افزایش ۵ درصدی تولید شمش آلومینیوم در ۱۰ ماه امسال

افزایش تولید شمش آلومینیوم
افزایش ظرفیت تولید شمش آلومینیوم

بررسی عملکرد ۱۰ ماهه سه واحد بزرگ تولید شمش آلومینیوم کشور نشان می دهد، مجموع تولید آنها در این مدت به بیش از ۲۶۷ هزار تن رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد پنج درصدی دارد.

به گزارش دنیای معدن، بر پایه جداول آماری کارخانه های ایرالکو(اراک) و هرمزال و المهدی (بندرعباس) تولید شمش دیماه آنها در مجموع افزون بر ۱۸ هزار تن شد که در مقایسه با دیماه ۹۶ رشد ۳۸ درصدی دارد.
سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) آمار تولید شمش آلومینیوم (خالص) را در سه واحد تولیدی ایرالکو، المهدی و هرمزال در ۹ ماهه امسال ۲۲۸ هزار و ۳۱۴ تن اعلام کرد که بیش از ۴۸ درصد آن سهم ایرالکوست.
بررسی ها بیانگر آن است که رشد میانگین سالیانه مصرف آلومینیوم در جهان ۶ درصد و رشد سالیانه مصرف آلومینیوم در ایران ۱۲ درصد برآورد است.

برپایه آمار تجارت خارجی، بخش معدن و صنایع معدنی ایران در ۹ ماهه امسال، صادرات زنجیره آلومینیوم و محصولات آن به وزن ۷۵ هزار و ۴۵۵ تن و ارزش آن ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار بود که از نظر وزن و ارزش نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب ۴۷ و ۴۳ درصد کاهش نشان می دهد.
انتظار می رود میزان تولید آلومینیوم ایران در پایان امسال به سطح ۳۸۵ هزار تن افزایش یابد در حالی که پارسال ۳۳۷ هزار تن ثبت شد.

پیشتر ایمیدرو اعلام کرده بود که میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۲۱٫۵ درصد از کل سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی را تا افق ۱۴۰۴ دربرمی گیرد.
همچنین تولید پودر آلومینا در دیماه اسمال به بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۰ تن رسید که نسبت به ماه مشابه در سال ۹۶ یک درصد افزایش داشت؛ عملکرد ۱۰ ماهه امسال نیز در زمینه پودر آلومینا دستیابی به بیش از ۱۹۵ هزار و ۹۰۰ تن را بدنبال داشت که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد سه درصدی را ثبت کرد.

روند تولید آلومینا از سال ۱۳۸۱ (آغاز تولید آلومینا در ایران) تا پارسال نشان می دهد تولید این محصول از ۱۰۲ هزار تن در آغاز به ۲۴۰ هزار تن در سال ۹۶ افزایش یافت که رشد بیش از ۲ برابری تولید این ماده معدنی را نشان می دهد.
همچنین طرح تولید پودر آلومینا با ظرفیت اولیه ۸۰۰ هزار تن برای تامین حداقل نیاز راهبردی صنعت آلومینیوم کشور به این ماده معدنی تعریف شده که سرمایه گذاری لازم برای آن ۶۵۰ میلیون یورو برآورد و بوکسیت مورد نیاز طرح نیز از طریق واردات تامین می شود.
پیش بینی شده که تا پایان امسال میزان تولید پودر آلومینا در واحد جاجرم (خراسان شمالی) به ۲۴۵ هزار تن برسد که در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۸۰ درصد برنامه مورد انتظار تحقق یافته است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید