پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

سونگون دومین معدن تولید کننده کنسانتره مس ایران

madan

به گزارش گروه صنعت ایران مواد ؛

یک کارشناس ارشد بخش معدن گفت: معدن مس سونگون ورزقان در ۱۳۰ کیلومتری شهر تبریز در محدوده روستای سونگون واقع شده و یکی از معروفترین معادن ایران است که حتی محصولات این معدن در کل جهان شناخته شده است.
حمید صفری در گفت و گو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد:این محدوده در یک منطقه کوهستانی با متوسط ارتفاع ۲۰۰۰ متر و در شمال باختری ایران بر روی کمربند مس جهانی _بصورت توده آندزیتی آلپ_هیمالیا قرار دارد که عرضی بیش از ۸۰ کیلومتر را در بر گرفته است .
وی تصریح کرد:این کمربند از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان و نیز آناتولی در ترکیه می پیوندد .
صفری خاطر نشان کرد:کانسنگ اصلی شامل کانی های اکسیدی مس و مولیبدن و سولفوری ، و دومین معدن تولید کننده کنسانتره مس در ایران است بنابراین این معدن به دلیل تولید کنسانتره بسیار با اهمیت بوده و نزد فعالان معدنی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
کارشناس ارشد معدن تاکید کرد: بسیاری از مسئولان و فعالان این بخش اقتصادی بر این باورند که این معدن باید بسیار مورد توجه قرار گیرد و مشکلات و کاستی های این بخش برطرف شود تا بتوان بهره برداری های خوبی از آن داشت.
وی گفت: ذخیره قطعی این معدن در حدود ۷۹۶ میلیون برآورد شده است که در مجموع ذخایر قطعی ، احتمالی و ممکن به حدود ۱٫۷ میلیارد تن کانسنگ مس با عیار ۰٫۶۱درصد می رسد .
این فعال معدنی عنوان کرد:کانی سازی های با ارزش از فلزات گرانبها شامل مولیبدن طلا و نقره به صورت فلزات همراه وجود دارند .
وی اظهار کرد: می توان با استفاده از دانش جهانی و به روز دنیا و استفاده از تجربیات کشورهای پیشرو در این عرصه محصولات خوبی تولید کرد کالاهایی که ضمن داشتن کیفیت مناسب، متنوع باشند.

نوریان با بیان اینکه میزان بهره برداری کشور از ذخایر معدنی در مقایسه با سایر کشورها در استفاده از معادن خود اندک است اضافه کرد: بخش معدن کشور با چالش های جدی برای بهره برداری و ارزش آفرینی روبه رو است که این مسائل موجب کاهش انگیزه برای سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده در صنایع معدنی می شود.

وی ادامه داد: با این وجود مجتمع چادرملو در تکمیل زنجیره صنایع فولاد اقدام کرده و به زودی شاهد بهره برداری از مجتمع فولادی چادرملو خواهیم بود.

مدیرعامل مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو، تکمیل زنجیره تولید در صنعت فولاد را از زیرساخت های توسعه پایدار دانست و اظهار داشت: تکمیل و توسعه ظرفیت گندله سازی اردکان، بهره برداری از مجتمع فولاد ثامن، آهن اسفنجی و احیای مستقیم از طرح‌های در دست اقدام مجتمع چادرملو برای تکمیل زنجیره تولید در کشور است.

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید