آشنایی با مجتمع آلومینیوم البرز

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

محمد بخشی درباره فعالیت‌های این کارخانه اظهار کرد: مجتمع آلومینیوم البرز در زمینه فینیشینگ پروفیل آلومینیوم فعالیت داشته و ۹۲ پرسنل را در اختیار دارد.

وی درباره نمایشگاه آلومینیوم ۲۰۱۶ آلمان که اخیرا در دوسلدورف برگزار شد، اظهار کرد: این نمایشگاه در زمینه صنعت و ماشین‌آلات بزرگترین نمایشگاه‌ دنیا محسوب می‌شود. ما و دیگر همکاران با حضور در این نمایشگاه با ایده‌های مختلفی آشنا شده و می‌توانیم خود را در این حوزه با دنیا به ویژه آلمان و ایتالیا به‌روز کنیم. بطورکلی نمایشگاه خوب و مفیدی برگزار شد.

بخشی با اشاره به اینکه فعالیت‌ اصلی آن فینیشینگ آلومینیوم است، گفت: با توجه به این موضوع از تمامی غرفه‌های شرکت‌های آلمانی و ایتالیایی فعال در این زمینه بازدید کرده وامیدواریم بتوانیم از تجربیات و تکنولوژی آنها بهره ببریم.

بخشی تصریح کرد: در حال حاضر مجتمع آلومینیوم البرز از ماشین آلات آلمانی و ایتالیایی و همچنین مواد شیمیایی آلمانی بهره می برد که با توجه به این موارد تا ۹۰ درصد مشابه کیفیت محصولات اروپایی را تولید می‌کنیم.

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز با بیان اینکه نماینده انحصاری شرکت آلپکو در استان تهران و البرز هستیم، اظهار کرد: پروفیل آلپکو با بکارگیری از پیشرفته ترین خط تولید اکستروژن آلومینیوم با فناوری آلمان و ایتالیا در ایران با استفاده از بلیت دوبال، روسال و فینیشینگ مجتمع آلومینیوم البرز با تولیدات اروپایی که در نمایشگاه مشاهده کردیم مشابه بوده و قابل رقابت می باشد. لازم به ذکر است که ده‌ها نمایندگی شرکت های خارجی و صدها شرکت و مشتری داخلی از خدمات فینیشینگ مجتمع آلومینیوم البرز بهره‌مند می شوند.

بخشی ادامه داد: در حال حاضر مشتریانی داریم که پیشتر از ترکیه واردات انجام می‌دادند اما امروز همان‌ها معتقدند که محصول تولیدی ما از نظر کیفیت از محصول ترکیه عبور کرده است. زیرا ترکیه قالب و بیلت و ماشین آلات و مواد شیمیایی ترک استفاده می‌کند اما ما در تولید محصولات از مواد اولیه، ماشین‌آلات و مواد شیمیایی اروپایی استفاده می‌کنیم. مسلما می‌توانیم جلوتر از ترکیه حرکت کنیم و مصرف کننده ‌ها این موضوع را لمس کرده‌اند.

وی افزود: خوشبختانه توانسته‌ایم قدم‌های مثبتی در این زمینه برداریم و از فناوری روز دنیا به ویژه آلمان و ایتالیا بهره مند شویم و افتخار ما این است که کالای ایران را با کیفیت اروپا تولید می کنیم.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم البرز درباره حضور در نمایشگاه‌های تخصصی بیان کرد: اگر برای طرح توسعه ذهنیت و هدف مشخص نشود بی‌تردید به بیراهه خواهیم رفت اما با حضور در نمایشگاه‌های تخصصی به ویژه نمایشگاه آلمان که در این صنعت پیشرو است، کمک بسیار می‌کند تا مسیر توسعه را سریع پیش‌ رفته و خود را به کیفیت روز دنیا برسانیم.

بخشی همچنین درباره این نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه بسیار خوبی برگزار شد. در زمینه فینیشینگ آلومینیوم نیز ۲ یا ۳ مورد جدید ارائه شده بود که برای بنده جالب بود. سعی ما بر این است هرچه سریعتر این موارد را در طرح توسعه‌ ایجاد کرده و ماشین‌آلات موردنیاز را خریداری کنیم تا ما هم مانند آلمان و دیگر کشورهای پیشرفته، صنعت خود را جهانی کنیم.

به گفته مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز بهتر است برای شرکت در چنین نمایشگاه‌هایی اطلاع‌رسانی انجام شده و امکاناتی در اختیار صنایع گذاشته شود تا بتوانند راحت‌تر در این نمایشگاه‌ها حضور داشته باشند. یعنی باید اقدامات در جهتی باشد که شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی همگانی شود. با چنین نگاهی می‌توان به سوی خودکفایی و صادرات حرکت کرد.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف تولیدی در این کارخانه، اضافه کرد: خطوط تولیدی این مجتمع متنوع بوده که شامل آنودایزینگ در رنگهای مختلف، پولیشینگ، شات بلاست، گریندینگ، براشینگ، دکورال، کروماته، رنگ الکترواستاتیک و دوخت ترمال بریک است. در این بخش‌ها نیز از نظر کیفیت توانسته‌ایم رضایتمندی مشتری را به‌دست آوریم. امیدواریم در طرح توسعه با اجرای خط آنودایز عمودی و چند خط جدید فینیشینگ بتوانیم در خدمت صنعت کشور باشیم.

به گفته بخشی، مجموع تولید این کارخانه در زمینه فینیشینگ آلومینیوم در دو شیفت کاری حدود ۱۵ تا ۲۰ تن در شبانه‌روز است.

وی با اشاره به تعرفه آلومینیوم افزود: اگر کمی تعرفه واردات پروفیل افزایش پیدا کند و تعرفه شمش و بلیت کلا برداشته شود می‌تواند در میان تولیدکنندگان داخلی انگیزه ایجاد کرده تا تولید خود را به‌روزرسانی کنند. واردات باید به صورتی باشد که تولیدکنندگان داخلی نیز بتوانند فعالیت خود را ارتقا دهند. البته اگر واردات بطورکلی قطع شود شاید این انگیزه برای تولیدکنندگان داخلی کمتر شود اما با افزایش اندک تعرفه می‌توان شاهد انگیزه در میان تولید‌کنندگان داخلی بود.

بخشی تصریح کرد: از سوی دیگر بهتر است اداره مالیات و سازمان تامین اجتماعی و کلیه ادارات دولتی رفتار بهتر با نگاه تشویقی به تولیدکنندگان داشته باشد. همچنین باید مبادلات بین‌المللی بانکی و ال‌سی برای تولیدکننده برقرار باشد.

وی با اشاره به میزان بهره‌ بانکی گفت: میزان بهره‌ بانکی فعلی چندان به کار تولیدکننده نمی‌آید. باید در این رابطه تدبیری اندیشیده و تولیدکننده را مثل کشورهای اروپایی با تسهیلات صفر تا ۵ درصدی حمایت کرد.

مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز بیان کرد که در حال حاظر مفتخر به صادرات مستقیم و غیر مستقیم است. در صورت پیش‌برد طرح توسعه به دنبال بازارهای جدید صادراتی خواهیم بود.

 

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید