پرداخت سالانه ۴۶ میلیارد تومان عوارض آلایندگی توسط مس منطقه کرمان

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

 مدیر مس منطقه کرمان گفت: سال گذشته مس منطقه کرمان ۱۹۰ میلیارد تومان مالیات بر درآمد، ۴۶ میلیارد تومان عوارض آلایندگی، ۸۱ میلیارد تومان مالیات حقوق، ۱۴۲ میلیارد تومان حقوق دولتی، ۲۵۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده و ۶۶ میلیارد تومان بیمه پرداختی به تامین اجتماعی داشته است که با مجموع سایر مالیاتها ۷۱۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

«محمد حسنی» اظهار کرد: خبرنگاران به‌عنوان چشم بیدار جامعه هستند و ما خوشحالیم که چشم سومی ما را رصد می‌کند، چون هیچ کاری خالی از نقص و عیب نیست و قطعاً کار ما نقایصی دارد که خبرنگاران می‌توانند این نقایص را بازگو و ما آن را برطرف کنیم.

وی افزود: آغاز فعالیت‌های معدنی در حوزه مس در کشور در دهه ۵۰ از مس سرچشمه آغاز شد و بیش از ۴۰ سال از عمر صنایع مس ایران می‌گذرد و در این دوران پستی و بلندی‌هایی را طی کردیم و سختی‌هایی را در این مسیر پشت سر گذشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ۱۶ هزار نیروی انسانی در مجموعه مس منطقه کرمان مشغول بکار هستند که سرمایه بزرگی است که باید در جهت صیانت از معادن و انرژی استفاده شود، چون با غافل شدن از سرمایه‌ها به توسعه پایدار نخواهیم رسید.

مدیر مس منطقه کرمان تصریح کرد: ذی‌نفعان مجموعه مس علاوه‌بر سهامداران، نهادهای حاکمیتی، دولت، فرمانداران، دستگاه قضایی، ائمه جمعه، حوزه قانون‌گذاری و نمایندگان، ادارات و دستگاه‌های وابسته به آن‌ها و آحاد مردم هستند. هم‌چنین کارکنان، پیمانکاران و مشتریان و تأمین‌کنندگان قطعات نیز ذی‌نفعان ما بشمار می‌روند که باید تعهد خود را نسبت به آن‌ها به خوبی انجام دهیم.

حسنی خاطرنشان کرد: در صورت نبود مجتمع مس سرچشمه، وضعیت شهرستان‌هایی هم‌چون رفسنجان و شهربابک و حتی کرمان به این شکل نبود و برخی فرزندان ما از این مجموعه صنعتی و تولیدی رشد کردند، یادگرفتند و تجربه کردند و این ذی نفع بودن این مجموعه برای آحاد مردم را نمایان می‌کند.

وی تصریح کرد: سالانه حدود ۷۷۰ میلیارد تومان توسط مس صرف هزینه‌های دولتی، بیمه، مالیات، شهرداری‌ها و منابع طبیعی در استان می‌شود و سالانه هزار میلیارد تومان به کارکنان مجموعه حقوق داده می‌شود که این میزان در استان خرج می‌شود و رقم بسیار بزرگی است و گردش مالی این پول برای اقتصاد استان موثر است.

حسنی تصریح کرد: بعد از صیانت از معادن، محیط زیست، آب، خاک، سرمایه های انسانی و … در منطقه وظیفه خود می دانیم که حداکثر نفع را به ذی نفعانمان برسانیم.

احداث کارخانه ۶۰۰ هزار تنی اسید در سرچشمه

مدیر مس منطقه کرمان در ادامه اظهار کرد: معادن مس استان کرمان شامل سه معدن مس سرچشمه در رفسنجان و معدن میدوک خاتون‌آباد در شهربابک و معدن چاه‌فیروزه و دره‌آلو در بافت هستند که معادن دره‌آلو و چاه‌فیروزه تا پنج سال دیگر استخراج کنسانتره هم خواهند داشت.

حسنی ادامه داد: ۵۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی کارخانه تغلیظ و تجهیز معادن سه معدن چاه فیروز، دره الو و دره زار نیاز است و با راه‌اندازی این سه مجموعه نزدیک به ۴۰۰ هزار تن کنسانتره به تولید اضافه می‌شود و هم‌اکنون در دو معدن سرچشمه و میدوک سالانه ۸۰۰ هزار تن کنسانتره تولید می‌کنیم.

وی افزود: در معدن میدوک کارخانجات تغلیظ و لیچینگ و در خاتون‌آباد ذوب و پالایش داریم که کارخانه اسید و اکسیژن در حال ساخت هستند و تا پایان سال ۹۷ به پایان می‌رسند و در سرچشمه نیز کارخانجات تغلیظ، لیچینگ، ذوب، پالایشگاه، اکسیژن و اسید کوچک فعال است که یک کارخانه اسید ۶۰۰ هزار تنی در این معدن در حال ساخت است.

حسنی تصریح کرد: پارسال مس منطقه کرمان بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان عوارض دولتی پرداخت کرد و امسال این میزان پرداختی حدود ۱۶۰ میلیارد تومان خواهد شد.

مدیر مس منطقه کرمان تصریح کرد: سال گذشته مس منطقه کرمان ۱۹۰ میلیارد تومان مالیات بر درآمد، ۴۶ میلیارد تومان عوارض آلایندگی، ۸۱ میلیارد تومان مالیات حقوق، ۱۴۲ میلیارد تومان حقوق دولتی، ۲۵۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده و ۶۶ میلیارد تومان بیمه پرداختی به تأمین اجتماعی داشته است که با مجموع سایر مالیاتها ۷۱۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی به کمک‌های مس در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی اشاره و خاطرنشان کرد: سال گذشته نزدیک به ۷۰ میلیارد تومان صرف کمک‌های نقدی به دستگاه‌های مختلف، خیریه‌ها، حمایت از ورزش و جاده‌سازی شده است و تنها برای دو بانده شدن جاده رفسنجان تا شهربابک ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است هم‌چنان به انجام این مسئولیت‌های اجتماعی همت خواهیم کرد.

انتقال آب خلیج‌فارس طی سه فاز برای صنعت

مدیر مس منطقه کرمان به انتقال آب خلیج‌فارس اشاره و تصریح کرد: تاریخچه این مطلب مربوط به پنج سال قبل است و در سال ۹۰ به عنوان طرح زیرساختی که متولی آن دولت است، مطرح شد.

حسنی ادامه داد: در آن سال مس، چادرملو و گل‌گهر بنا به نیازشان به منابع آبی موضوع را مطرح کردند و موافقت‌نامه امضا شد که برای میسر شدن آن سرمایه‌گذاری هنگفتی لازم است و در سه فاز اجرا می‌شود.

وی افزود: کارهای زیرساختی طرح ذکرشده در حال انجام است و بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد تومان هزینه فاز اول آن است، هم‌چنین جاده دسترسی و تملک‌های طرح کامل شده است.

وی گفت: در این انتقال از مجموع ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب، ۳۵ میلیون مترمکعب متعلق به مجتمع مس سرچشمه است که از طریق پاریز و سرچشمه به چادرملو می‌رود و اگر این انتقال آب صورت گیرد برای معدن دره‌ زار کمک بزرگی است.

حسنی گفت: تا دو سال آینده امیدواریم با تأمین منابع مالی آب به این مناطق برسد، شرکت‌ها برای خط انتقال و آب شیرین‌کن در حال فعالیت هستند و سرعت خوبی هم داشته است.

وی با بیان این‌که سالانه مجوز برداشت ۲۱ میلیون متر مکعب آب از خاتون‌آباد داریم، خاطرنشان کرد: با انتقال آب خلیج‌فارس، استفاده از منابع آبی در خاتون‌آباد کم می‌شود.

توضیحاتی درباره حادثه فلش

مدیر مس منطقه کرمان در ادامه به حادثه کوره فلش اشاره کرد و گفت: همه پروژه‌های شرکت مس از دهه ۷۰ تا ۹۰ گرین‌فیلد بودند.

حسنی تصریح کرد: پروژه فلش تنها پروژه‌ای بود که با وجود کارخانه ذوب که تا ۲۰ مرداد تولید آند را داشتیم و قرار بود از آن پس تولید آند مسی با روش جدید داشته باشیم، بخشی از این روند از سنتی و قدیمی‌ بودن به جدید تغییر یافت و در ۱۷ شهریور امسال برای کوره فلش حادثه‌ای رخ داد.

وی افزود: کوره فلش در حال انفجار بود و مجبور بودیم آن را خاموش کنیم، این کوره تجهیز حساسی به نام بویلر دارد که این بویلر اگر منفجر می‌شد، شماری کشته و مصدوم داشتیم و کوره تعطیل می‌شد اما این حادثه توسط کارکنان ذوب که جانفشانی کردند و هر لحظه امکان کشته شدن آنها بود، برطرف شد.

وی با بیان این‌که فلش یک حادثه بود اما پتانسیل تبدیل شدن به فاجعه را داشت و در حادثه فلش ۵۰۰ نفر به مدت ۴۵ روز شبانه‌روز کار کردند، افزود: طی چهار ساعت با تلاش جهادی و بسیجی کارکنان، حادثه کوره فلش پوشش داده شد و با نگهداشتن شرایط، کار مجدد را آغاز کردند، تنها ۱۰ هزار قطعه الکترونیکی فوق پیچیده دوده زده ذوب شده بود که مجدد تعویض و مونتاژ شدند.

مدیر مس منطقه کرمان یادآور شد: هم‌اکنون تقریباً ۷۰ درصد مس دنیا از طریق فلش تولید می‌شود و جذب آلاینده‌ها و کاهش قیمت تمام شده تولید از مزایای کوره فلش است، هم‌چنین حُسن کوره فلش این است که ظرفیت تولید افزایش می‌یابد.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهدی قصری دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ 588 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید