32 میلیون دلار کاهش صادرات سیمان از کرمانشاه به عراق

siman2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد به نقل از مهر؛

مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه در این جلسه با ارائه گزارشی کل صادرات کشور در ۶ ماهه امسال را ۲۱ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار عنوان و بیان کرد: صادرات کشور ۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش ارزشی داشته و این صادرات در زمینه‌های پتروشیمی، میعانات گازی و سایر کالاها بوده است.

حیدری چین، امارات متحده عربی، ترکیه، کره جنوبی و عراق را از جمله کشورهای طرف قرارداد جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: عراق ردیف سوم طرف تجارت ایران محسوب می‌شود.

صادرات ۲ میلیارد و ۹۷۶ میلیون دلار از مرزهای کرمانشاه به عراق

وی میزان صادرات کالا از مرزهای استان کرمانشاه به عراق طی ۶ ماهه امسال را ۲ میلیارد و ۹۷۶ میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: در بحث صادرات کاهش ۴ درصدی را شاهد بودیم.

مسئله دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت سومار بود، تبدیل شدن سومار به مرز رسمی خواسته مدیر کل گمرکات استان به عنوان نیاز این منطقه بود، حیدری بیان کرد که اختلافات داخلی دولت مرکزی عراق سبب تحمیل عوارض فراوان بر تجار شده و دیگر تجارت کالا از خسروی و پرویزخان به صرفه نیست و این مرزها با کاهش شدید استقبال تجار مواجه شده‌اند.

حیدری معتقد است استقبال بسیار زیادی در بحث تجارت از مرز سومار می‌شود و این مرز می‌تواند جایگزین پرویزخان شود.

سومار دروازه مهم تجارت ایران با عراق خواهد شد

استاندار کرمانشاه در خصوص مرز سومار گفت: سومار دروازه مهم تجارت ایران با عراق خواهد شد و نامه درخواست رسمی شدن مرز سومار را از طریق وزارت کشور به جریان خواهیم انداخت.

رازانی تاکید کرد: مسئله رسمی شدن مرز سومار به طور جدی پیگیری می‌شود و برنامه استراتژیک ما در سومار رسمی کردن این مرز است.

وی با اشاره به کاهش ۲۲ درصدی صادرات از مرزهای استان کرمانشاه گفت: هفته آینده بازدیدی از مرز سومار به عمل آید و تا الان نیز امکان تردد زوار از مرز سومار منتفی است.

راه استانداردسازی تجارت بین‌المللی کردن رویه‌های گمرکی است

رازانی با تاکید بر اینکه کارگروه توسعه صادرات باید به طور منظم برگزار شود، گفت: توسعه صادرات هدف مهم ما است علاوه بر آن باید موضوع روابط ما با عراق و دیگر کشورهای خارجی نیز در دستور کار این کارگروه قرار گیرد و شورای توسعه روابط خارجی تشکیل شود.

حیدری مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه در ادامه گفت: دولت گمرک را مکلف به استاندارد سازی رویه‌های گمرکی به صورت بین‌المللی کرده و به گفته مسئولان در حال حاضر ۶۰ تا ۷۰ درصد تجارت ما استاندارد نیست و راه استانداردسازی نیز بین المللی کردن رویه‌های گمرکی است و اگر قرار است استاندارد شود باید موانع کار برداشته شود.

در این جلسه یکی از علل کاهش صادرات از مرزهای استان کرمانشاه طی ۶ ماهه امسال به عراق عوارض مضاعف برای تجار ایرانی عنوان شد.

حیدری یکی از مشکلات بازارچه‌های استان کرمانشاه را نبود زیرساخت‌های مخابراتی دانست و بیان کرد: مرزهای شوشمی و شیخ صله زیرساخت مخابراتی ندارند.

گمرک کرمانشاه مجوز ترخیص خودرو در مرزهای رسمی را دارد

وی با بیان اینکه طی ۶ ماهه امسال ۱۱ هزار کامیون از مرز سومار به عراق صادر شده، گفت: در مرز  سومار تجار ایرانی با تجار عراقی مستقیم در ارتباط هستند اما در پرویزخان تاجر کُرد واسطه تاجر ایرانی و عرب می‌شود و دولت می‌خواهد این واسطه حذف شود.

امکان ترخیص خودرو در مرز پرویزخان دیگر مسئله مورد بحث در این جلسه بود که حیدری مدیر کل گمرکات استان در این زمینه گفت: در بازارچه‌ها اجازه ورود خودرو نیست و باید ترخیص از مرز رسمی انجام شود.

حیدری افزود: غیر از کرمانشاه هیچ یک از گمرکات غرب کشور مجوز ترخیص خودرو را ندارند و گمرک کرمانشاه مجوز ترخیص خودرو سواری را دارد.

برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی و تجاری در کرمانشاه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در این جلسه از برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی و تجاری با دعوت از سفرای کشورهای هدف صادرات جمهوری اسلامی ایران در کرمانشاه خبر داد و افزود: این نمایشگاه با تاکید استاندار آذر ماه برگزار خواهد شد.

حقیقی برگزاری همایش فرصت‌ها و جذب و جلب سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را از دیگر برنامه‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه دانست و گفت: در نمایشگاه توانمندی‌ها از سُفرا و تُجار عراقی نیز دعوت خواهد شد.

وی پیشنهاد اعزام هیئت‌های تجاری کرمانشاه به استان‌های سلیمانیه و دیاله عراق را مطرح کرد که مورد موافقت استاندار قرار گرفت و بر این اساس مقرر شد تا برنامه ریزی برای اعزام هیئتی تجاری متشکل از بخش خصوصی و مدیران دولتی به اقلیم کُردنشین عراق در دستور کار قرار گیرد.

کاهش ۳۲ میلیون دلاری صادرات سیمان از کرمانشاه به عراق

حقیقی خواستار ساماندهی غرفه‌های مستقر در محدوده گمرک پرویزخان شد و افزود: استقرار دستگاه داکتس توسط سازمان همیاری در مرز موجب اعتراض تجار و رانندگان عراقی شده است.

وی با اشاره به کاهش صادرات سیمان از کرمانشاه به عراق بیان کرد: امسال ۳۲ میلیون دلار کاهش صادرات سیمان داشتیم به طوریکه پارسال ۶۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و امسال ۲۸ میلیون دلار، همچنین به ازای صادرات هر محموله سیمان به عراق ۳ هزار دلار عوارض پرداخت می‌کنیم.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید