اطلاعات بیشتر

ارسال تختال به روش جدید به واحد نورد گرم فولاد مبارکه

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

رئیس تولید و تعمیرات واحد آماده‌سازی تختال فولاد مبارکه گفت:ارسال تختال به نورد گرم به روش شارژ داغ (HOT CHARGE) از ۷۰۹ عدد تختال در ماه با تناژ ۱۴ هزار و ۵۸ تن به ۳ هزار و ۷۹۰ عدد تختال و تناژ ۸۱ هزار و ۳۷۶ تن در مهرماه رسید.

نورالدین رئیس‌زاده با اشاره به رشد ۵۷۸ درصدی ارسال تختال داغ به نورد گرم اظهار کرد: ارسال تختال به نورد گرم به روش شارژ داغ (HOT CHARGE) از ۷۰۹ عدد تختال در ماه با تناژ ۱۴ هزار و ۵۸ تن به ۳ هزار و ۷۹۰ عدد تختال و تناژ ۸۱ هزار و ۳۷۶ تن در مهرماه رسید و رشد ۵۷۸ درصدی را در این بخش رقم زد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی افزود: این موفقیت با تلاش کارکنان واحد آماده‌سازی تختال (واحد ۲۸) و با همکاری واحد جرثقیل‌ها، دفتر فنی تولید، برنامه‌ریزی تولید و کنترل کیفی، در مهرماه سال جاری به دست آمد.

رئیس تولید و تعمیرات واحد آماده‌سازی تختال فولاد مبارکه بیان داشت: علاوه بر ثبت رکورد فوق، کارکنان ناحیه فولادسازی نیز موفق شدند، با ثبت رکورد روزانه، ارسال ۲۴۰ عدد تختال داغ (HOT CAHARGE) به نورد گرم را به ثبت برسانند.

وی در رابطه با چگونگی ارسال تختال از واحدهای فولادسازی به واحدهای نورد گرم در کارخانه‌های فولادسازی تصریح کرد: فرایند آماده‌سازی و اصلاح (CONDITIONING) در صنایع فولاد از اهمیت خاصی برخوردار است، به نحوی که به منظور انجام عملیات نورد گرم، پس از تولید تختال‌ها، فرایند آماده‌سازی پیچیده‌ای به منظور سرد کردن، رفع عیوب، انبار و در نهایت ارسال تختال به خط نورد گرم انجام می‌شود.

رئیس‌زاده در رابطه با اهمیت توان و ظرفیت واحد آماده‌سازی تختال تأکید کرد: توان و ظرفیت واحد آماده‌سازی تختال بر روی کل مجموعه تأثیر دارد و هر گونه ارتقایی که در این واحد صورت گیرد، منجر به ارتقای کل مجموعه خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت و مزایای شارژ داغ تختال به نورد گرم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های هر کارخانه فولادساز از جمله فولاد مبارکه کاهش هزینه‌ها به‌ ویژه کاهش مصرف انرژی است، در همین راستا رویکرد اول، توسعه انبار کوره‌های پیش‌گرم بوده که هزینه‌های زیادی را نیز در برداشته است.

رئیس تولید و تعمیرات واحد آماده‌سازی تختال فولاد مبارکه اضافه کرد: در جهت کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی در پیش‌گرم کردن تختال‌ها، استفاده از مکانیسم ارسال تختال به نورد گرم به روش HOT CHARGE و بدون آنکه تختال‌ها سرد شوند در دستور کار قرار گرفته است.

وی در پایان ابراز کرد: این دستاورد بزرگ که یکی از موارد مورد تأکید مدیریت عالی سازمان و مدیریت ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم بوده، با انجام یک کار جمعی به ثمر رسیده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید