پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

ماده اولیه سیمان از فارس صادر می شود نه خاک

siman2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

علی همتی این سخنان را شنبه در گفت و گو با ایرنا و در واکنش به پخش گزارشی از برخی رسانه ها با عنوان “تاراج خاک فارس”بیان کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: یک مجموعه معدنی در شهرستان ارسنجان فارس که از سال ها قبل دارای پروانه بهره برداری است، خاک سیلیس را برای مصرف در کارخانه های تولید کلینکر و سیمان به این واحدهای صنعتی عرضه می کند.

وی اظهار کرد: این واحد فرآوری مواد معدنی حقوق دولتی را در ازای این بهره برداری پرداخت می کند و هیچ اقدام خلاف قانونی در این زمینه صورت نگرفته است.
همتی گفت: خاک سیلیس از این مجموعه در شهرستان ارسنجان فارس به کارخانه های تولید کلینکر و سیمان کشور حمل می شود و در برخی از کارخانه ها، این مواد به کلینکر و سپس سیمان تبدیل می شود و در برخی موارد هم این مواد اولیه به کلینکر تبدیل و به خارج از کشور صادر می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: برخلاف گزارش های انتشار یافته، کلینکر از مواد اولیه تولید سیمان است و در کشاورزی کاربردی ندارد و از طرفی، صادرات آن نیز ممنوعیت قانونی ندارد.
وی ادامه داد: برخی از کشورها در جهان کلینکر صادر می کنند و برخی کشورها هم به خاطر این که حمل کلینکر آسان تر از حمل سیمان است، واردات کلینکر را ترجیح می دهند.

همتی گفت: با قطعیت می توان گفت که خاک سیلیس صادر نمی شود و در این زمینه، نگرانی وجود ندارد.
وی بیان کرد: از سالیان دور، کارخانه های سیمان فارس و خوزستان و دیگر واحدهای فعال در این حوزه با توجه به مشکلات فراروی صادرات سیمان، نسبت به صادرات کلینکر اقدام می کرده اند و البته ما هم بر این باور هستیم که صادرات سیمان با توجه به ارزش افزوده بیشتر بهتر از صادرات کلینکر است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: امیدواریم با فراهم شدن زمینه توسعه صادرات سیمان، حجم بیشتر محموله های صادراتی در قالب سیمان به بازارهای بین المللی عرضه شود.
خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس پیش از این درگزارشی با عنوان تاراج خاک فارس اعلام کرد: سودجویان خاک صنعتی را در شهرستان های سپیدان ، گردنه کولی کش شهرستان آباده و ارسنجان جمع آوری و با انتقال خاک به یکی از کارخانه های سیمان کنگان بوشهر خاک را به کلینکر تبدیل و از کشور خارج می کنند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید