طی ۲ سال آتی بیش از ۱.۸ میلیون تن به ظرفیت تولید کاتد مس چین افزوده می‌شود

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

بررسی تولید جهانی فلزات اساسی از جمله مس، یکی از گزارش‌های ضروری برای تحلیل‌های عوامل بنیادی بازار است، اما در سال ۲۰۱۷، به‌دلیل جهش قیمت فلز سرخ، این امر از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

بررسی تولید جهانی فلزات اساسی از جمله مس، یکی از گزارش‌های ضروری برای تحلیل‌های عوامل بنیادی بازار است، اما در سال ۲۰۱۷، به‌دلیل جهش قیمت فلز سرخ، این امر از اهمیت بیشتری برخوردار شد. تولید جهانی مس تصفیه شده بر اساس گزارش بخش صنعت دولت استرالیا، با رشد سالانه ۲٫۸ درصدی تا سال ۲۰۱۹ به حدود ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.

بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط دپارتمان صنعت، فناوری و علوم دولت استرالیا، تولید جهانی مس تصفیه شده در ۳ ماهه دوم سال ۲۰۱۷، با رشد ۲٫۸ درصدی نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، به حدود ۵٫۹ میلیون تن رسید. این افزایش قابل توجه تولید در دوره مذکور را می‌توان به ارتقای سطح تولید مس تصفیه شده در چین و کشورهای اروپایی مرتبط دانست. شایان ذکر است که تولید مس تصفیه شده در چین طی ۳ ماهه دوم سال جاری، نزدیک به ۱۸۳ هزار تن نسبت به دوره مشابه از سال گذشته، افزایش یافت. در همین دوره، افزایش حجم تولید کشورهای اروپایی نیز ۹۲ هزار تن بود.

بنابر گزارش دپارتمان صنعت، فناوری و علوم دولت استرالیا، پیش‌بینی می‌شود که تولید جهانی مس تصفیه شده از حدود ۲۳ میلیون تن در سال ۲۰۱۶، به نزدیک ۲۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. این رشد ۲٫۸ درصدی در حالی است که پیش‌بینی این مؤسسه برای رشد تولید مس معدنی در همین دوره، حدود ۱٫۷ درصد است. در این پیش‌بینی، مهم‌ترین عامل رشد تولید مس تصفیه شده، توسعه پروژه‌های جدید و توسعه‌ای ذوب و پالایش در چین قلمداد می‌شود. با توجه به پروژه‌های جدید و توسعه‌ای ذوب و پالایش چین، افزایش ظرفیت تولید مس تصفیه شده این کشور تا پایان سال جاری، حدود ۶۰۰ هزار تن برآورد می‌شود.

نمودار ۱، آمار تولید جهانی مس تصفیه شده را برای ‌سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶ به‌تصویر می‌کشد. با توجه به این نمودار، رشد تولید مـس تصفیه شده طی ۱۰ سال اخیر، حدود ۲٫۳ درصد در سال بود که کمتر از رشد سالانه تولید مـس معدنی در این دوره بود. تولید جهانی مس معدنی از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۶، سالانه حدود ۲٫۷ درصد رشد کرد. بر اساس گزارش دولت استرالیا، پیش‌بینی می‌شود که رشد تولید مس معدنی و تصفیه شده بر خلاف روند ۱۰ سال اخیر، تغییر کند و نرخ رشد تولید مس تصفیه شده از مس معدنی پیشی بگیرد.

همان‌طور که بیان شد، رشد ظرفیت تولید مس تصفیه شده در چین، تا پایان سال ۲۰۱۷، حدود ۶۰۰ هزار تن برآورد می‌شود. بررسی سایر پروژه‌های ذوب و پالایش در این کشور نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ حدود ۶ پروژه به بهره‌برداری خواهند رسید که بر این اساس، نزدیک به ۵۷۰ هزار تن به ظرفیت تولید مس تصفیه شده چین در این سال افزوده خواهد شد. علاوه بر این، پروژه مس شرکت یونان چین که دربرگیرنده توسعه واحد پالایش چیفنگ و احداث واحدی در دونگ‌نان است، بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۱۹ به بهره‌برداری خواهد رسید و ظرفیت تولید مس تصفیه شده چین را در این سال به میزان ۶۷۵ هزار تن افزایش خواهد داد.

دلیل اصلی رشد پروژه‌های تولید مـس تصفیه شده طی ۲ سال آتی، نخست رشد تقاضا و دوم، رشد قیمت مس از اواخر سال ۲۰۱۶ تاکنون است. به‌طور کلی، تقاضای مـس در جهان از چند سو در حال افزایش است. نخست گسترش و رونق بازار وسایل نقلیه برقی و هیبریدی است، بر اساس مطالعات صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود که طی ۱۰ سال آتی، مصرف مـس در صنعت خودروسازی برقی، ۹ برابر خواهد شد. علاوه بر این، رشد جمعیت شهرنشین، به‌ویژه در ۲ کشور چین و هند، باعث رشد تقاضای صنعت سیستم تبریدی و تهویه مطبوع خواهد شد.

در این میان، بازارهای مصرف نوظهور به ویژه در شرق آسیا نیز، از جمله عوامل رشد تقاضای مـس به‌شمار می‌روند. گرایش کشورهای مختلف در سراسر جهان به احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر نیز، از عوامل رشد تقاضای مـس تصفیه شده هستند؛ چرا که در این نیروگاه‌ها از فلز سرخ به دلایل متعددی استفاده می‌شود. به‌طور کلی، سال‌های پایانی دهه ۲۰۱۰ میلادی، به عنوان نقطه عطفی برای بازارهای مصرف و تقاضای مس تصفیه شده محسوب می‌شوند. دلیل این امر، دگرگونی نگرش صنایعی نظیر خودروسازی و انرژی است که در جهت کاهش آلودگی گام بر می‌دارند. تغییر استانداردهای اروپا برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در دستگاه‌ها و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی نیز، همانند تجهیزات انتقال حرارتی، به گونه‌ای است که مصرف مـس را افزون می‌سازد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید