه‌شده برآورد شد.»

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

با کاهش دو درصدی تولید اولیه مس تصفیه‌شده از یک‌سو و افزایش تولید ثانویه مس (از قراضه) به مقدار ۱۲درصد از سوی دیگر، برآورد شد که در پنج‌ماهه اول سال جاری تولید جهانی مس تصفیه‌شده بدون تغییر باقی ماند. افزایش دسترسی به قراضه سبب افزایش تولید ثانویه مس تصفیه‌شده (خصوصاً در چین) شد. بزرگ‌ترین عوامل رشد تولید مس تصفیه‌شده کشورهای چین و مکزیک با رشد تولید به ترتیب ۵/ ۶ و ۱۱ درصدی بودند. میزان افزایش تولید در آسیا به میزان ۵/ ۴ درصد و در اروپا و روسیه به میزان ۵/ ۲ درصد بوده است. همچنین در آمریکا و اقیانوسیه تولید به ترتیب ۵/ ۱۰ درصد و ۸ درصد کاهش را تجربه کرده است. میزان تولید مس تصفیه‌شده در آفریقا بدون تغییر گزارش‌شده است.

کاهش سه‌درصدی تولید مس معدنی
گروه بین‌المللی مطالعات در ادامه گزارش خود درباره میزان تولید مس معدنی در پنج‌ماه نخست سال ۲۰۱۷ می‌نویسد: «به علت کاهش ۵/ ۲ درصدی تولید کنسانتره به همراه افت ۵/ ۴ درصدی تولید کاتد الکترووینینگ، تولید جهانی مس معدنی در پنج‌ماهه نخست سال ۲۰۱۷ به میزان سه‌درصد کاهش یافت.» این موسسه بر این باور است که این کاهش تولید جهانی به‌دلیل کاهش تولید ۱۰درصدی تولید شیلی بود. شیلی بزرگ‌ترین تولیدکننده مس معدنی در جهان است. علت اصلی کاهش تولید مس شیلی نیز، توقفات تولید در معدن بزرگ اسکوندیدا در فصل اول سال جاری و افت تولید شرکت کودلکو بود. در همین بازه زمانی، تولید کنسانتره در مغولستان و کانادا به‌دلیل کاهش عیار به ترتیب ۲۱درصد و ۱۲درصد کاهش یافت.
بر اساس این گزارش، تولید کنسانتره اندونزی در ماه می سال ۲۰۱۷، شاهد کاهش ۱۴درصدی بود. علت این کاهش، ممنوعیت موقتی صادرات کنسانتره از این کشور بود که در ژانویه سال جاری آغاز شد و در اواخر ماه آوریل پایان گرفت. علت کاهش تولید ۱۱درصدی ایالات‌متحده امریکا، کاهش عیار معادن به‌علاوه افت نرخ بهره‌برداری معادن به علت آب‌وهوای نامناسب در آغاز سال بود. کاهش تولید این کشور در کاهش تولید جهانی نیز بی‌تأثیر نبود. با این‌حال کاهش تولید جهانی تا حدی با افزایش تولیدات کشورهای مکزیک و پرو جبران شد. تولید مس معدنی مکزیک به میزان ۱۱درصد و تولید کنسانتره مس پرو به مقدار شش‌درصد افزایش داشت. علت این افزایش، احداث ظرفیت‌های جدید تولید و بهره‌برداری از پروژه‌های توسعه‌ای در هر دو کشور گزارش شد.

تولید مس تصفیه‌شده در آسیا یک درصد، در اروپا و روسیه پنج درصد و در قاره اقیانوسیه نیز پنج درصد افزایش داشت. این در حالی بود که قاره آمریکا و آفریقا به ترتیب شش و هشت درصد کاهش تولید را تجربه کردند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید