مجموع تولید آند و کاتد مس به بیش از ۳۴۷ هزار تن رسید

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

مجموع آند تولید شده در دوره گفته شده در واحدهای سرچشمه و خاتون آباد کرمان ۱۸۹ هزار و ۶۶۰ تن بود که نسبت به ۱۰ ماهه ۱۳۹۴ کاهش ۴٫۵ درصدی نشان می دهد.
میزان آند مس تولید شده در دوره این گزارش در کارخانه سرچشمه به رقم ۱۱۱ هزار و ۷۹۸ تن رسید و خاتون آباد هم بالغ بر ۷۷ هزار و ۸۶۱ تن تولید داشت .
همچنین کاتد مس تولیدی در واحدهای سرچشمه و میدوک کرمان در مجموع ۱۵۷ هزار و ۳۶۰ تن اعلام شد که در کارخانه سرچشمه واحدهای پالایشگاه و لیچینگ به ترتیب ۹۷ هزار و ۳۴۶ تن و ۶ هزار و ۶۷۵ تن تولید کردند.
علاوه براین تولید کاتد مس در کارخانه میدوک در واحد پالایشگاه و لیچینگ به ترتیب ۴۸ هزار و ۴۷۴ تن و چهار هزار و ۸۶۴ تن ثبت شد .
کنسانتره مس تولید شده در کارخانه های میدوک، سونگون ( آذربایجان شرقی ) و سرچشمه در مدت ۱۰ ماهه امسال ۸۹۵ هزار و ۵۰ تن اعلام شد که نسبت به دوره مشابه پارسال ۱۱٫۲ درصد افزایش دارد.
بیشترین کنسانتره تولیدی در دوره این گزارش مربوط به کارخانه سرچشمه کرمان با رقم ۵۲۳ هزار و ۶۶۰ تن بود و سونگون با ۲۴۸ هزار و ۳۹۶ تن در رده بعدی و سهم میدوک نیز ۱۲۲ هزار و ۹۹۲ تن ثبت شد .
میزان رشد تولید کنسانتره در سونگون نسبت به ۱۰ ماه ۱۳۹۴ به رقم ۳۵٫۳ درصد رسید، درحالی که سرچشمه و میدوک در این مدت نسبت به دوره مشابه پارسال هریک رشد ۴٫۱ درصدی داشتند.
استخراج سنگ مس از معادن سونگون، سرچشمه و میدوک در مجموع به ۱۳۰ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۳۳۴ تن در مدت ۱۰ ماهه ۹۵ رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت ۲٫۸ درصدی دارد.
میزان استخراج سنگ مس از سرچشمه ۶۰ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۵۲۸ تن ثبت شد و سونگون هم ۴۱ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۳۳ تن استخراج داشت و سهم میدوک به ۲۷ میلیون و ۵۷۸ هزار و ۹۷۲ تن رسید .
علاوه براین سنگ سولفیدی مس نیز از معادن میدوک، سرچشمه و سونگون به میزان ۴۰ میلیون و ۶۹۱ هزار و ۵۶۲ تن در دوره ۱۰ ماهه ۹۵ استخراج شد که سهم سرچشمه به عنوان بالاترین استخراج کننده به رقم ۲۲ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۴۲۴ تن رسید .
واحدهای سونگون ( آذربایجان شرقی ) با ۱۱ میلیون و ۳۸۳ هزار و ۴۴۹ تن و میدوک ( کرمان ) با ۶ میلیون و ۷۸۴ هزار و ۶۸۸ تن در رده های بعدی جای گرفتند.
به گزارش ایرنا، براساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن وتجارت ظرفیت مس کاتد در سال ۱۳۹۳ برابر با ۲۵۵ هزار تن بود که در افق ۱۴۰۴ دستیابی به ۴۵۰ هزار تن هدف گذاری شده است .
جمهوری اسلامی از نظر ذخایر معدنی مس غنی است و روی کمربند جهانی جای دارد، منشا این ذخیره از کوه های آلپ در اروپای غربی شروع شده و پس از عبور از اروپای شرقی و ترکیه از ناحیه مرزی وارد ایران شده و از جنوب شرق وارد افغانستان، پاکستان و هندوستان و در آخر به کوه های هیمالیا ختم می شود.
ذخایر قطعی مس ایران حدود دو میلیارد تن برآورد شده، اما مطالعات جدید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از ذخیره چهار میلیارد تنی مس در کشور حکایت دارد.
اطلاعات موجود حاکی است میزان ذخیره فعلی مس کشور ۱۴ درصد ذخیره قاره آسیا و حدود سه درصد کل ذخایر جهانی است .
آمارهای منتشر شده نشان می دهد حدود ۴۵ درصد از کل تولیدات مس کشور در مجتمع مس سرچشمه ( کرمان ) صورت می گیرد، حدود ۳۰ درصد سهم مس سونگون و ۲۱ درصد از آن مس میدوک است .

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهرداد خانقلیسه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵696 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید