کلینکر به تربت جام رسید

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در آیین آغاز فعالیت این واحد صنعتی با اشاره به توانمندی های بالای تربت جام گفت: اولویت اصلی در تربت جام بهره برداری از معادن و توسعه صنایع است که متاسفانه صنعت در این شهرستان مورد غفلت قرار گرفته است.
راضیه علیرضایی افزود: با بهره برداری از کارخانه سیمان و معادن سیلیس و باریت منطقه، شاهد رشد صنعت و اشتغالزایی صنعت و معدن در شهرستان مرزی تربت جام خواهیم بود.

فرماندار تربت جام نیز گفت: طرحی که باید در ۴۰ ماه اجرا می شد به طرحی ۱۴۰ ماهه تبدیل شد و البته هنوز به طور کامل به بهره برداری نرسیده است و دلیل اصلی این تاخیر مدیریت ناکارآمد و تنگ نظری ها بوده است.علی رستمی افزود: این کارخانه ظرفیت تولید سالانه ۱.۵ میلیون تن کلینکر را دارد و جدا از ظرفیت بالای کارخانه در تولید سیمان، بهره برداری از این طرح می‌تواند کمک شایانی به رشد اشتغال در منطقه بکند.

مدیرعامل کارخانه سیمان غرب آسیا نیز اظهار داشت: در مرحله نخست تولید آزمایشی بخش سایش تا انتهای خط با ظرفیت روزانه ۷۰ تن سیمان به بهره برداری می رسد.
ارباب افضلی افزود: برای بهره برداری کامل از این واحد تولیدی تا شهریور سال آینده، نیاز به هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر است که ۴۰ درصد آن تامین شده و بقیه باید از سوی بانک صنعت و معدن اختصاص یابد.با راه اندازی کامل کارخانه سیمان غرب آسیا یک هزار و ۸۰۰ تن به ظرفیت تولید سیمان کشور افزوده می شود.

۱۲ سال قبل این طرح صنعتی با حضور استاندار وقت و مسئولان استانی کلنگ زنی شد ولی با تغییرات مدیریتی ونبود اراده برای بهره برداری این طرح، یکی ازبزرگ‌ترین پروژه‌های تولید سیمان در کشور بلاتکلیف ماند که خوشبختانه در دولت تدبیر و امید، این طرح سیمان به صورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفت.

مجتمع سیمان غرب آسیا در تربت جام در منطقه نصرآباد این شهرستان در مجاورت روستای ‘ابدال آباد’ ایجاد شده که بهره برداری از این طرح بزرگ می تواند تحول چشمگیری به لحاظ توسعه صنعتی در منطقه مرزی شمال شرق کشور ایجاد کند.

شهرستان ۲۸۴ هزار نفری تربت جام در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید