چالش عرضه‌های با برنامه در بورس کالا

بورس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

درحال‌حاضر ظرفیت واحدهای فعال تولیدکننده محصول تخت گرم فولادی با در نظر گرفتن واحدهای تولیدکننده دولتی- خصوصی و واحدهای خصوصی برابر با ۱۰/۶ میلیون تن است.

در ۴ ماهه ابتدایی سال ۲ میلیون و ۳۷۰ هزارتن تولید واقعی واحدهای فعال تولیدی بوده است.

در همین مدت‌زمان حجم واردات محصول تخت گرم فولادی در مقایسه با مدت‌زمان مشابه سال ۱۳۹۵ با افزایش ۱۶درصدی به ۳۵۰ هزار تن رسیده است.

حجم تولید یکسان در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵، افزایش حجم واردات کشور، کاهش قابل‌توجه حجم صادرات این دسته از محصولات فولادی (به ۸۷ هزار تن در سال ۱۳۹۶ از ۶۱۵ هزار تن در ۴ ماه ۱۳۹۵) نشان‌دهنده این است که فضای حاکم بر بازار فولاد کشور در شرایطی است که نمی‌تواند بدون کنترل و برنامه‌های هدایتی (اما نه به صورتی که شرایط بازار را از روند حرکت آزاد خود باز دارد) به روند موفق خود ادامه دهد.

از این رو مصوبه شورای رقابت در زمینه عرضه محصولات گرم فولادی واحدهای تولیدکننده تاثیرگذار در بازار فولاد کشور در بازار بورس کالا با رعایت مقررات و شیوه‌نامه‌های مربوط می‌تواند برنامه‌ای دقیق و قابل‌تامل باشد.

در شیوه‌نامه پیشنهادی این شورا با هدف تنظیم بازار ورق گرم با ضخامت کمتر از ۵ میلیمتر الزام عرضه محصول در دستور کار واحدهای تاثیرگذار قرار گرفته است.

بررسی‌ها حاکی از این است که از مدت‌زمان ایجاد مصوبه تاکنون واحد فولاد مبارکه با در دست داشتن حدود ۸۰ درصد تولید ورق گرم فولادی کشور و تمرکز بالا در بازار ورق گرم فولادی همچون گذشته موفق شده به عرضه محصولات خود در بازار بورس کالا ادامه دهد و سایر واحدهای تاثیرگذار دیگر در عرضه محصول با مشکلاتی همراه بوده‌اند.

از سوی دیگر نمی‌توان به طور قطع بیان کرد که سایر واحدهای تولیدکننده از ارائه محصول خود در بازار بورس ممانعت به عمل آورده‌اند چه‌بسا که بررسی شرایط و شیوه‌نامه‌های این مصوبه نشان می‌دهد واحدهای تولیدکننده و عرضه‌کننده نیازمند فراهم کردن بستر برای عرضه محصول در بازار بورس کالا هستند.

ایجاد تصمیم‌های دوباره و پیش‌بینی‌ها در این باره نیازمند بررسی حداقل ۶ ماه فضای عرضه این دسته از محصولات و برنامه‌های واحدهای تولیدی در این زمینه است.

ازجمله موارد این مصوبه نحوه تعیین نرخ پایه محصول گرم فولادی است که این نرخ پایه با در نظر گرفتن نرخ جهانی (متوسط نرخ FOB دو هفته قبل از عرضه در مناطق CIS) و نرخ ارز سامانه نظارت ارز خواهد بود.

به طور حتم این نحوه قیمت‌گذاری تاثیرپذیری از نوسانات قیمت‌های جهانی را دربر خواهد داشت. این در حالی است که این دیدگاه در میان برخی از تولیدکنندگان داخلی با مخالفت‌هایی همراه است، چه‌بسا کاهش نرخ فولاد در چند سال گذشته باعث شد برخی از واحدهای تولیدکننده، فضای حاکم بر بازار بورس را فضایی غیرعادلانه بدانند و از عرضه محصول خود در بازار بورس کالا خودداری کنند.

الزام به عرضه ۲۵ درصدی محصول تولیدشده در بورس کالا و همچنین اعلام هفتگی عرضه محصول به شورای رقابت و اطلاع‌رسانی عمومی همگی علاوه بر ایجاد عرضه متناسب کالا در بورس می‌تواند به ایجاد برنامه‌ریزی تولید در واحدهای تولیدکننده کمک کند. مشکلی که چه‌بسا در واحدهای تولیدی کشور کم وبیش دیده می‌شود.

شفافیت در فروش محصول در قراردادهای بلندمدت، ارائه گزارش‌های ۶ ماهه همگی از نکاتی است که نشان می‌دهد عرضه کالا در بورس، علاوه بر کنترل بازار به دنبال حفظ و ایجاد ثبات و ادامه فعالیت واحدهای بزرگ و تاثیرگذار است.

ایجاد شرایط باثبات برای فروش داخلی و همچنین امکان فروش محصول در بازارهای خارجی و صادرات، همگی از اهدافی است که این مصوبه دنبال می‌کند. درواقع عرضه با برنامه و وجود شیوه‌نامه‌های‌های قیمت‌گذاری می­تواند این چالش را برای تولیدکنندگان محصولات و عرضه آن در بازار بورس فراهم کند که مصرف‌کنندگان و خریداران داخلی و خارجی شرایط نوسانی و پرریسک را پذیرا نباشند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید