مس هست؛ اما کم است!

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

تقاضای مس زودتر از آن‌چه پیش‌بینی شده بود، از عرضه پیشی خواهد گرفت و اولین نشانه‌های کسری سال آینده میلادی بروز خواهد کرد؛ این خلاصه نظرات کارشناسانی است که در کنفرانس جهانی مس در سانتیاگوی شیلی حضور داشتند.

مؤسسه تحقیقاتی CRU به سنت هر ساله کنفرانس جهانی مـس ۲۰۱۸ را امسال ۹-۱۱ آوریل (۲۰-۲۲ فروردین‌ماه) برگزار کرد. هفدهمین کنفرانس جهانی مس امسال با حضور ۵۰۰ نفر از تولیدکنندگان برتر مس دنیا در سانتیاگو برگزار شد. وقوع زودهنگام کسری مس یکی از پیش‌بینی‌های صاحب‌نظران شرکت‌کننده در این کنفرانس بود.

Arnaud Soirat، مدیر مس و الماس شرکت معدنی «ریو تینتو» و از شرکت‌کنندگان کنفرانس هفدهم در این زمینه گفت: «انتظارات فزاینده از ظهور فناوری‌های جدید مانند خودروهای برقی، تقاضا برای مـس و محصولات جانبی آن را افزایش خواهد داد. به همین دلیل عرضه و تقاضا طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به میزان قابل‌توجهی به هم نزدیک می‌شوند.» به گفته مدیر مس و الماس شرکت معدنی ریو تینتو این وضعیت تأثیر مثبتی بر بازار مس در این سال‌ها خواهد داشت.

برخلاف Soirat، «هیمیش سامسون» (Hamish Sampson)، تحلیلگر CRU و دیگر شرکت‌کنندگان این کنفرانس درباره آینده عرضه مـس شفاف‌تر صحبت کرد. او گفت: «اگر سرمایه‌گذاری‌های جدیدی در حوزه تولید مـس صورت نگیرد، تولید معادن مـس در جهان تا سال ۲۰۳۴ از ۲۰ میلیون تن فعلی به ۱۲ میلیون تن کاهش خواهد داشت که این منجر به کسری ۱۵ میلیون تنی در بازار خواهد شد.» سامسون همچنین تأکید کرد این در حالی است که عمر ۲۰۰ معدن مـس فعال جهان تا سال ۲۰۳۵ به پایان خواهد رسید و تنها درصورتی‌که تمام سرمایه‌گذاری‌های در حال مطالعه فعلی به نتیجه برسند این کمبود جبران خواهد شد.

«کالین همیلتن» (Colin Hamilton)، مدیر تحقیقات کامودیتی‌ها در مرکز مالی و سرمایه‌گذاری بی‌ام‌او کپیتال مارکتز (BMO Capital Markets) نیز با تأیید سخنان سامسون از تأثیرات این کسری بر آینده بازار مس گفت و نسبت به قیمت مس در سال‌های پیشِ رو ابراز امیدواری کرد.

از سوی دیگر Baldo Prokurica، وزیر معادن شیلی در حاشیه این کنفرانس به MINING.com گفته است که دولت شیلی، بزرگ‌ترین تولیدکننده مـس جهان، برای آینده معادن این کشور برنامه‌هایی دارد. به گفته وزیر معادن شیلی این برنامه‌ها به منظور حمایت از شرکت‌های معدن‌کاری در شیلی تدارک دیده شده است. بخشی از این برنامه‌ها در حال حاضر نیز در حال اجراست. برای مثال دولت شیلی برای جلب مشارکت شرکت‌های خُرد و متوسط ضمن حمایت از شرکت‌های بزرگ معدنی از آن‌ها خواسته است تا اجازه دهند شرکت‌های کوچک در بخش‌های تحت مالکیت آن‌ها که برای‌شان در اولویت نیست دست به اکتشاف بزنند.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهدی قصریپنج شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷394 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید