پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

ادغام واحدهای معدنی و فولادی در ایران از حرف تا عمل

sanat2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد ؛

در همه دنیا برای کاهش هزینه های تولید یا یکپارچه شدن زنجیره تولید از ادغام کمک می گیرند و با ادغام واحد های صنعتی و حتی خدماتی سعی در کاهش هزینه های تولید دارند.

رکود کسب و کار و هزینه های رو به افزایش تولید در صنعت به گونه ای است که واحدهای تولیدی روز به روز تحت فشار بیشتری قرار می گیرند. با توجه به شرایط کنونی بازار و چشم انداز پیش رو، واحدهای فولادی و معدنی ناچارند تغییراتی در استراتژی های خود اتخاذ کنند. یکی از این استراتژی ها ادغام یا یکپارچگی است که می تواند در شرایط کنونی منجی واحدهای تولیدی در حوزه معدن و فولاد شود.

ادغام، فرآیندی است که شرکت های بزرگ فولادی مانند آرسلور میتال در چند سال گذشته آن را اجرایی کرده و نتایج موفقیت آمیز آن را می توان از افزایش تولید و کاهش هزینه های تولید این شرکت ها مشاهده کرد. طبق اظهارات کارشناسان، این حوزه به دلیل ماهیت صنعت فولاد و در برداشتن حلقه های مختلف تولید و تامین از سنگ معدن تا محصول نهایی، استراتژی های یکپارچگی عمودی رو به پایین و رو به بالا، از مرسوم ترین استراتژی ها در چرخه تولید فولاد هستند.

در این نوع ادغام هر یک از واحدهای تولید فولاد می توانند بخشی از زنجیره فولاد را تکمیل و از مزیت های یکدیگر استفاده کنند. بسیاری از طرح های فولادی به خصوص طرح های کوچک، دیر یا زود مجبور به حرکت به سمت ادغام یا همکاری مشترک هستند، در غیر این صورت امکان حذف آنها در فضای رقابتی تولید و فروش وجود دارد. در این شماره باشگاه مدیران، فعالان این بخش در پاسخ به پرسشی درخصوص اینکه ادغام واحد های معدنی و فولادی در ایران امکان پذیر است یا خیر، نظرات خود را در اختیار روزنامه قرار داده اند.

بایدها و نبایدهای تجمیع ظرفیت های معدنی
سجاد غرقی
عضو کمیسیون معادن ایران
بحران فراگیر دوسال اخیر در حوزه معادن سنگ آهن کشور ادامه بحران جهانی و داخلی در سمت تقاضا برای محصولات فولادی است. با این حال، افت تقاضا و شیوع بحران در تمامی حلقه های زنجیره ارزش آهن و فولاد یکسان نیست. علاوه بر آن، بنگاه های یک حلقه خاص، مانند بنگاه های معدنی تولیدکننده سنگ آهن نیز نظر به ویژگی ها و ابعاد فعالیت خود درجات مختلفی از بحران، از تعطیلی تا کاهش سودآوری را تجربه می کنند. معادن کوچک تولیدکننده سنگ آهن عموما تعطیل شده اند و عملابدترین شکل بحران را از سر می گذرانند. سوالی که هر عقل سلیمی از تشکل های معدنی و فعالان این حوزه می پرسد این است که چاره چیست و این بنگاه ها چطور می توانند از بلای تعطیلی برهند؟

مطالعات ما نشان می دهد که راه حل موجود دو بعد دارد که باید همزمان پیگیری شود. یک بعد این راه حل به سمت عرضه مربوط می شود که معادن کوچک باید به سوی ادغام افقی (کنسرسیوم های معدنی) و افزایش بهره وری تولیدی خود گام بردارند. بعد دیگر این راه حل نیز به حرکتی در زنجیره و تولید کنسانتره آهن به جای سنگ آهن دانه بندی است که به آنها امکان فعالیت مجدد با حاشیه سودی ولو ناچیز را خواهد داد. هریک از سویه های این راه حل برای عملی شدن با مشکلاتی مواجه است. ادغام افقی معادن هنگامی میسر خواهد بود که برای مثال ۵ معدن کوچک مقیاس سنگ آهن توان تولیدی خود را برای تاسیس یک واحد متوسط مقیاس کنسانتره آهن متمرکز کنند. با این حال پیشاپیش هر اقدامی برای عملی سازی فرآیند ادغام و راه حل های مشابه آن، لازم است بپذیریم که بازگشت این معادن به عرصه فعالیت و استخراج ضروری است.

اگر این امر بدیهی را پذیرفتیم آنگاه خواهیم دید که مشکلات حقوقی، اقتصادی و محلی سر راه تحقق این امر چیست. از ۱۵۷ معدن سنگ آهن کوچک فعال در سال ۹۲ کمتر از ۱۰ معدن با ظرفیت حداقلی هم اکنون فعال هستند. ادغام معادن تعطیل شده در بدو امر آسان نیست. از سویی هر یک از این بنگاه ها دارای سهامدار خرد هستند و تجمیع سهام آنها کار ساده ای نیست. از سوی دیگر دولت هنوز شدت بحران را نپذیرفته و مشوقی برای واحدهای کنسانتره توسط معادن کوچک منظور نکرده است.

وجود این مشکلات، بعضا سبب شده است که ادغام، معنای دیگری بیابد و کسانی معتقد باشند که معادن یا واحدهای فولادی بزرگ باید وارد گود شده و معادن کوچک را خریداری کنند. راه حلی که با توجه به تفاوت های ماهوی فعالیت های معادن کوچک با واحدهای بزرگ آشکارا به نفع هیچ یک از طرفین نخواهد بود و راه حلی اقتصادی به شمار نمی رود.

از آنجا که تنها ۱۵ درصد از ذخایر قطعی سنگ آهن مربوط به به معادن متوسط و کوچک است بر اساس آمارها بیشترین میزان تولید سنگ آهن دانه بندی از سال ۹۲ تا ۹۴ متعلق به همین ۱۵ درصد بوده است. این توان تولیدی می تواند به جای تعطیلی با فعالیت های جمعی بنگاهی در قالب هایی بدیع حفظ شده و افزایش یابد. از سویی، عدم توازن در حلقه های زنجیره آهن و فولاد و تعمیق رکود در بخش معدن نشان می دهد که دولت در طراحی برنامه های کلان که منافع تمامی حلقه های یک زنجیره را لحاظ کند دارای ضعف اساسی است. ادغام رو به پایین (به معنای مالکیت بنگاه های کوچک توسط واحدهای بزرگ) و ادغام رو به عقب (به معنای یکپارچگی مالکیت از صنایع پایین دستی تا معادن) نه برای طرفین آن اقتصادی و مطلوب است و نه به لحاظ حقوقی ممکن. طرح دو مدل فوق تنها کاربردی کوتاه مدت جهت چانه زنی بر سر قیمت نهاده ها بنگاه های بزرگ خواهد داشت.

حکمرانی خوب اقتضا می کند به جای تقسیم سود در زنجیره از بالاو با تحکم به بنگاه های بزرگ برای ورود به بنگاهداری کوچک مقیاس، زمینه تقویت قوای بنگاه های کوچک را برای خود آنها فراهم آورد. ادغام روبه بالا(تجمیع ظرفیت های کوچک) و رو به جلو (حرکت از کانه آرایی به سمت فرآوری محصولات معدنی) مسیری است اقتصادی که در صورت وقوع، حیات بلندمدت واحدهای کوچک را تضمین می کند.

رسمیت بخشیدن قانونی به کنسرسیوم ها و تعیین مشوق هایی مشخص مانند تشکیل پنجره واحد برای تاسیس واحدهای کنسانتره و اعطای تسهیلات در صورت تشکیل کنسرسیوم های تولیدی منطقه ای می تواند موضوع برنامه های حاکمیت در این بخش باشد. از طرفی نقش دهی واقعی به تشکل های تخصصی معدنی در تصمیم سازی در حوزه معادن و رسمیت بخشیدن به «شورای آهن و فولاد» به عنوان بازوی حکمرانی برای تقویت و توازن زنجیره آهن و فولاد می تواند خلاناشی از تصمیمات اشتباه گذشته را اندکی ترمیم کند و افقی واقع بینانه پیش روی فعالان این صنعت بگذارد.

به دنبال تجمیع رفته ایم نه ادغام
محمدرضا بهرامن
نایب رئیس خانه معدن
روشی که در مورد ادغام تاکنون در اکثر بنگاه های اقتصادی در کشور اجرا شده در واقع روش تجمیع است، نه ادغام. فرق این دو در این است که در مورد ادغام، واحدها ابتدا خود، مورد بررسی جدی قرار می گیرند و همه اقدامات تصدی گرایانه واحدها و سازماندهی مربوطه و تغییرات لازم دیگر در آن واحدها انجام می شود؛ ولی در مورد واحدهای تجمیع شده در کشور، چنین اقدامی صورت نمی گیرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال های ۵۸ و۵۹ و مخصوصا در دوران جنگ تحمیلی به دلیل شرایط خاص کشور، دخالت دولت در فعالیت های اجرایی به شدت افزایش یافته و در نتیجه تعداد کارکنان دولت هر سال بیشتر و بوروکراسی دولتی به همان نسبت پیچیده تر شد. در بخش صنعت نیز تعداد وزارتخانه صنعتی از یک وزارتخانه در قبل از انقلاب به سه وزارتخانه افزایش یافت.

تعداد بسیار زیادی از کارخانه های بزرگ ملی شده و تحت پوشش وزارتخانه های صنعتی درآمدند. به دلیل اجرای سیاست های چند نرخی در نظام ارزی کشور و تخصیص ارز یارانه ای به صنعت، وزارتخانه های صنعتی در خرید، تولید، توزیع و سرمایه گذاری واحدهای صنعتی دخالت مستقیم داشتند و با پایان یافتن جنگ تحمیلی، اولین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران پس از پیروزی انقلاب از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

در این برنامه دولت موظف شد که سیاست های اقتصادی گذشته را تغییر دهد و با اجرای سیاست های تعدیل اقتصادی و شناور کردن نرخ ارزهای خارجی و فروش سهام کارخانه های دولتی به مردم، به سمت اقتصاد آزاد حرکت کند و از حجم فعالیت های اجرایی خود بکاهد و به وظیفه اصلی دولت که سیاست گذاری است نه تصدیگری، روی آورد.

در شرایط کنونی کشور، استراتژی ادغام یا یکپارچگی واحدهای فولادی و معدنی، به دلیل وجود رکود در بخش کسب وکار وهزینه های رو به افزایش تولید در بخش صنعت خصوصا واحدهای کوچک و متوسط است. همان طور که می دانیم، در شرایط کنونی واحدهای تولیدی روز به روز تحت فشار بیشتری به دلیل رکود موجود قرار می گیرند.

این امر به خصوص در بخش فولاد که یک صنعت استراتژیک و بسیار تاثیر پذیر از متغیرهای بیرونی است مشهودتر است. بنابراین واحدهای فولادی و معدنی باانتخاب سه استراتژی در شرایط موجود مواجه هستند، اگر صنعت تقاضایی برای محصول تولیدی خود در بازار نداشته باشد، خطوط تولیدی باتوجه به سلیقه بازار ملزم به تغییر آن است بنابراین هرچه زودتر در این راستا باید اقدام کند.

واحدهای فولادی بزرگ با واحدهای کوچکی که محصولات آنان به دلایل مختلف خصوصا جانمایی نامناسب و عدم تامین زیرساخت ها صرفه اقتصادی ندارد، با هدف بهره گیری از توانمندی یکدیگر ادغام شود (که البته این موضوع باید به صورت زیربنایی حل شود و تمام جوانب با توجه به رکود فعلی در کشور و کمبود بودجه عمرانی ادغام واحد ها در نظرگرفته شود).

تعطیلی و توقف فعالیت واحدهای صنفی فولادی زیان ده، البته، به شرط بررسی تمام تبعات منفی اجتماعی و اقتصادی آنهاست و اگرچه درست است که این واحدها به تعطیلی برسند، اما این درحالی است که با علم به این موضوع جلوی افزایش میزان خسارت بیشتر به این واحدهای تولیدی گرفته می شود که البته یکی از استراتژی های دولت ها تاکنون در افزایش رقابت پذیری بخش معدن و صنایع معدنی، ادغام های افقی و عمودی تولیدکنندگان این گونه محصولات است. به طوری که طبق استانداردهای جهانی تولید فولاد با ظرفیت کمتر از ۵ میلیون تن از توجیه اقتصادی برخوردار نیست.

بنابراین ادغام واحدهای فولادی داخلی که اغلب با مقادیر یک تا دو میلیون تن فعالیت می کنند برای جلوگیری از ادامه استراتژی های اشتباه گذشته، یک ضرورت به نظر می رسد. در چین، برنامه ادغام فولادسازان کوچک و تشکیل هلدینگ های فولادی با ظرفیت ۳۰ میلیون تن طی ۱۵ سال گذشته در استراتژی صنعت فولاد کشور چین تعریف شده است. این در حالی است که در ایران برخی شرکت های فولادی «خصولتی» که از سوی ایمیدرو واگذار شدند با تولید کمتر از ۲۰ میلیون تن فولاد و بیش از ۲۳میلیون تن سنگ آهن به شرکت های کوچک و متوسط تبدیل شده که متاسفانه امروز که با کاهش قیمت های فولاد در جهان مواجه هستیم از حالت رقابتی در بازارهای مصرف کلاخارج شده اند که در صورت تداوم این روند رکودی، حتی الامکان به خطر افتادن حیات دائمی این واحد ها نیز وجود خواهد داشت. بنابراین بهترین گزینه برای رقابت پذیری این واحدها، ادغام با یکدیگر یا با سایر واحدهای فعال در حوزه، با یک استراتژی تعریف شده است که زنجیره تولید را کامل کرده و به این ترتیب باعث پایین آمدن قیمت تمام شده و ماندن در بازارهای رقابتی شویم.

در واقع ادغام، در کنار اجرای طرح جامع فولادی باعث خواهد شد طرح های معدن و محصولات کنسانتره، گندله و فولادسازی در حال اجرا در کشور، به طور دقیق پالایش شده و برنامه های بهره برداری آن کنترل شود؛ زیرا طبق پیش بینی هایی که در این صنعت تا سال ۱۴۰۰ است ظرفیت تولید فولاد در دنیا به ۲میلیارد تن خواهد رسید و ایران با توجه به حفظ سهم خود در بازار باید ۲/ ۵ درصد تولید این محصول را در اختیار داشته باشد و بتواند تا پایان برنامه سند چشم انداز توسعه ظرفیت تولید فولاد را به حدود ۶۰ میلیون تن برساند.

به دلیل ماهیت صنعت فولاد و در برداشتن حلقه های مختلف تولید و تامین از سنگ معدن تا محصول نهایی، با درنظر گرفتن ساختار زمین شناسی کشور و وجود منابع سنگ آهن در نقاط مختلف کشور استراتژی های یکپارچگی عمودی رو به پایین و رو به بالا، از مرسوم ترین استراتژی ها در چرخه تولید فولاد هستند. در این نوع ادغام هر یک از واحدهای تولید فولاد می تواند بخشی از زنجیره فولاد را تکمیل کند و از مزیت های یکدیگر استفاده کنند.

در حال حاضر بیش از ۵۰ طرح فولادی در بخش های کنسانتره، گندله سازی، احیا و ذوب در حال احداث است که بسیاری از آنها در یک منطقه جغرافیایی مانند سنگان، کرمان، سیرجان، بندرعباس و… در مجاورت یکدیگر و با مالکیت سازمان ها و هلدینگ های متفاوت قرار دارند. می توان با ادغام این واحدها در یک برنامه راهبردی قابل اجرا در طول زنجیره فولاد، تاثیر مثبتی در کنترل قیمت تمام شده آن داشت. فولاد مبارکه در منطقه سپید دشت استان چهارمحال و بختیاری در دو مجموعه فولادی سرمایه گذاری کرده و به نوعی این دو واحد در هم ادغام شده اند.

بنابراین ضرورت تشکیل تعاونی یا کنسرسیوم هایی در این بخش با هدف تامین مواد اولیه، فروش محصولات، تکمیل یا راه اندازی طرح های بزرگ فولادی از جمله استراتژی هایی هستند که می توانند به ایجاد رقابت پذیری بیشتر در صنعت فولاد کشور کمک کنند و شاید با این استراتژی در صورت اجرا بتوانیم در جایگاهی مانند کره جنوبی در صنعت فولاد قرار بگیریم. در حال حاضر تولید سالانه فولاد خام کره جنوبی حدود ۷۰ میلیون تن در سال است که بیش از ۸۰ درصد از این میزان در دو شرکت پوسکو و هیوندایی تولید می شود.

یکی از مباحث بسیار مهم و خاص در ادغام ظرفیت سازی واحدهای فولادی ایجاد تعادل در ظرفیت های تولیدی هر واحد است که قرار است با یکدیگر ادغام شوند. به این معنی که اگر یک شرکت گندله سازی توان تولیدی برابر با ۲ میلیون تن داشته، زنجیره های بعدی تولید باید توان پذیرش این میزان از ماده اولیه برای ذوب یا مراحل بعدی را داشته باشد. در واقع ضروری است که ورودی ها و خروجی های تک تک واحدهای فعال در نگاه ادغام با یکدیگر در هماهنگی کامل قرار گیرند. بنابراین با توجه به این جزئیات باید ابتدا به تعریفی کامل و جامع از واحدهای کوچک و بزرگ رسید سپس برای ادغام آن تصمیم نهایی گرفته شود. بنابراین استراتژی ادغام شرکت های کوچک و بزرگ فولاد به شرط اینکه دولت از آنها حمایت کند یک ضرورت بوده و می تواند برای حیات این واحدها مفید باشد؛ به شرط اینکه دولت طرح مشخص و کارشناسی شده ای برای آن داشته باشد.

طرح جامع فولاد می تواند نقش بسزایی در رسیدن به این هدف داشته باشد و با توجه به اینکه ماده اولیه برای تولید فولاد گندله و آهن اسفنجی است، از این رو برای تولید ۴۰میلیون تن فولاد، به ۵۵میلیون تن گندله و ۵۰میلیون تن آهن اسفنجی نیاز است و قطعا توجه به صنایع پایین دستی فولاد از مواردی است که در طرح جامع فولاد باید مورد توجه قرار گیرد تا به تولید فولاد منجر شود. رقابتی شدن و دستیابی به اهداف صادراتی افق چشم انداز ۱۴۰۴ یعنی تولید حدود۶۰میلیون تن فولاد در کشور، بهره گیری از توان تمامی فولادسازان کوچک و بزرگ موجود را می طلبد و نظر به اینکه در شرایط کنونی که دروازه های ایران به روی کشورهای خارجی گشوده شده، این اقدام فرصت مناسبی برای تمامی صنعتگران این بخش در کشور خواهد بود تا با استفاده از این فرصت طلایی در جهت تحقق اهداف صنعت فولاد و به منظور رقابتی شدن این صنعت گام های مهمی را برداشته و با اجرایی کردن برنامه راهبردی پیش بینی شده در این بخش از فرصت ها و مزیت های موجود کشور استفاده کامل کنند.

ادغام بی برنامه، اتلاف وقت و منابع است
بهرام شکوری
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی ایران
رشد شرکت ها یکی از مباحث جالب و بسیار زیبا در حوزه استراتژی است، رشد در شرکت ها می تواند از طرق مختلف تحقق یابد که هر یک از این گزینه ها بنا به شرایط خاصی بروز و ظهور می یابند و دارای منافع و مضراتی هستند. برخی از این گزینه ها عبارتند از: رشد ارگانیک (رشد از طریق توسعه درونی فعالیت ها)، تشکیل اتحادیه های استراتژیک و ایجاد همکاری های مشترک، اما یکی از روش هایی که در سال های اخیر با اقبال فراوانی روبه رو است مقوله ادغام و تملیک (ادغام و تملک هم گفته می شود) است که در ادبیات استراتژیک به M & A مرسوم است. برخی از محققان ادغام و تملیک را مقوله ای مرتبط با حوزه های «استراتژی بنگاه»، «مالیه بنگاه» و «ساختار حکمرانی» می داند که به مسائل مربوط به خرید، فروش و ترکیب شرکت ها می ‎پردازد.

اصولاتملیک به مفهوم قبضه مالکیت یک شرکت توسط شرکت دیگر عنوان شده به گونه ای که شرکت خریدار بزرگتر از شرکت مورد نظر است. به عبارت دیگر اقدامی است که در پی آن یک شرکت درصد قابل توجهی از سهام شرکت دیگر را خریده و کنترل مدیریتی شرکت را به عهده می گیرد، اما ادغام دو شرکت زمانی است که دو شرکت با هم ترکیب و شرکت جدیدی را شکل می دهند. در واقع ادغام، تراکنشی است که در آن دو بنگاه با توافق یکدیگر با هم ترکیب شده و عملیات کاری خود را ادغام می کنند. زمانی که یک شرکت، شرکت دیگری را تحت مالکیت خود در می آورد در واقع شرکت خریداری شده کاملاتوسط شرکت خریدار هضم شده و توسط این شرکت اداره می شود. در برخی موارد شرکت خریداری شده منحل شده و دارایی های آن به شرکت خریدار منتقل شده و تحت نام شرکت خریدار به فعالیت ادامه می دهد. در مواردی هم شرکت کماکان با نام تجاری خود به حیات خود ادامه داده و تنها ساختار حاکمیتی شرکت تغییر می یابد.

به عنوان مثال آرسلور میتال، شرکت فولاد چند ملیتی است، که دفتر مرکزی آن، در لوکزامبورگ سیتی مستقر است. این شرکت، در سال ۲۰۰۶ و در پی خریداری و تصاحب شرکت آرسلور، توسط شرکت فولاد میتال، پس از ادغام دو شرکت، تاسیس شد. شرکت آرسلورمیتال، بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان است که تولید فولاد خام آن، در سال ۲۰۱۵ معادل ۹۷٫۱۴ میلیون تن برآورد شده است. در رابطه با بی اچ پی بیلیتون، شرکت استخراج معادن بریتانیایی-استرالیایی که به عنوان بزرگ ترین شرکت استخراج معادن و فلزات جهان، شناخته می شود، در سال ۲۰۰۱ از ادغام شرکت استرالیایی بی اچ پی با شرکت بریتانیایی بیلیتون تاسیس شد. نتیجه این ادغام یک شرکت دوملیتی با اسم های یکسان و دو دفتر مرکزی در لندن و ملبورن بود.

بیلیتون، شرکت بریتانیایی استخراج معدن بوده است که شکل گیری هسته اولیه آن، به سال ۱۸۶۰ باز می گردد. در این سال، این شرکت امتیاز استخراج قلع، در مجمع الجزایر هند شرقی هلند، واقع در سواحل شرقی سوماترارا، به دست آورد. در دهه ۱۹۴۰ میلادی شرکت بیلیتون، به دنبال گرفتن امتیاز استخراج از «معدن بوکسیت»، واقع در اندونزی و سورینام به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده قلع و سرب در کشور هلند انتخاب شد. در سال ۱۹۷۰، رویال داچ شل، شرکت بیلیتون را خریداری کرد و پس از آن، دامنه رشد این شرکت، با شتاب بیشتری ادامه پیدا کرد.

اولین فعالیت شرکت بی اچ پی، به استخراج نقره و سرب در معادن غرب نیو ساوت ولز، استرالیا باز می گردد. سهام گروه بی اچ پی در تاریخ ۱۰ اوت ۱۸۸۵ به صورت شناور اعلام شد. در سال ۱۹۱۵ این شرکت، اقدام به راه اندازی یک کارخانه فولادسازی در شهر نیوکاسل، نیو ساوت ولز کرد. سپس دفتر مرکزی خود را از بروکن هیل، به نیوکاسل منتقل کرد و در عمل، تمرکز خود را بر تولید فولاد گذاشت. در دهه ۱۹۶۰ میلادی، شرکت بی اچ پی، بخش نفت خود را راه اندازی کرد و پس از اکتشاف نفت در تنگه باس، تمرکز بیشتری روی فعالیت های بخش نفت این شرکت، انجام گرفت. شرکت بی اچ پی فعالیت در انواع پروژه های دریایی را در دهه ۱۹۷۰ میلادی آغاز کرد. این شرکت، در دهه ۱۹۸۰ اقدام به خریداری ۵/ ۵۷ درصد از «معدن اسکوندیا» کرد که یکی از بزرگ ترین معادن مس دنیا محسوب می شود و در کشور شیلی قرار دارد. اغلب شاهد شرکت‎هایی هستیم که به طرز کورکورانه و بی هدفی ادغام و تملیک را به منظور ایجاد رشد و افزایش دارایی به کار می‎گیرند بدون آنکه درک کاملی از نحوه ایجاد ارزش در یک معامله با دیگران داشته باشند، این همان دیدگاهی است که اصطلاحا آن را «طرز تفکر بهترین مالک کسب و کار» می نامند.

به ندرت می بینیم که استراتژی ها دارای اشاره هایی مستقیم و روشن به سرمایه گذاری سازمانی یا روش های کسب و کار برای رشد گسترده تر، مانند تولید محصولات جدید یا تامین نیروی فروش برای ارائه یک محصول جدید باشند. در نتیجه، شرکت ها وقت و منابع را برای تحقق اهدافی تلف می کنند که موفقیتی را به ارمغان نمی آورد و در نهایت شرکت را درگیر مجموعه گسترده ای از معاملات رها و غیر متمرکز می کند، اما شرکت های موفق به جای این کار، جریانی از نیروی فراگیرنده بالقوه را حول دو یا سه موضوع روشن ادغام و تملیک ایجاد می کنند. این موضوعات به طور موثر جزو طرح های کسب و کار هستند که هم ادغام و تملیک و هم سرمایه گذاری سازمانی را به خدمت می گیرند تا به اهداف مشخص خود برسند و این در حالی است که همچنان به نحو روشنی، قابلیت های یک سازمان و ویژگی های آن را به عنوان بهترین صاحب کسب و کار به رسمیت می شناسند.

همان طور که گفته شد، دو شرکت بیلیتون و بی اچ پی که در زمینه استخراج معدن، حمل و نقل و استخراج نفت دارای مزیت بوده اند، با اتخاذ یک استراتژی گسترش هدفمند و کارشناسانه، اقدام به ادغام و تشکیل شرکت بی اچ پی بیلیتون کردند که این کمپانی توانست در طول سال مالی ۲۰۱۰ میلادی، معادل ۱۵۸،۵۶ میلیون بشکه نفت خام تولید کند و همچنین در سال ۲۰۱۱، ۶۰۰ هزار تن آلومینیوم، ۲ میلیون تن آلومینا و ۹/ ۱۳ میلیون تن هیدروکسید آلومینیوم، ۵۰۰ هزار تن مس، ۷۰۰ هزار تن نیکل و ۶/ ۸۰ میلیون تن سنگ آهن تولید کند. با بررسی شرکت های موفق در امر ادغام شرکت ها درمی یابیم که اولاهر کدام از شرکت ها باید در بخش هایی دارای مزیت نسبی نسبت به یکدیگر باشند که در زمان حصول ادغام شرکت ها، رقابت پذیری بالاتری نسبت به شرکت های رقیب در عرضه یک محصول داشته باشند، ثانیا مدیران شرکت ها کورکورانه و بی هدف به منظور ایجاد رشد و افزایش دارایی، ادغام و تملیک را به کار نگیرند و این امر باید با استراتژی مبتنی بر اصول علمی و عملی کارشناسانه صورت پذیرد.

نکته حائز اهمیت دیگر در بحث ادغام شرکت ها در کشورها، توجه به مزیت آنها در عرضه یک محصول و منابع آن کشور است. بسیاری از کشورها مانند برزیل از منابع طبیعی فراوانی بهره مندند، در حالی که برخی دیگر، مانند مکزیک می توانند نیروی کار ارزان قیمت عرضه کنند.

برخی مانند ژاپن برای تحصیلات و آموزش، تعهد بسیار زیادی دارند، در حالی که برخی دیگر مانند ایالات متحده آمریکا دارای نوآوری و کارآفرینی هستند. در کشور ایران نیز، وجود منابع عظیم سنگ آهن، انرژی ارزان، نیروی کار قابل دسترس و دانش فنی قابل قبول، فولاد ایران را طی دهه های اخیر در زمره صنایع مزیت دار قرار داده است. در حال حاضر ایران بزرگ ترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه و یکی از قطب های مهم تولید انواع اقلام فلزی در آسیا است که حدود ۷۰ درصد این محصولات در استان اصفهان تولید می شود. در حال حاضر صنعت فولاد به دلیل نقش واسطه گری میان صنایع بالادستی همچون معدن و پایین دستی همچون خودروسازی و ساختمان، از نقش عمده ای در اقتصاد ایران برخوردار است.

این در حالی است که تجربه های جهانی در زمینه صنعتی شدن نشان داده است که همواره باید در تولید صنایع بالادستی، واسطه ای و پایین دستی، توازن ایجاد شود. چنان که کشور برزیل با ایجاد یک توازن در تولید کالاهای سرمایه ای (مانند ماشین آلات سنگین صنعتی) و واسطه ای (مانند مواد پتروشیمی و فولاد)، بخش صنعت خود را رشد واقعی بخشید. بنابراین، برزیل بخش صنعتی متوازنی که از یکپارچگی مطلوبی برخوردار باشد، ایجاد کرده است. اساسا برزیل توانسته است از نظر رشد، خوداتکا باشد. این کشور، علاوه بر تامین کالاهای مصرفی خود در داخل، به تولید کالاهای متنوع صنعتی پرداخت. در حال حاضر به طور مثال هلدینگ ایمیدرو با تولید ۱۴ میلیون تن فولاد و بیش از ۲۳ میلیون تن سنگ آهن توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت های کوچک و متوسط تبدیل شده است و در برخی موارد قدرت رقابت آن کاهش یافته است. در حالی که یکی از استراتژی های دولت ها در افزایش رقابت پذیری بخش معدن و صنایع معدنی، ادغام های افقی و عمودی تولیدکنندگان این گونه محصولات است.

چنان که کشور چین، برنامه ادغام فولادسازان کوچک را در دستور کار دولت قرار داده است. در ایران نیز گرچه تشکیل کنسرسیوم فولادسازی در منطقه ویژه خلیج فارس، تسهیل در حمل ونقل و همچنین بهره وری بیشتر برای واحدهای تولیدکننده فولاد کشور را به همراه خواهد داشت، اما باید توجه کرد که همچنان از صنایع بالادستی آن یعنی معادن سنگ آهن، فاصله زیادی داشته که باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می شود. درحالی که در کشور هند عمده کارخانه های فولاد آن در منطقه شرق کشور و نزدیک معادن سنگ آهن واقع است. در واقع استراتژی دولت ایران باید مبتنی بر ادغام شرکت های فولادی و سنگ آهنی باشد که مزیت فاصله داری کم (از لحاظ مسافت) با هدف کم کردن هزینه های حمل و نقل تا کارخانه فولادسازی را مد نظر قرار دهند، در غیر این صورت با ادغام غیرکارشناسانه واحدهای سنگ آهن و فولاد و روند کاهشی قیمت های کامودیتی ، تولید سنگ آهن نیز مزیت نسبی خود را از دست می دهد و بخش نحیف خصوصی که با هدف توسعه صادرات کشور مشغول به کار است دیگر نمی تواند در بازارهای جهانی رقابت کند و به کل متضرر خواهد شد.

در نهایت ادغام واحدهای معدنی سنگ آهن و واحدهای فولادسازی به شرط تعامل برد-برد می تواند به نفع زنجیره سنگ آهن تا فولاد باشد اما در صورتی که سنگینی ضررهای پی درپی جامعه فولادی کشور به دوش جامعه معدنکاری بیفتد و با این ادغام، بار مسوولیت غیراقتصادی بودن واحدهای فولادی متوجه جامعه معدنکاری کشور شود، این ادغام نه تنها دردی را دوا نمی کند، بلکه زنجیر اقتصادی زنجیره ارزش سنگ آهن را به زوال و نابودی می کشاند.

زکات علم نشر آن است. حضرت علی (ع)

شما نیز می توانید مستندات علمی اعم از مقاله ، فیلم ، گزارش ، تحقیق و پژوهش ، کتاب الکترونیک خود را برای ما ارسال کنید تا با ذکر نام شریفتان از وبسایت ایران مواد منتشر گردد .

فایل خود را ارسال کنید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید