چگونگی آزادسازی نرخ سنگ آهن

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

حسن امیری توضیح داد: قرار است یک فرمول قیمتگذاری رقابتی برای گندله و کنسانتره سنگ آهن مانند پالایشگاهی ها و خوراک پتروشیمی ها پیشنهاد شود.
این مسئول اضافه کرد: حق انتفاع و حقوق دولتی معدن دغدغه سهامداران است و تلاش می شود بحث حق انتفاع معادن نیز از یک فرمول مشخص تابعیت کند و دغدغه ارزان فروشی وجود نداشته باشد.
به گفته وی، حقوق دولتی معدن و بهره مالکانه (حق انتفاع) و قیمت رقابتی همه در قالب یک فرمول قرار می گیرد که این موضوع در حال نهایی شدن است و پس از مدل سازی آن، صنعت سنگ آهن قابلیت رقابت پذیری پیدا می کند.
امیری گفت: با توجه به محدودیت زمانی، این فرمول به بودجه سال آینده نمی رسد و بنابراین در سال ۱۳۹۶ مساله کاهش حق انتفاع معدن در قالب دیگری دنبال می شود.
وی از موافقت اولیه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اجرای این فرمول خبر داد و افزود: فعالان این صنعت مطرح می کنند چنانچه سنگ آهن مانند فولاد به صورت مرتب در بورس کالا عرضه شود، برای حمایت از صنایع و بازار داخلی می توان تخفیف پنج درصدی را برای محصولات در نظر گرفت و آنها را در رینگ داخلی عرضه کرد.
به گفته وی، چنانچه تا سه بار عرضه برای این محصولات تقاضایی وجود نداشت، عرضه در رینگ صادراتی صورت می گیرد و می توان با این شیوه عوارض صادراتی را برای سنگ آهن حذف کرد.
به گزارش ایرنا، پیش از این رییس انجمن سنگ آهن ایران، بورس را یک ابزار نوین برای جلوگیری از مداخله دولت خواند و پیش بینی کرد عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی از بهمن ماه آغاز شود.
جمهوری اسلامی دارای پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون تن ذخیره شناسایی شده سنگ آهن است که بیش از سه میلیارد تن آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید