فسخ معامله ۲۸.۵ درصدی سهام سنگ آهن مرکزی با فولاد خوزستان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

مدیر عامل فولاد خوزستان در نامه‌ای به سازمان بورس اوراق بهادار عنوان کرده، از زمان انجام معامله خرید سهام، ثبت مالکیت سهام در دفتر سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به نام خریداران توسط سازمان خصوصی سازی و به تبع آن اعمال مدیریت به تناسب درصد مالکیت فراهم نشده است.

محمد رضا مدرس خیابانی عنوان کرد: « به واسطه مکاتبات و پیگیری های متعدد جهت تعیین تکلیف معامله یاد شده ، هیات وزیران به موجب مصوبه شماره ۱۷۳۸۲/ ت ۵۱۴۳۴ هـ مورخ۱۳۹۵٫۲٫۱۵ و شماره ۷۳۸۵۱/ت ۵۳۴۴۸ هـ مورخ ۱۳۹۵٫۶٫۱۸ مقرر نمود سهام یاد شده با همان شرایط به سازمان تامین اجتماعی منتقل شود.»

به گفته وی ، علاوه بر موضوع فوق در بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، ردیف جمعی و خرجی به منظور تهاتر ثمن نقدی معامله در ازای طلب سود سهام عدالت پیش بینی شده است.

به موجب نامه شماره ۴/۲۶۳۸۸ مورخ ۱۳۹۵٫۱۱٫۲۷ سازمان خصوصی سازی، قرارداد انتقال سهام به سازمان تامین اجتماعی دریافت که مراتب در راستای رعایت ماده ۱۳ دستور العمل افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار جهت اطلاع ایفاد می‌شود.

به گزارش فارس؛ هیئت وزیران در نشست چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵ انتقال بلوک ۲۸٫۵ درصدی سنگ آهن مرکزی به سازمان تامین اجتماعی که دو سال قبل به فولاد خوزستان واگذار شده بود، را تصویب کرده است.

در این تصویب نامه آمده بود که « سهام واگذار شده شرکت سنگ آهن مرکزی ایران به شرکت فولاد خوزستان به درخواست و توافق خریدار با همان شرایط واگذار شده به سازمان تامین اجتماعی منتقل می‌شود.

بدهی سازمان تامین اجتماعی به دولت بابت این واگذاری شامل ثمن معامله (اعم از حصه نقدی و اقساطی) و سایر تعهدات مالی مربوط به میزان مورد تایید سازمان خصوصی سازی ، از طریق صدور اوراق تسویه خزانه موضوع بند (ی) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور ، از محل مطالبات قطعی شده تا پایان سال ۱۳۹۴ کل کشور ، از محل مطالبات قطعی شده تا پایان سال ۱۳۹۲ سازمان تامی اجتماعی از دولت ( به میزان مورد تایید سازمان حسابرسی) قابل تسویه می باشد.»

به گزارش فارس، فولاد خوزستان با شرکت در عرضه سهام سنگ آهن مرکزی در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۹۳که سازمان خصوصی سازی از طریق بازار سوم فرابورس روی میز فروش گذاشته بود، توانست با پرداخت حصه نقدی این دارایی در ۱۲ خرداد ماه همان سال بلوک ۲۸ و نیم درصدی سهام کارخانه سنگ آهن مرکزی ایران را به مالکیت خود درآورد.

بعد از این واگذاری اما گفته می شود فولاد خوزستان برای حضور در ترکیب هیات مدیره با سنگ اندازی بسیاری مواجه بوده است.

عبدالمجید شریفی در هنگام تملک سهام مدیریتی سنگ آهن مرکزی، هدف از خرید این دارایی را «تحقق برنامه استراتژیک برای تامین پایدار مواد اولیه» فولاد خوزستان اعلام کرده بود.

به گفته وی خرید سهام فولاد خوزستان «جهت تکمیل زنجیره ارزش و افزایش بهره وری بسیار موثر» بوده و به ادعای او « خرید سهام واحدهای یاد شده در چارچوب اجرای استراتژی‌های توسعه این شرکت تا تحقق ظرفیت تولید پنج میلیون تن شمش فولاد در سال صورت گرفته است. »

سازمان تامین اجتماعی به طور مستقیم هم اکنون مالک ۲٫۸ درصدی سهام شرکت فولاد خوزستان است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید