ویژگی‌های منحصر به فرد مس ، عامل رشد بازار مصرف آن می‌شود

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

قیمت، عامل اصلی جایگزینی مس با سایر مواد طی چند دهه گذشته بود که افت آن طی ۵ سال گذشته، باعث کاهش میزان جایگزینی مس تا ۰٫۹ درصد بازار آن در سال ۲۰۱۶ شد.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که تقاضای مس، نه‌تنها کاهش نمی‌یابد، بلکه با ظهور بازارهای جدید و سخت‌گیرانه‌تر شدن قوانین و استانداردها، این فلز به‌عنوان انتخاب مرجح در تجهیزات و دستگاه‌ها باقی خواهد ماند.

انجمن بین‌المللی مس طی تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ به اجرا درآورد، میزان جایگزینی مس با سایر مواد را در مصارف متفاوت مورد بررسی قرار داد. مطالعات نشان می‌دهد که میزان جایگزینی مس بسته به منطقه جغرافیایی تغییر می‌کند.

به عنوان مثال، چین بیشترین سهم در میزان جایگزینی مس جهان را در دست دارد که این رقم در سال ۲۰۱۶ برابر با ۴۰ درصد کل جایگزینی‌های مس بود. پس از چین، سایر کشورهای آسیایی و اقیانوسیه هستند که سهم ۲۳ درصدی دارند. در نهایت، اروپا و آفریقا با سهم ۲۰ درصدی و آمریکای شمالی و جنوبی با سهم ۱۷ درصدی از کل جایگزینی‌های مس در جهان قرار می‌گیرند.

مجموع جایگزینی مس در سال ۲۰۱۶ به ۲۴۰ هزار تن رسید که حدودا ۰٫۹ درصد بازار جهانی در این سال بود. یکی از علل اصلی جایگزینی مس با سایر مواد، به‌رغم ویژگی‌های منحصر به فرد این فلز صنعتی، قیمت بالای آن است.

قیمت بالای مس که طی دهه اخیر در سال ۲۰۱۱ به حداکثر خود رسید، در طول ۵ سال گذشته، در سراشیبی سقوط افتاد و برای ۵ سال متوالی با کاهش همراه بود، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، به تقریبا نصف ارزشش در سال ۲۰۱۱ نزول کرد. از این رو، با کاهش متوالی قیمت این فلز سرخ در بازارهای جهانی، میزان جایگزینی آن نیز با کاهش یافت.
علاوه بر این، میزان جایگزینی مـس با سایر مواد در کاربردهای مختلف این فلز، متفاوت است.

نمودار ۱، سهم جایگزینی هر بخش از کاربرد مس با سایر مواد را برای سال ۲۰۱۶، نشان می‌دهد. با توجه به نمودار، مصارف متفاوت در حوزه سیم و کابل، بیشترین سهم از جایگزینی مس را تشکیل می‌دهند. علاوه بر حوزه سیم و کابل، لوله نیز سهم ۱۱ درصدی از کل جایگزینی سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داد. با وجود کاهش میزان جایگزینی مس در سال ۲۰۱۶، حوزه سیم و کابل و لوله با رشد جایگزینی نسبت به سال ۲۰۱۵ همراه بودند.

بر اساس گزارش سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۷، آلومینیوم که جایگزین مـس در بخش‌هایی نظیر انتقال نیرو، تجهیزات برقی، رادیاتورهای خودرو و لوله‌های تبریدی است، بیشترین سهم از جایگزینی مـس را در دست دارد. پس از آلومینیوم، تیتانیوم و فولاد برای مصارفی چون مبدل‌های حرارتی است.

همچنین از فیبر نوری می‌توان به عنوان جایگزین مس در حوزه مخابرات نام برد. مجموعه‌ای از پلاستیک‌ها نیز در کاربردهایی مانند لوله‌های آب، زه‌کشی‌ها و اتصالات لوله‌کشی جایگزین مـس می‌شوند. با این وجود، بیشترین میزان مصرف مـس در صنعت سیم و کابل است که آلومینیوم بزرگترین رقیب آن به‌شمار می‌رود.

نکته حایز اهمیت در این تحقیقات این بود که وضع قوانین و مقررات، نقش بسیار کلیدی در تغییرات آتی بازار مـس و محصولات نهایی آن دارد و گفتنی است که این قوانین و مقررات در مسیر سخت‌گیرانه‌تر شدن قرار دارند.

وضع قوانین سخت‌گیرانه‌تر می‌تواند به سود بازار مـس و در جهت کاهش جایگزینی آن باشد؛ چرا که بر اساس مطالعات صورت گرفته، قوانینی نظیر بهینه‌سازی مصرف انرژی و بازنگری استانداردهای حداقل بازدهی عملکرد دستگاه‌ها و تجهیزات شامل موتورها و مبدل‌ها، باعث افزایش مصرف مـس در چنین تجهیزاتی می‌شود. ظهور ساختمان‌های سبز (با نشر کربن کمتر) نیز، تقاضای بیشتری برای مس به همراه خواهد داشت.

به‌طور کلی می‌توان گفت که با وجود تلاش مصرف‌کنندگان مـس برای جایگزینی آن با فلزات یا مواد دیگر که در جهت استراتژی کاهش هزینه مواد اولیه این واحدها است، ویژگی‌های منحصر به فرد این فلز صنعتی، نه‌تنها مصرف آن در کاربردهای کنونی را حساس‌تر می‌سازد، بلکه بازارهای جدیدی را برای تقاضای این فلز سرخ فراهم می‌آورد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید