پیامد انتخابات آمریکا در بازار فلزات پایه لندن

burs

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

صبح دیروز پس از موفقیت دونالد ترمپ در انتخابات آمریکا قیمت مس بالا رفت و به حداکثر قیمت خود در یک‌سال گذشته رسید. این در حالی است که سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند انتخاب ترامپ به عنوان رییس‌جمهور، اقتصاد آمریکا را دوباره به جنبش خواهد انداخت. صبح دیروز به وقت اروپا قیمت مس با ۰۵/۲ درصد رشد نسبت به سه ماه گذشته تا ۵۳۵۵ دلار به ازای هر تن (هزار کیلو) معامله شد. با اعلام پیروزی ترامپ در رقابت ریاست‌جمهوری، قیمت فلزات پایه روند صعودی خود را ادامه داد.
تحلیلگران اقتصادی برداشت‌های مختلفی از خود ارائه دادند. تحلیلگر بانک اس‌ای‌بی (شرکت خدمات مالی سوئدی) در درجه اول این انتخابات را به نفع رشد اقتصادی در آمریکا دانست. از نظر وی از آنجا که ترامپ وعده داده در امور زیربنایی سرمایه‌گذاری سنگین خواهد کرد و مالیات را کاهش می‌دهد در قیمت آینده مس تاثیر فراوان خواهد داشت چراکه مس از مصالح کلیدی صنعت ساختمان محسوب می‌شود و این اقدامات میزان تقاضای مس را بالا خواهد برد و همین امر تاثیر قدرتمندی روی اقتصاد آمریکا خواهد داشت.
تحلیلگران اقتصادی این افزایش قیمت در قیمت فلزات پایه را نتیجه وعده‌های ترامپ دانستند و با این حال اعلام کرد که کماکان از این تغییر ناگهانی در قیمت فلزات پایه گیج هستند.
کارشناس بانک آلمانی کامرزبانک این‌گونه پاسخ قیمت‌ها به انتخاب ترامپ را زیاده‌روی و بی‌مورد دانست و گفت: این میزان افزایش قیمت می‌تواند نتیجه مواضع ترامپ نسبت به چین باشد و اینکه با انتخاب ترامپ احتمالا چین مجبور خواهد شد میزان صادرات خود را کاهش دهد.
از سوی دیگر تحلیلگر اقتصادی شرکت خدمات مالی و بانکداری سوسیته ژنرال در لندن، افزایش قیمت‌ها را گیج‌کننده دانست چراکه اصولا با نزول ارزش دلار وصعود قیمت طلا، بازار فلزات پایه را در جهت عکس خود هدایت می‌کند و این افزایش قیمت فلزات پایه عجیب است.
کارشناس سوسیته ژنرال این افزایش قیمت مس را کاذب دانست چراکه هنوز هیچ تغییر اساسی و بنیادین در میزان تقاضای مس رخ نداده است. با این حال در آینده با توجه به راهبردهای اقتصاد حمایتی که ترامپ اقتباس کرده است، احتمالا بازار چین آسیب خواهد دید. هرچند از نظر تحلیلگر سوسیته ژنرال آینده کماکان ناواضح است چراکه ترامپ هیچ جزییاتی در مورد سیاست‌های اجرایی‌اش ارائه نداده است.
به گفته وی، ترامپ هیچ برنامه متمرکزی برای رشد اقتصادی ندارد و تا امروز فقط یکسری حرف‌های زیبا، پادرهوا و رویایی زده است.
این در حالی که مس در دو هفته اخیر در پی افزایش تقاضا در چین با صعود مواجه بود و تکان دیروز در قیمت‌ها از نظر کارشناسان، هیچ ربطی به اخبار چین ندارد.
به گزارش وال‌استریت ژورنال قیمت باقی فلزات نیز صبح دیروز با صعود روبه‌رو بود. آلومینیوم با ۸۲/۰ درصد صعود ۲۱۴۷ دلار در هر تن معامله شد. در ادامه روی با ۰۰۸/۰ درصد رشد ۲۴۸۳ دلار در تن، نیکل با ۴۱/۲ درصد رشد ۱۱۴۹۰ دلار به ازای هر تن، قلع نیز با ۴۲/۰ درصد رشد ۲۱۴۰۲ دلار به ازای هر تن معامله شد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید