سونگون دومين معدن توليد کننده کنسانتره مس ايران

madan

به گزارش گروه صنعت ایران مواد ؛

يک کارشناس ارشد بخش معدن گفت: معدن مس سونگون ورزقان در 130 کيلومتري شهر تبريز در محدوده روستاي سونگون واقع شده و يکي از معروفترين معادن ايران است که حتي محصولات اين معدن در کل جهان شناخته شده است.
حميد صفري در گفت و گو با پايگاه خبري معدن نيوز بيان کرد:اين محدوده در يک منطقه کوهستاني با متوسط ارتفاع 2000 متر و در شمال باختري ايران بر روي کمربند مس جهاني _بصورت توده آندزيتي آلپ_هيماليا قرار دارد که عرضي بيش از 80 کيلومتر را در بر گرفته است .
وي تصريح کرد:اين کمربند از شمال به جمهوري آذربايجان و ارمنستان و نيز آناتولي در ترکيه مي پيوندد .
صفري خاطر نشان کرد:کانسنگ اصلي شامل کاني هاي اکسيدي مس و موليبدن و سولفوري ، و دومين معدن توليد کننده کنسانتره مس در ايران است بنابراين اين معدن به دليل توليد کنسانتره بسيار با اهميت بوده و نزد فعالان معدني از جايگاه ويژه اي برخوردار است.
کارشناس ارشد معدن تاکيد کرد: بسياري از مسئولان و فعالان اين بخش اقتصادي بر اين باورند که اين معدن بايد بسيار مورد توجه قرار گيرد و مشکلات و کاستي هاي اين بخش برطرف شود تا بتوان بهره برداري هاي خوبي از آن داشت.
وي گفت: ذخيره قطعي اين معدن در حدود 796 ميليون برآورد شده است که در مجموع ذخاير قطعي ، احتمالي و ممکن به حدود 1.7 ميليارد تن کانسنگ مس با عيار 0.61درصد مي رسد .
اين فعال معدني عنوان کرد:کاني سازي هاي با ارزش از فلزات گرانبها شامل موليبدن طلا و نقره به صورت فلزات همراه وجود دارند .
وي اظهار کرد: مي توان با استفاده از دانش جهاني و به روز دنيا و استفاده از تجربيات کشورهاي پيشرو در اين عرصه محصولات خوبي توليد کرد کالاهايي که ضمن داشتن کيفيت مناسب، متنوع باشند.

نوریان با بیان اینکه میزان بهره برداری کشور از ذخایر معدنی در مقایسه با سایر کشورها در استفاده از معادن خود اندک است اضافه کرد: بخش معدن کشور با چالش های جدی برای بهره برداری و ارزش آفرینی روبه رو است که این مسائل موجب کاهش انگیزه برای سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده در صنایع معدنی می شود.

وی ادامه داد: با این وجود مجتمع چادرملو در تکمیل زنجیره صنایع فولاد اقدام کرده و به زودی شاهد بهره برداری از مجتمع فولادی چادرملو خواهیم بود.

مدیرعامل مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو، تکمیل زنجیره تولید در صنعت فولاد را از زیرساخت های توسعه پایدار دانست و اظهار داشت: تکمیل و توسعه ظرفیت گندله سازی اردکان، بهره برداری از مجتمع فولاد ثامن، آهن اسفنجی و احیای مستقیم از طرح‌های در دست اقدام مجتمع چادرملو برای تکمیل زنجیره تولید در کشور است.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس سمیه خیری دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ 758 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید