معدن مس عظیم در پاناما را در اوایل ۲۰۱۸ راه اندازی خواهد کرد

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به نقل از مس پرس، شرکت کانادایی فرست کوانتوم مینرالز طی تنها چند ماه آینده پروژه مس عظیم ۵٫۴۸ بیلیون دلاری خود در پاناما را، که یکی از بزرگترین معادن جدید بسیار معدودی ست که تولیدش را تا اواخر دهه جاری میلادی آغاز می کند، راه اندازی خواهد کرد. این شرکت، که کنترل پروژه کوبره پاناما را در ۲۰۱۳ با خرید شرکت معدنکاری مس کانادایی رقیبش، اینمت ماینینگ، به دست آورد روز پنجشنبه گفت که حدود ۵۰ درصد از این معدن روباز تکمیل شده است.

پروژه کوبره پاناما در حال حاضر به نیمراه ساخت خود رسیده و در مسیری قرار دارد که در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۳۲۰ هزار تن مس تولید کند. مدیر اکتشافات جهانی فرست کوانتوم،مایک کریستی، که در کنفرانس پِی دِرت لاتین آمِریکا داون آندر در پرت سخنرانی می کرد گفت که فرست کوانتوم نزدیک به یک بیلیون دلار در سال جاری برای پیشبرد ساخت این پروژه، که در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب پاناما سیتی و ۲۰ کیلومتری خط ساحلی دریای کارائیب واقع شده، هزینه خواهد کرد. این شرکت معدنکاری مستقر در تورنتو قصد دارد ۸۳۰ میلیون دلار دیگر در سال آینده و ۱۱۰ میلیون دلار هم در سال ۲۰۱۹، زمانی که انتظار می رود پروژه به ظرفیت کامل تولید ۳۲۰ هزار تنی در سال خود دست یابد، هزینه کند.

هنگامی که این پروژه با ظرفیت تولید یاد شده راه اندازی شود، کل تولید فرست کوانتوم از ۹۰۰ هزار تن در سال خواهد گذشت و این شرکت به یکی از شش تولید کننده بزرگ مس جهان تبدیل خواهد شد. پاناما نیز از مزایای این معدن عملیاتی بهره مند خواهد شد به نحوی که طبق انتظارات در طول عمر ۳۴ ساله معدن حدود ۲ بیلیون دلار صادرات مس در سال از محل کوبره پاناما خواهد داشت. به گفته کریستی، این رقم معادل حدود ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی جاری این کشور واقع در آمریکای مرکزی خواهد بود. فرست کوانتوم گفت تا همین حالا هم کوبره پاناما مزایایی برای اقتصاد این کشور داشته، چنان که در طول ساخت معدن حدود ۷۰۰۰ شغل ایجاد می کند و هنگامی که عملیاتهای معدن آغاز شوند حدود ۲۵۰۰ نفر از پانامایی ها به کار گرفته خواهند شد.

فرست کوانتوم، که در حال عملیات در معادنی در استرالیا، زامبیا، موریتانی، ترکیه، اسپانیا، و فنلاند است توسعه دو پروژه دیگر را در آمریکای لاتین—هاکوئیرا در پرو و تاکا تاکا در آرژانتین—در دست اقدام دارد اما هنوز تصمیم نگرفته نخست کدامیک از این دو را توسعه بدهد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید