از بهمن هم میشه قبول شد

پایان آلایندگی ذوب مس خاتون‌آباد و رسیدن آب خلیج فارس به گل‌گهر تا پایان سال آینده

مس

“علی اسدی” جمعه شب در جمع خبرنگاران گفت: برای انتقال آب ازخلیج فارس به معادن گل گهر، سرچشمه، میدوک و چادرملو یزد ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده‌ که تا کنون یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن تامین اعتبار شده است.

وی افزود: طی نشستی که استاندار و نمایندگان استان با مدیر عامل‌های بانک‌ها داشته‌اند، قرار شد ۴ هزار میلیارد تومان باقیمانده این طرح از طریق بانک‌ها تامین شود.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

نماینده مردم شهربابک در مجلس ‌با اعلام این خبر که تا پایان سال آینده آب خلیج فارس به گل گهر خواهد رسید، تصریح کرد: با احداث یک کارخانه آب شیرین‌کن در جوار شهرستان‌هایی که آب خلیج فارس برای مصارف صنعتی به آنها منتقل می‌شود، آب شرب آنها نیز میسر می‌شود.

وی اظهار کرد: بیش از ۴۰ سال است که آب شیرین سفره‌های زیر زمینی شهربابک به مجتمع مس سرچشمه منتقل می‌شود و چیزی حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب تا کنون از این منابع به این مجتمع منتقل شده است.

اسدی تاکید کرد: با توجه به آبی که از شهربابک به سرچشمه منتقل می‌شود شرکت ملی صنایع مس موظف است، به ازای آن درصدی از نیروهای مس سرچشمه را از شهرستان شهربابک تامین ‌کند.

وی به آلایندگی ذوب مس خاتون آباد و مطالبات دامداران متضرر اشاره کرد و گفت: امکان تعطیلی این واحد تولیدی با توجه به مشکلات اجتماعی که دارد ممکن نیست، ولی اقداماتی در جهت کاهش آلایندگی آن صورت گرفته است و
با راه‌اندازی کارخانه اسید این مجتمع تا پایان سال ۹۷ آلودگی ناشی از گاز گوگرد آن از بین خواهد رفت‌.نماینده مردم شهربابک در مجلس‌ به استقلال مجتمع مس شهربابک پرداخت و گفت: قبل از استقلال مس شهربابک و سرچشمه فعالیت‌های این واحدها به صورت جزیره‌ای اداره می‌شد و فرصت مطالعاتی کافی برای توسعه معادن فراهم نشده بود، لذا اکتشافاتی صورت نگرفته است‌.

وی اضافه کرد: با استقلال مجتمع مس شهربابک علاوه بر انتقال مدیریت به شهرستان و توانمند شدن شرکت‌های بومی منطقه این فرصت فراهم شد که معادن غیرفعال در شهرستان فعال شوند.

اسدی ادامه داد: انتقال حساب شرکت‌های ‌زیر مجموعه مس از تهران به شهرستان و واریز کردن مالیات بر ارزش افزوده این شرکت‌ها به شهرستان و توسعه صنایع جنبی مس از دیگر مزایای مستقل شدن مجتمع مس شهربابک است.

نماینده مردم شهربابک در مجلس‌ به گردشگری شهربابک هم اشاره ای کرد و گفت: روستای صخره‌ای میمند مرکز گردشگری شهرستان است، ولی متاسفانه زیرساخت‌های مناسب برای این مجموعه گردشگری به خوبی فراهم نشده است.

وی با بیان این مطلب که ثبت روستا صخره‌ای میمند در فهرست یونسکو تا حدودی توانسته در جذب گردشگر موثر باشد، تصریح کرد: در این چند سال اخیر توسعه خانه‌های بوم گردی برای رفاه گردشگران اقدام خیلی خوبی بود که در شهرستان انجام شده، ولی نیاز به هتل‌های مناسب جهت اسکان گردشگر داریم که فعلا مجوزهای لازم جهت احداث یک هتل ۴ ستاره صادر شده است.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس حسین مهرآبادی یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ 340 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید