یک میلیون تن سیمان ایران از طریق خط آهن وارد افغانستان می شود

سیمان

 

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«محمد اشرف غنی» که روز شنبه به منظور شرکت در مراسم گرامی داشت نود و هشتمین سالگرد استقلال افغانستان به هرات سفر کرده است، افزود که هدف بنیادی ما این است که استان هرات به قطب ترانزیت منطقه ای تبدیل شود و ایران و چین را به یکدیگر وصل کند.

استان هرات در غرب افغانستان با مرزهای ایران همجوار است و استان شمالی «بدخشان»، با چین مرز مشترک دارد که خط آهن چین تا بندر «حیرتان» در امتداد رودخانه «آمو» واقع در استان بلخ، راه اندازی شده است. فاز سوم خط آهن ایران و افغانستان نیز در مسیر خواف – هرات به زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
اشرف غنی گفت که چین برای نخستین بار سنگ مرمر افغانستان را به ارزش ۵ میلیون دلار خریداری می کند و این فرصت مناسبی است که قطارهائی که از مسیر چین به افغانستان عزیمت می کنند، در راه برگشت این سنگ ها را به چین منتقل کنند.

افغانستان دارای ذخائر سنگ های قیمتی و ساختمانی است که به گفته منابع افغان، به دلیل جنگ و ناامنی اغلب این معادن به صورت غیرقانونی از کشور قاچاق می شود.
رئیس جمهوری افغانستان همچنین افزود که در آینده نزدیک خط آهن ترکمنستان از مرز آباد تا هرات نیز تکمیل خواهد شد.

ترکمنستان در شمال افغانتسان با استان های «فاریاب» و «جوزجان»، مرز مشترک دارد.
اشرف غنی در این مراسم به مردم وعده دادک « همان گونه که ساخت سد سلما از رویا به واقعیت تبدیل شد، سدهای دیگر این استان نیز ساخته خواهد شد.»
سد سلما یا سد دوستی افغان – هند در مسیر رودخانه «هیرمند» با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری هندی ها اوائل امسال مورد بهره برداری قرار گرفت.

رئیس جمهوری افغانستان از سرمایه داران هرات خواست تا سرمایه خود را از این استان خارج نکنند و افزود که باید طرح راه اندازی دومین پارک صنعتی هرات نیز به زودی اجرا شود.

وی، از مسئولان گمرک هرات خواست تا رفتار مناسب با سرمایه گذاران و بازرگانان داشته باشند و تاکید کرد که هرات دارای ظرفیت های بالقوه فراوانی است که باید این ظرفیت ها بالفعل شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید