از بهمن هم میشه قبول شد

چشم‌انداز مثبت شرکت مس علیرغم فضای حاکم بر اقتصاد جهانی

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«بهروز رحمتی» مشاور مدیرعامل و مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس گفت: به‌رغم فضای کلی حاکم بر اقتصاد جهانی به‌خاطر درگیری تعرفه‌ای بین امریکا و سایر قدرت‌های اقتصادی ازجمله اتحادیه اروپا و چین، چشم‌انداز «فملی» بدون‌شک مثبت ارزیابی می‌شود.

رحمتی با اعلام این خبر گفت: در سه‌ماهه نخست سال جاری شرکت مس موفق به تولید ۳۱۳ هزار ۸۰۰ تن کنسانتره مس و ۵۳ هزار ۲۰۰ تن کاتد مس شد که این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب نشان‌دهنده رشد ۱۰درصدی و ۵۰ درصدی تولید این دو محصول اصلی تولیدی شرکت است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی با تأکید بر این‌که تاکنون موفق به تحقق برنامه‌های تولیدی شرکت مس شده‌ایم درباره میزان فروش کاتد مس شرکت گفت: در این بازه زمانی درآمد شرکت   مس از فروش کاتد ۱۸۸۰ میلیارد تومان بود که ازنظر تناژ فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۴۸ درصدی (از ۲۵ هزار تن به ۶۲ هزار تن افزایش) را تجربه کرده است.

رحمتی افزود: افزایش درآمد شرکت  مس به دلیل رشد قیمت جهانی مس و همچنین رشد تولید کاتد شرکت  مس طی سه‌ماهه نخست سال جاری بوده است که پیش‌بینی می‌شود رکورد تولید مس کاتدی شرکت ملی صنایع مس ایران طی پنج سال گذشته، در پایان سال جاری شکسته شود که خبر بسیار خوبی برای سهامداران محترم شرکت خواهد بود.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس در ادامه با اشاره به صورت‌های مالی منتشرشده شرکت مس در کدال برای سه‌ماهه نخست سال جاری درباره درآمدهای عملیاتی به‌دست‌آمده شرکت مس در این بازه زمانی بیان کرد: درآمدهای عملیاتی (فروش) شرکت مس ۲۶۳۱میلیارد تومان بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد ۷۰ درصدی برخوردار شده است. شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال ۹۶ به میزان ۱۵۴۰ میلیارد تومان فروش داشته است.

به گفته رحمتی بررسی صورت‌های مالی شرکت مس در حوزه سود عملیاتی شرکت مس نیز نشان‌دهنده این است که شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال جاری ۱۱۷۲ میلیارد تومان سود عملیاتی داشته است که در مقایسه با سود عملیانی ۴۵۹ میلیارد تومانی شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال ۹۶ از رشد ۱۵۵ درصدی برخوردار شده است.

وی با بیان این‌که در این بازه زمانی در حوزه هزینه‌های مالی شرکت مس نیز شاهد بهبود شرایط با کاهش ۹۵ درصدی هزینه‌های این حوزه هستیم ادامه داد: هزینه‌های مالی شرکت مس از حدود ۱۳ میلیارد تومان در سه‌ماهه نخست سال ۹۶ به حدود ۶۰۰ میلیون تومان در سه‌ماهه نخست سال جاری کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده عزم جدی مسئولان شرکت در راستای کاهش قیمت تمام‌شده (Opex) و کاهش هزینه‌های شرکت است.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس به سود خالص شرکت در سه‌ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: سود خالص شرکت مس از ۴۵۴ میلیارد تومان در سه‌ماهه نخست سال ۹۶ به ۱۱۴۷میلیارد تومان در سه‌ماهه نخست سال جاری رسیده است که معادل ۱۵۳درصد افزایش در این حوزه نشان می‌دهد.

رحمتی با بیان این‌که با در نظر گرفتن شرایط تولید و فروش شرکت مس در سه‌ماهه نخست سال جاری و همچنین افزایش قیمت‌های جهانی مس موفق به تحقق سود ۱۹ تومانی شرکت مس برای این بازه زمانی شده‌‌ایم گفت: این میزان سود عدد بسیار خوبی برای سهامداران شرکت مس است چراکه در مقایسه با EPS محقق شده در مدت مشابه سال گذشته که ۷۶ریال بوده است افزایشی در حدود ۱۵۵ درصد را نشان می‌دهد.

رحمتی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در شرایط کنونی سهامداران چه تصمیمی باید بگیرند چرا که با کاهش قیمت‌های جهانی مس و به‌تبع آن کاهش قیمت فملی در بورس که از ۱۰ روز پیش آغاز شده است گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی درباره سودآوری شرکت مس و تحقق EPS شرکت در سال جاری به وجود آمده است گفت: عموماً بورس محمل ایجاد شایعات مختلف یا اخبار غیررسمی است. ولی آنچه مسلم است این است که فعالان بازار سرمایه به‌رغم تأثیرپذیری بورس از شایعات، باید از تحلیل‌های حرفه‌ای برای بررسی چشم‌انداز بلندمدت و کوتاه‌مدت بورس استفاده کنند.

وی افزود: هم‌اکنون شاهد نشانه‌هایی جدی همچون عرضه زیاد یا کاهش شدید رشد اقتصادی چین برای تهدید قیمت جهانی مس در بلندمدت نیستیم به‌علاوه این‌که بیشتر پیش‌بینی‌های مؤسسات مالی بر افزایش قیمت جهانی مس تا ۲۰۲۰ تأکید دارند.

رحمتی تأکید کرد: در شرایط کنونی تهدیدی که دولت امریکا هرازگاهی برای اقتصاد دنیا ایجاد کرده است مهم‌ترین دلیل توقف قیمت جهانی مس در کانال ۶۰۰۰ دلاری است؛ بنابراین امید بسیار زیادی می‌رود با اصلاح مناسبات بین‌المللی و مقاومت سایر قدرت‌های اقتصادی جهان در برابر زیاده‌خواهی دولتمردان آمریکا، درنهایت تعادل مناسبی در فضای اقتصاد بین‌الملل به وجود بیاید و درنتیجه شاهد تداوم رشد اقتصادی دنیا که منجر به مصرف بیشتر مس و افزایش قیمت‌های جهانی مس خواهد شد باشیم و با اوج‌گیری بیشتر قیمت‌ها موجبات افزایش سودآوری شرکت مس و مسرت سهامداران محترم شرکت را فراهم کنیم.

رحمتی تصریح کرد: جدای از این مسائل بررسی میزان فروش شرکت ملی صنایع مس ایران طی ۱۰سال گذشته نشان می‌دهد که فروش شرکت به‌طور متوسط سالیانه در حدود دو میلیارد دلار بوده است که از این میزان به‌طور متوسط حدود ۴۲درصد سود خالص شرکت بوده است. بنابراین سهام این شرکت چه در دوران تحریم چه در شرایط غیر تحریم توانسته شرایط سودآوری خود را حفظ کند و بازدهی خوبی نصیب سهامداران کند.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون انسجام خوبی در ساختار مدیریتی شرکت مس وجود دارد گفت: در شرایط کنونی رویکرد این شرکت تلاش برای تحقق برنامه‌های توسعه‌ای شرکت در افق برنامه ششم توسعه و افزایش ظرفیت تولید در راستای برنامه چشم انداز ۲۰ ساله کشوراست.

به گفته رحمتی سهامداران نباید نگران سرمایه خود در فملی باشند؛ چراکه من‌حیث‌المجموع شرایط شرکت مس از همه نظر خوب است و با مجوزهایی که برای افزایش سرمایه حدود ۵۰ درصدی در حال اخذ کردن آن از سازمان بورس هستیم آینده این شرکت برای سه چهار سال آینده از منظر توسعه و تأمین مالی تضمین‌ شده است.

مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس با بیان این‌که شرایط کنونی به خاطر افزایش جنگ تجاری یکی از حساس‌ترین برهه‌های زمانی برای کسانی است که می‌خواهند سرمایه‌شان را وارد بازار بورس کنند به سهامداران و خریداران جدیدالورود به بازار سهام توصیه کرد: لزوم هوشیاری سرمایه‌گذاران در این شرایط باید چند برابر شود و به‌شدت از تصمیم‌گیری‌های هیجانی خودداری کنند و شخصاً بدون مطالعه و صرفاً بر اساس شایعات بازار، به خرید سهام اقدام نکنند و از طریق مشاوره شرکت‌هایی که در این فضا فعالیت می‌کنند یا عضویت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نسبت به خرید سهام اقدام کنند تا متضرر نشوند.

وی افزود: برای خرید سهام در این شرایط حتماً نیاز است که به لحاظ فاندامنتال سهمی را که خواهان خریدش هستند بررسی کنند و بودجه شرکت موردنظر برای سال جاری و برنامه‌های توسعه آتی را مشاهده کنند تا تصمیم‌گیری درستی در این زمینه انجام دهند. در این راستا بدون شک، سهام فملی در قیمت‌های کنونی می‌تواند یکی از برترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار بورس ایران به‌ویژه برای سهامداران جدیدالورود باشد.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس عطیه سادات میرعباسی یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ 306 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید