ورود فولاد ایران به اروپا نشانه توان نیروهای بومی است

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«احسان دشتیانه» امروز (یکشنبه) در همایش «بازاریابی مدرن، فروش و صادرات محصولات فولادی و مواد اولیه» که از سوی استیل پرایس(Steel Price) در هتل پارسیان کوثر برپا شد، افزود: بهترین راه حمایت از تولید ملی، تشویق صادرات است.

وی یادآوری کرد: جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ خورشیدی) ظرفیت فولاد خود را به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن رساند و در سال ۲۰۱۵ با جهش ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی به رقم ۱۵ میلیون تن رسید اما چین از ۱۳۱ میلیون تن تولید با رشد ۷۰۰ درصد در این دوره به ۸۰۰ میلیون تن رسید.

** سهم ۱۵ درصدی تولید فولاد ایران با زغالسنگ
معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن گفت: امروز در جهان ۸۰ درصد تولید فولاد به وسیله زغالسنگ صورت می گیرد اما جمهوری اسلامی به دلیل منابع گازی ارزان رویکرد متفاوتی دارد و سهم زغالسنگ در تولید فولاد این واحد، ۱۵ درصد است.

وی یادآوری کرد: براساس افق ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد پیش بینی شده است و در صورت تحقق آن سرانه فولاد به ۳۸۰ کیلوگرم می رسد. در این برنامه باید ۲۰ میلیون تن صادرات صورت گیرد.

دشتیانه افزود: اکنون میزان صادرات فولاد (برپایه آمار سال ۱۳۹۵) به ۶ میلیون تن رسیده است و چنانچه بخواهیم صادرات برابر سند چشم انداز رشد کند، ارتقای چهار برابری از میزان کنونی ضرورت دارد.

دشتیانه یادآوری کرد: مجوز دولت در سال ۱۳۹۳ برای آزادسازی صادرات فولاد، سیاست غلطی را که در سیاستگذاری این بخش وجود داشت، برداشت؛‌ زیرا نمی توان با اعمال تعرفه، رشد تولید و صادرات را به ارمغان آورد.

معاون ذوب آهن گفت: تحقق برنامه صادراتی در چارچوب سند چشم انداز به برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز دارد که هنوز برای آن تدبیر نشده است.
به گفته وی، ذوب آهن در زمینه تولید ریل و همچنین تولید تیرآهن بال پهن جایگاه نخست را در خاورمیانه دارد.

عملکرد تجارت خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی در سال ۱۳۹۵ نشان داد ۶ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۱۹۷ تن به ارزش ۲ میلیارد و ۶۹۹ میلیون دلار صادرات زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی صورت گرفت که در همسنجی با سال ۱۳۹۴ از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۴۹ و ۰٫۳ درصد افزایش نشان داد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید