پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

کلاسهای آمادگی کنکور ارشد و دکتری

کلاسهای آمادگی کنکور ارشد و دکتری

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

آزمون‌های آزمایشی ارشد و دکتری

آزمون‌های آزمایشی ارشد و دکتری

کتابهای کنکور مهندسی مواد

کتابهای کنکور مهندسی مواد

کتاب‌های تخصصی مهندسی مواد و متالورژی

کتاب‌های تخصصی مهندسی مواد و متالورژی

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

دوره‌های آمادگی ورود به بازار کار

آموزش نرم‌افزارهای<br>مهندسی مواد و مکانیک

آموزش نرم‌افزارهای
مهندسی مواد و مکانیک

معادن مس؛ کلید انرژی‌های آینده

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به نقل از عصرمس، تقاضا برای انرژی پاک در دنیا در حال رشد است. امروزه در سطح جهانی، دولت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی بیشتر و بیشتر به سمت انرژی پاک رفته‌اند. مرکز انرژی پاک کانادا (Clean Energy Canada) گزارش جدیدی منتشر کرده است که نشان می‌دهد معادن کانادا در زمینه استفاده از انرژی پاک پیش‌رو هستند. مواد معدنی فلزی ازجمله مس نقش اساسی در انرژی‌های پاک ایفا می‌کنند و کانادا دهمین ذخیره معدنی بزرگ مس در جهان را دارد.

مجله «ماینینگ گلوبال» (Mining Global) در گزارشی به آخرین یافته‌های مرکز انرژی پاک کانادا استناد کرده و به تحلیل نقش کانادا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای معدنی دنیا در گسترش انرژی‌های پاک که بازار مواد معدنی ازجمله مس را رونق می‌بخشند، پرداخته است. در این گزارش یادآوری شده تقاضای مس تقریباً سالی دو درصد افزایش می‌یابد و تقاضای فعلی آن ۲۲ میلیون تن است. این در حالی است که ذخیره مس کانادا در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۱ میلیون تن بوده و این کشور اکنون با ۷۲۰،۰۰۰ تن تولید، هشتمین تولیدکننده مس جهان است. از همین‌رو کانادا، به‌وضوح توانایی بازی کردن نقشی کلیدی در تولید انرژی پاک و بازار مس هر دو را دارد.

برای تولید انرژی‌های پاک نیاز به ۱۹ ماده معدنی است؛ مس در سیم‌کشی و سلول‌های خورشیدی، سرب در باتری‌ها، سنگ فسفات، سلنیوم در سلول‌های خورشیدی، سنگ آهن، مولیبدن در سلول‌های فتوولتائیک، کادمیوم در سلول‌های خورشیدی، تلوریم در سلول‌های خورشیدی، دی‌اکسید تیتانیوم در پنل‌های خورشیدی، نقره، قلع، آرسنیک، بوکسیت و… کاربرد دارند. کانادا ۱۴ ماده معدنی از این ۱۹ ماده را دارد.

مس اما در این میان نقش مهم‌تری دارد؛ چراکه به‌جز تولید انرژی خورشیدی، در توربین‌های بادی و خودروهای الکتریکی نیز کاربرد فراوانی دارد. به‌علاوه، قابلیت بازیافت فوق‌العاده بالای مس کشورهای تولیدکننده جهان را به آینده اقتصادی خود امیدوارتر کرده است. آن‌طور که گزارش تازه مرکز انرژی پاک کانادا می‌گوید، تنها در حوزه انرژی‌های خورشیدی و تنها در سال ۲۰۱۵، ۱۸۰ میلیون پنل خورشیدی تولید شده است. با همین نرخ رشد استفاده از انرژی الکتریکی، اگر بازیافت مس و دیگر فلزات گسترش پیدا کند، تا سال ۲۰۳۰ امکان تولید ۶۰ میلیون پنل خورشیدی در سطح جهان وجود دارد. این رونقی بی‌سابقه را برای اقتصاد کانادا که بخش عمده‌ای از منابع معدنی فلزی را در اختیار دارد، به‌همراه خواهد داشت. از سوی دیگر، بالا رفتن تقاضا در حوزه انرژی‌های پاک، بازار مس و دیگر مواد معدنی فلزی را رونق می‌بخشد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید