پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

پرده‌برداری از یک فناوری جدید اکتشاف مس

cu2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

دکتر «بن ویلیامسون» از دانشگاه Exeter انگلیس روشی جدید و کم هزینه برای کشف ذخایر مس پورفیری ارائه کرده است. این نوع ذخایر تقریبا سه چهارم ذخایر مس و بخش قابل توجهی از ذخایر طلا و مولیبدن را به خود اختصاص می‌دهد.
براساس مطالعات ویلیامسون، ذخایری که کیلومترها زیر سطح زمین و روی اتاق‌های عظیم ماگما تشکیل شده‌اند و به نسبت کمیاب هستند، امروز بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرند به خصوص آنهایی که از نظر معدنکاری نیز اقتصادی باشند. به علاوه، بیشتر ذخایر نزدیک به سطح زمین کشف شده‌اند و هر روشی که ذخایر عمیق‌تر را مشخص کند برای صنایع معدنی بسیار جذاب خواهد بود.
مطالعه ویلیامسون که با حمایت مالی شرکت انگلو امریکن انجام گرفت، ترکیب‌های شیمیایی کانی‌های حاصل از سنگ‌های آذرین را که میزبان ذخایر پورفیری هستند، با آن‌هایی که فاقد این ذخایر هستند مقایسه کرده است. به منظور بررسی این تئوری نیز آزمایش‌های صحرایی در شیلی انجام گرفت.
کانی‌های سنگ‌های آذرین که میزبان ذخایر پورفیری هستند دارای ترکیبات شیمیایی منحصر به فردی هستند که می‌توانند به عنوان شاخص‌هایی برای شناسایی محل تشکیل ذخایر پورفیری استفاده شوند. تحلیل علت‌های این تمایز شیمیایی دریچه جدیدی به روی دانش تشکیل کانسارهای مس پورفیری و بطور کلی تشکیل سنگ‌های آذرینی که از آنها تشکیل می‌شوند، گشوده است.
نتایج عمده آزمایش‌های صحرایی نشان داد که اتاق‌های ماگمایی زیر بخش پورفیری تحت تزریق گسسته مواد مذاب غنی از آب یا مایعات آبکی قرارگرفته‌اند که توانایی ماگما را برای انتقال مس و سایر فلزات به سمت بالا و تشکیل یک کانسار مس پورفیری افزایش داده است.
ویلیامسون در این زمینه می‌گوید: این روش ارزان قیمت جدید ابزار مختلفی را به منظور اکتشاف ذخایر جدید پورفیری در اختیار شرکت‌های معدنی قرار می‌دهد. یافته‌های ما دیدگاه مهمی در مورد اینکه چرا برخی از ماگماها برای تشکیل کانسارهای مس پورفیری نسبت به بقیه مناسبتر هستند را به‌دست آورد و به دانسته‌های ما در زمینه چگونگی تکامل سنگ‌های آذرین میزبان افزود.

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید