ورق ساخت رینگ خودروی سبک در فولاد مبارکه به تولید انبوه رسید

ورقه فولادی

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

علیرضا کی یگانه افزود: کارشناسان خط نورد گرم فولاد مبارکه با دستیابی به جزئیات فنی تولید ورق های گرم استحکام بالا (گرید SAPH440) با ضخامت ۱٫۶ و عرض یکهزار میلیمتر شرایطی فراهم کردند تا ایران از هرگونه واردات این نوع ورق بی نیاز شود.

وی با بیان اینکه در اولین گام ۶۰۰ تُن از این محصول با کیفیت قابل رقابت با انواع محصول وارداتی تولید شد، گفت: تولید محصولات گرم دارای ابعاد خاص با گریدهای سخت همواره از چالش های مهم فولادسازان و نوردکاران محسوب می شود بطوریکه نورد و کلافگیری این محصولات، مشکلات فراوان و توقفات بلند مدتی را به همراه هزینه های مربوطه به خط تولید نورد گرم تحمیل می کنند.

کارشناس گروه فنی ناحیه نورد گرم نیز گفت: یکی از محصولات مورد سفارش نورد گرم ، تولید این نوع محصول با گرید داخلی ۳۸۷۵ بود که همواره تولید به موقع و کیفی آن از سوی کارخانه های رینگ سازی خودروی سبک از جمله شرکت سایپا درخواست می شد.
مصطفی خیرپور کرد: در این راستا با همکاری کارکنان نورد گرم و پشتیبانی واحدهای PPC و MPT این محصول سفارش داده شده، مطابق مشخصات فنی و بطور انبوه در فولاد مبارکه تولید شد.

وی از اصلاح برنامه تولید، بهبود ریتم نورد، بهینه سازی ضخامت و دمای بار خروجی رافینگ، اصلاح الگوی نیروی نورد، اصلاح فانکشن سرعت نورد بعنوان مهمترین فعالیت های انجام شده برای تولید این نوع محصول ویژه یاد کرد.
مهندس فرآیند فولادسازی و ریخته گری مداوم فولاد مبارکه نیز گفت: کارکنان کوره های قوس الکتریکی فولاد مبارکه در سال ۹۵ با تولید ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام توانستند نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ (تولید ۵ میلیون و ۱۹۴ هزار تن)، گام مؤثری در کاهش هرچه بیشتر هزینه ها و تولید رقابتی محصول بردارند.

مهدی مؤمن زاده با تأکید براینکه ۹۲ درصد از انرژی مصرفی یک واحد فولادسازی اختصاص به کوره های قوس دارد، گفت: کاهش مصرف انرژی به یکی از مهمترین دغدغه های مدیران فولادسازی تبدیل شده است، علاوه براینکه رشد روزافزون تقاضا در بازار جهانی فولاد در کنار بهره وری، اهمیت این موضوع را دوچندان می کند.

وی خاطرنشان کرد: پروژه هایی با عنوان کاهش مصرف انرژی الکتریکی در کوره های قوس تعریف و نسبت به بهینه سازی فرایند، اقدامات لازم با تکیه بر کار تیمی و خرد جمعی بصورت گام به گام به سمت هدف نهایی انجام شد.
مهندس فرآیند فولادسازی و ریخته گری مداوم فولاد مبارکه از کاهش مصرف انرژی الکتریکی، افزایش سرعت تولید، کاهش مصرف نسوز، یکسان سازی فرایند تولید، افزایش راندمان کوره و افزایش کیفیت فولاد بواسطه کنترل آنالیز شیمیایی سرباره به عنوان مهمترین مزایای اجرای این پروژه یاد کرد.

وی از بهبود شرایط سرباره پفکی، بهینه سازی سیستم مکش، آموزش منابع انسانی، رفع گرفتگی های سیستم تزریق گرافیت و کنترل مواد ورودی بعنوان دیگر فعالیت های صورت گرفته در اجرای این پروژه نام برد و افزود: مقدار واقعی مصرف انرژی در کوره های قوس الکتریکی در سال ۱۳۹۴ معادل ۵۹۳ کیلو وات ساعت در هر تن مذاب بود که با هدفگذاری سال ۹۵ به میزان ۵۸۸ کیلو وات ساعت در هر تن در انتهای سال میزان ۵۷۵ محقق شد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید