پیشنهاد روحانی به نخست وزیر ویتنام

untitled-1

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

حسن روحانی در دیدار نگویان شوان پوک نخست‌وزیر ویتنام که روز پنجشنبه و با حضور هیات‌های عالیرتبه دو کشور در هانوی برگزار شد، تقویت روابط با کشورهای شرق آسیا و از جمله ویتنام را همواره برای ایران حائز اهمیت دانست و گفت: ویتنام می‌تواند مرکزی برای توسعه فعالیت اقتصادی ایران در منطقه شرق آسیا و ایران نیز مسیر تجارت ویتنام در بازاری به وسعت ۴۰۰ میلیون نفر باشد.
رییس جمهور اظهار داشت: بعد از برجام و رفع تحریم‌ها زمینه خوبی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور وجود دارد که لازمه آن تقویت همکاری‌های بانکی است، چرا که روابط مالی و بانکی پایه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور است.
روحانی دیدار روسای جمهوری ایران و ویتنام از پایتخت‌های یکدیگر را نشانگر اراده و عزم سیاسی برای توسعه و تقویت روابط دو کشور برشمرد و گفت: ملت ایران علاقه‌مند به تقویت روابط با ملت مقاوم و دوست ویتنام است و برای توسعه روابط دو کشور ظرفیت‌های بسیار مناسبی وجود دارد که باید از آن‌ها بهره گرفت.
رییس جمهور با اشاره به آمادگی ایران برای تامین نیازهای ویتنام در بخش انرژی و فولاد، و همچنین صادرات مصالح ساختمانی و ارائه خدمات فنی مهندسی برای ساخت نیروگاه‌ها و جاده‌ها، تصریح کرد: باید با فراهم کردن تسهیلات مناسب، زمینه همکاری مشترک بخش‌های خصوصی دو کشور را فراهم و شرکت‌ها را تشویق به سرمایه گذاری مشترک کرد.
روحانی اظهار داشت: از توسعه و تقویت همکاری‌های فرهنگی ایران و ویتنام حمایت کرده و آماده ارتباط نزدیک‌تر مراکز دانشگاهی دو کشور و تبادل استاد و دانشجو هستیم.
نخست‌وزیر ویتنام نیز در این دیدار با بیان اینکه کشورش پیوسته برای روابط خود با ایران احترام قائل بوده وبر روند تقویت این روابط اهتمام داشته است، گفت: دو کشورظرفیت‌های گسترده‌ای برای همکاری دارند که باید به نفع دو ملت مورد استفاده قرار گیرد.
نگویان شوان پوک در این دیدار که نمایندگان ارشد بخش‌های خصوصی دو کشور نیز حضور داشتند، گفت: به همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برای همکاری کامل و تلاش بیشتر در جهت رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور به رقمی بالا‌تر از دو میلیارد دلار دستور خواهم داد.
وی با تاکید بر اینکه خواستار ایجاد جهش در همکاری‌های دوجانبه در همه عرصه‌ها هستیم، افزود: ما همچنین آماده آغاز تجارت ترجیحی و حرکت به سمت تجارت آزاد با ایران می‌باشیم.
رییس جمهور کشورمان نیز با استقبال از این رویکرد طرف ویتنامی تاکید کرد که تهران از تجارت ترجیحی و سپس تجارت آزاد با هانوی حمایت می‌کند.
نخست‌وزیر ویتنام در ادامه با بیان اینکه به نمایندگی از دولت و ملت ویتنام موفقیت بزرگ دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران را تبریک می‌گویم، گفت: دوره پسابرجام فرصت مناسبی را برای توسعه همکاری‌ها فراهم آورده و بی‌تردید این سفر نقطه عطفی در تعمیق همکاری‌های تهران – هانوی خواهد بود.
وی همچنین با اشاره به موضوع کشت فرا سرزمینی، اظهار داشت: همکاری دو کشور در تولید محصولات کشاورزی می‌تواند روند همکاریهای اقتصادی را شتاب دهد.
در همین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با رییس سازمان توسعه معادن این کشور دیدار کرد. سرمایه گذاری دو کشور در بوکسیت و آلومینا، صادرات گچ ایران به ویتنام، سرمایه گذاری در زغال سنگ و سرمایه گذاری توسط ویتنام در صنعت آلومینیوم ایران از مهمترین مباحث مطرح شده در این دیدار بوده است.

آزمون آزمایشی مهندسی مواد 10 مرحله آزمون حضوری در سراسر ایران

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید