از بهمن هم میشه قبول شد

کرمانشاه ۲ درصد ذخایر معدنی کشور را دارد

معدن

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

حمیدرضا اسکندری با اشاره به وجود ۶۸ نوع ماده معدنی شناخته شده، اظهار کرد: از این تعداد ۲۰ نوع ماده معدنی از جمله سنگ تزئینی، قیرطبیعی، منگنز، سنگ آهن، مس، سیلیس، فلدسپات، سنگ گچ، خاک صنعتی و … در استان شناسایی شده است.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه قیر طبیعی را یکی از مهمترین مواد معدنی استان کرمانشاه دانست و افزود: بیش از ۷۰ درصد ذخایر قیرطبیعی کشور در این استان واقع شده و از این نظر رتبه اول کشور را داریم.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

اسکندری در خصوص اقدامات انجام شده برای قیرطبیعی استان نیز یادآوری کرد: در حال حاضر عملیات اکتشاف قیرطبیعی در پهنه اکتشافی به مساحت ۱۲۵۰ کیلومتر مربع و در شهرستان‌های گیلانغرب، قصرشیرین و سرپل ذهاب توسط شرکت مشاور مربوطه درحال اجراست.

وی در خصوص مواد معدنی فلزی در استان نیز خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج مطالعات شناسایی پهنه شمال و شمال شرق استان به مساحت ۲۷۰۰ کیلومتر مربع(در شهرستانهای سنقر و بخش هایی از شمال صحنه و کنگاور) اندیس‌هایی از سنگ آهن و مس شناسایی شده است.

این مسئول افزود: در حال حاضر عملیات اکتشاف در این پهنه توسط سازمان ایمیدرو در حال انجام بوده و امیدواریم منتج به کشف ذخایر فلزی مناسبی در استان شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از منگنز هم به عنوان یکی دیگر از مواد معدنی مهم استان یاد کرد و ادامه داد: منگنز به عنوان یکی از ذخایر فلزی در تولید فولادهای آلیاژی و فولاد ضدزنگ کاربرد دارد.

اسکندری معتقد است، در استان کرمانشاه ذخایر تقریبا مناسبی در منگنز داریم و در حال حاضر یک معدن فعال و چهار محدوده اکتشافی در استان وجود دارد که عملیات اکتشاف در آن‌ها درحال اجرا ست.

این مسئول همچنین از ذخایر عظیم سیلیس، سنگ آهک و دولومیت در استان یاد کرد و افزود: احداث دو واحد تولید فروسیلیس و همچنین واحدهای استحصال منیزیم از دولومیت و تولید آهک صنعتی و هیدراته از اولویت‌های سرمایه گذاری استان است.

وی از پتانسیل‌های سنگ تزئینی استان خصوصا “مرمریت” و “دولومیت” هم یاد کرد و گفت: در این بخش جزو استان‌های برتر کشور هستیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به وضعیت واحدهای معدنی استان داشت و اظهار کرد: در حوزه صنایع معدنی ۲۷۸ پروانه بهره برداری و ۱۷۴ جواز تاسیس فعال داریم که از واحدهای مهم می توان به سیمان سامان، سیمان غرب، کاشی کاژه، کاشی بیستون، چینی کرد و شرکت خانه سازی ایثار اشاره کرد.

اسکندی خاطرنشان کرد: درحوزه کاشی و سرامیک استان کرمانشاه با تولید سالیانه ۲۳ میلیون مترمربع با سهم ۲٫۲ درصدی از کل تولیدات کشور رتبه نهم و در صنعت سیمان نیز با تولید سالیانه ۶٫۳ میلیون تن و سهم ۴٫۴ درصدی از تولید سیمان خاکستری کشور رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید