از بهمن هم میشه قبول شد

پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی آلومینیوم جاجرم

آلومینیوم

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

مدیرعامل شرکت آلومینای ایران اظهار داشت: هم اینک پیشرفت پروژه آلومینیوم به مرز ۹۰ درصد رسیده است و آخرین مرحله فعالیت های پروژه یعنی لاینینگ دیگ ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در مرحله لاینینگ، عملیات نسوز کاری انجام می شود اظهار امیدواری کرد: طی سه ماه آتی این فعالیت نیز به اتمام برسد و پروژه آماده راه اندازی شود.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

زارع با بیان اینکه تاکنون ۷۴ میلیون یورو ارزی و بیش از ۱۳۰۰ میلیارد ریال در پروژه هزینه شده است، تصریح کرد: این پروژه در سه فاز برنامه ریزی شده و در نهایت ظرفیت آن به ۱۲۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

وی افزود: در فاز اول، بخش عمده ای از سرمایه گذاری زیرساخت های ۱۲۰ هزارتن آلومینیوم انجام شده است و با راه اندازی فاز اول ، سایر فاز های باقیمانده با سرعت بیشتری به بهره برداری برسد.

زارع درباره چالش های این طرح در سال های گذشته اظهار داشت: پروژه شمش آلومینیوم جاجرم با سرمایه گذاری ۹۴میلیون یورو ارزی و ۱۶۰۰میلیارد ریالی از سال ۱۳۸۶ آغاز شد اما به دلایلی همچون مشخص نبودن چگونگی تامین منابع مالی اجرای طرح ، واگذاری بابت رد دیون و سو مدیریت و محرز شدن تخلفات برخی از مدیران شرکت از ابتدای عملیات اجرایی تا پایان سال ۱۳۹۳ (طی ۷ سال) فقط ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

وی تصریح کرد: پس از برگشت شرکت از واگذاری و تمرکز بیشتر ایمیدرو، تحول قابل ملاحظه ای در بخش های مختلف شرکت ایجاد شد. با برنامه ریزی های انجام شده، تامین مالی از محل منابع داخلی شرکت و مساعدت های مالی ایمیدرو و از طریق تهاتر شمش آلومینیوم و آلومینا با پیمانکار شرکت چینی (nfc) سرعت پیشرفت پروژه به نحو مطلوبی افزایش یافت.

زارع یادآور شد:‌ از دیگر چالش های شرکت، نبود خوراک بوکسیت بود خوشبختانه با هماهنگی مدیران شرکت و نظارت بخش اکتشاف ایمیدرو، اکتشافات شرکت طی دو سه سال اخیر سرعت قابل توجهی داشته و میزان حفاری اکتشافی سالانه شرکت به ۱۰ برابر سال های قبل از آن رسیده است.

وی تاکید کرد: حاصل آن عملیات، افزایش دو برابری ذخایر قطعی بوکسیت کشور و شرکت آلومینا است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید