ماده اولیه سیمان از فارس صادر می شود نه خاک

siman2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

علی همتی این سخنان را شنبه در گفت و گو با ایرنا و در واکنش به پخش گزارشی از برخی رسانه ها با عنوان “تاراج خاک فارس”بیان کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: یک مجموعه معدنی در شهرستان ارسنجان فارس که از سال ها قبل دارای پروانه بهره برداری است، خاک سیلیس را برای مصرف در کارخانه های تولید کلینکر و سیمان به این واحدهای صنعتی عرضه می کند.

وی اظهار کرد: این واحد فرآوری مواد معدنی حقوق دولتی را در ازای این بهره برداری پرداخت می کند و هیچ اقدام خلاف قانونی در این زمینه صورت نگرفته است.
همتی گفت: خاک سیلیس از این مجموعه در شهرستان ارسنجان فارس به کارخانه های تولید کلینکر و سیمان کشور حمل می شود و در برخی از کارخانه ها، این مواد به کلینکر و سپس سیمان تبدیل می شود و در برخی موارد هم این مواد اولیه به کلینکر تبدیل و به خارج از کشور صادر می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: برخلاف گزارش های انتشار یافته، کلینکر از مواد اولیه تولید سیمان است و در کشاورزی کاربردی ندارد و از طرفی، صادرات آن نیز ممنوعیت قانونی ندارد.
وی ادامه داد: برخی از کشورها در جهان کلینکر صادر می کنند و برخی کشورها هم به خاطر این که حمل کلینکر آسان تر از حمل سیمان است، واردات کلینکر را ترجیح می دهند.

همتی گفت: با قطعیت می توان گفت که خاک سیلیس صادر نمی شود و در این زمینه، نگرانی وجود ندارد.
وی بیان کرد: از سالیان دور، کارخانه های سیمان فارس و خوزستان و دیگر واحدهای فعال در این حوزه با توجه به مشکلات فراروی صادرات سیمان، نسبت به صادرات کلینکر اقدام می کرده اند و البته ما هم بر این باور هستیم که صادرات سیمان با توجه به ارزش افزوده بیشتر بهتر از صادرات کلینکر است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار کرد: امیدواریم با فراهم شدن زمینه توسعه صادرات سیمان، حجم بیشتر محموله های صادراتی در قالب سیمان به بازارهای بین المللی عرضه شود.
خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس پیش از این درگزارشی با عنوان تاراج خاک فارس اعلام کرد: سودجویان خاک صنعتی را در شهرستان های سپیدان ، گردنه کولی کش شهرستان آباده و ارسنجان جمع آوری و با انتقال خاک به یکی از کارخانه های سیمان کنگان بوشهر خاک را به کلینکر تبدیل و از کشور خارج می کنند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید