۱۵ اسفند ۱۳۹۷
187 بازدید

افزایش تولید مس
افزایش ۱۳ درصدی تولید مس

کاربردهای فراوان مس در صنایع باعث شده باتوجه به داشتن ذخایر فراوان این فلز در کشورمان زمینه افزایش استخراج آن فراهم شود به طوری که شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان یکی از شرکتهای فعال در این زمینه توانسته طی ۱۱ ماه به تولید ۲۲۳ هزار تنی کاتد مس برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، مس از جمله فلزاتی است که در طول سالیان دراز، بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. ۸۵ تا ۹۰ درصد مس مصرفی دنیا از طریق استخراج معادن مس حاصل می شود و به طور کلی استحصال فلزات از سنگ معدن به دو روش پیرومتالورژی و هیدرومتالورژی صورت می گیرد. فرآیندهای پیرومتالورژی از آغاز تاریخ بشر مورد استفاده قرار گرفته‫اند و امروزه بیش از ۹۵ درصد فلزات با استفاده از این روشها تهیه می‫شوند.

گرچه تاکنون روشهای پیرومتالورژیکی غالب بوده‫اند، اما در سالهای اخیر روشهای جدید هیدرومتالورژیکی مورد توجه قرار گرفته و تولید مس و سایر فلزات پایه از طریق این روشها افزایش چشمگیری داشته است. بر اساس آخرین ارزیابی صورت گرفته در سال ۱۳۷۶ ، ذخایر معدنی مس در کل جهان (به استثنای چین و شوروی سابق) معادل ۵۷۰۰۰ میلیون تن برآورد گردیده است و ذخیره معادن مس ایران حدود ۱۹۰۰ میلیون تن با ۱۴ میلیون تن مس محتوی است که حدود ۳ درصد از ذخایر معدنی مس جهان را در بر می‫گیرد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند، ایران روی کمربند مس جهانی قرار دارد که از جنوب‌شرقی کشور آغاز شده تا شمال‌غربی و نواحی آذربایجان ادامه می‌یابد. بزرگ‌ترین کمربند مس شناخته شده ایران همراه با زون ولکانیکی ـ پلوتونیکی، کمربند قلعه دختر در ارومیه است.

کانسار مس پورمیزی سرچشمه نیز بزرگ‌ترین معدن مس ایران و ازجمله معادن مهم مس دنیا محسوب می‌شود. روی کمربند ولکانیکی ـ پلوتونیکی قلعه دختر در ارومیه، علاوه بر سرچشمه، چند منطقه دیگر با کانی‌سازی مس پورمیزی شناسایی و در درست مطالعه است. چهارگنبد، تخت، بهر آلمان، سونگون، بالوچه، آستامال، بارملک و کیقال از جمله مهم‌ترین این مناطق هستند. کانی‌سازی نوع ماسیوسولفید نیز در منطقه سبزوار خراسان، چهل کوره سیستان و بلوچستان، پلنگی و چاه مسی کرمان یافت می‌شود.

با توجه به اینکه این فلز در تولیدات صنعتی و به ویژه در صنعت برق دارای کاربردهای فراوانی است میزان تولید ان با توجه به قابلیت هایی که در کشور ما وجود دارد در حال افزایش است به طوری که بر اساس آمارها تولید کاتد مس در واحدهای مربوطه در مدت ۱۰ ماهه امسال به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسیده بود که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه سال گذشته رشد ۶۱ درصدی را نشان می دهد و نسبت به برنامه ۱۷۸ هزار و ۶۰۰ تنی پیش بینی شده، رشد ۱۱ درصدی دارد.

ایرنا در خبری در این زمینه آورده است: «جداول آماری واحدهای تولیدی مس نشان می دهد واحد پالایشگاه سرچشمه (کرمان) در ۱۰ ماهه امسال با تولید ۱۱۷ هزار و ۶۴۳ تن کاتد مس رشد ۱۴۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال ثبت کرد و سهم نزدیک به ۵۹ درصدی از مجموع تولید دوره یادشده را به خود اختصاص داد.

همچنین در این مدت، تولید آند مس به رقم ۲۵۷ هزار و ۸۳۳ تن با رشد ۶۸ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه ۹۶ رسید که سهم واحد ذوب سرچشمه با رقم ۱۶۵ هزار و ۶۳۳ تن در این دوره افزایش ۱۶۱ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال ثبت کرد.

برپایه آمارهای مورد بررسی در ۱۰ ماهه امسال، کنسانتره مس با تولید ۹۹۷ هزار و ۵۳۵ تن و رشد چهار درصدی نسبت به دوره مشابه پارسال دستاورد خوبی داشت که سهم سرچشمه از این رقم ۵۹۲ هزار و ۵۶۱ تن بود و پنج درصد رشد در مقایسه با دوره مورد بررسی را نشان می دهد.»

یکی از شرکت های فعال در زمینه تولید مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران است که این شرکت بیش از ۲۲۳ هزار تن کاتد مس از آغاز امسال تا پایان بهمن‌ ماه تولید کرد که در همسنجی با پارسال ۱۳ درصد رشد داشت. سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در این زمینه خبر داده است: «شرکت مس در این مدت بیش از ۲۸۶هزار تن آند تولید کرد که این میزان تولید ۲۰ درصد بیش از برنامه ۲۳۸ هزار تنی ۱۱ماهه امسال است.»

برپایه این گزارش، مجموع تولید آند و کاتد شرکت مس در بهمن‌ماه به ترتیب ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن و ۲۳ هزار و ۴۰۰ تن ثبت شد که نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده در بهمن ۹۷ از رشد ۲۵ درصدی برخوردار شده است. 

عملکرد امسال در این بخش نشان می دهد بیشترین تولید آند و کاتد از آغاز راه‌اندازی این مجتمع صنعتی تاکنون تحقق یافت. آمارها نشان می دهد در ۱۱ماهه امسال درمجموع ۱۷۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تن سنگ معدن مس استخراج شده که نسبت به برنامه ۱۶۰ میلیون و ۱۳۵ هزار تنی پیش بینی شده، ۹ درصد رشد دارد.

یادآور می شود: در ۱۲ تیر ماه ۱۳۵۱، شرکت سهامی معادن مس سرچشمه کرمان، تشکیل و در سال ۱۳۵۵ به شرکت ملی صنایع مس ایران که در برگیرنده کلیه فعالیتهای معادن مس کشور است تغییر نام داد. از وظایف این شرکت، استخراج و بهره برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری می‫باشد. معادن مس سرچشمه و میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذریایجان شرقی از مهمترین معادن مس کشور به شمار می‫رود.

 

امیرمحمد دارابی

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید