از بهمن هم میشه قبول شد

ورود فولاد ایران به اروپا نشانه توان نیروهای بومی است

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«احسان دشتیانه» امروز (یکشنبه) در همایش «بازاریابی مدرن، فروش و صادرات محصولات فولادی و مواد اولیه» که از سوی استیل پرایس(Steel Price) در هتل پارسیان کوثر برپا شد، افزود: بهترین راه حمایت از تولید ملی، تشویق صادرات است.

وی یادآوری کرد: جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ خورشیدی) ظرفیت فولاد خود را به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن رساند و در سال ۲۰۱۵ با جهش ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی به رقم ۱۵ میلیون تن رسید اما چین از ۱۳۱ میلیون تن تولید با رشد ۷۰۰ درصد در این دوره به ۸۰۰ میلیون تن رسید.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

** سهم ۱۵ درصدی تولید فولاد ایران با زغالسنگ
معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن گفت: امروز در جهان ۸۰ درصد تولید فولاد به وسیله زغالسنگ صورت می گیرد اما جمهوری اسلامی به دلیل منابع گازی ارزان رویکرد متفاوتی دارد و سهم زغالسنگ در تولید فولاد این واحد، ۱۵ درصد است.

وی یادآوری کرد: براساس افق ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد پیش بینی شده است و در صورت تحقق آن سرانه فولاد به ۳۸۰ کیلوگرم می رسد. در این برنامه باید ۲۰ میلیون تن صادرات صورت گیرد.

دشتیانه افزود: اکنون میزان صادرات فولاد (برپایه آمار سال ۱۳۹۵) به ۶ میلیون تن رسیده است و چنانچه بخواهیم صادرات برابر سند چشم انداز رشد کند، ارتقای چهار برابری از میزان کنونی ضرورت دارد.

دشتیانه یادآوری کرد: مجوز دولت در سال ۱۳۹۳ برای آزادسازی صادرات فولاد، سیاست غلطی را که در سیاستگذاری این بخش وجود داشت، برداشت؛‌ زیرا نمی توان با اعمال تعرفه، رشد تولید و صادرات را به ارمغان آورد.

معاون ذوب آهن گفت: تحقق برنامه صادراتی در چارچوب سند چشم انداز به برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز دارد که هنوز برای آن تدبیر نشده است.
به گفته وی، ذوب آهن در زمینه تولید ریل و همچنین تولید تیرآهن بال پهن جایگاه نخست را در خاورمیانه دارد.

عملکرد تجارت خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۵ نشان داد ۶ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۱۹۷ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار صادرات زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی صورت گرفت که در همسنجی با سال ۱۳۹۴ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۹ و ۰٫۳ درصد افزایش نشان داد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید