پکیج های آموزشیبهترین ها برای شما

عدم پیش بینی آینده بازار سنگ آهن

سنگ آهن

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

«قدیر قیافه» ضمن اشاره به اینکه پیش بینی مشخصی نمی توان در این حوزه ارائه داد، افزود: تا چند سال پیش این امکان برای موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بازارهای بین المللی وجود داشت تا بتوانند با استفاده از مولفه ها و متغیر های تجاری، اقتصادی و صنعتی بازار جهانی سنگ آهن را پیش بینی کنند. وی اظهار کرد: در دو سال اخیر قیمت های مورد پیش بینی سنگ آهن و سایر کامودیتی ها به دلیل متغیر های بسیار زیادی که امروزه در بازارهای جهانی به ویژه در رابطه با چین وجود دارد هیچ وقت با واقعیت ها انطباق نداشته است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: دولت چین با هدف اینکه سایر ممالک دنیا پیش بینی درستی از شرایط اقتصادی این کشور نداشته باشند و بتوانند با هر شکلی این بازی تجاری را به پیش برند در افشای اطلاعات اقتصادی خود به شدت خساست به خرج می دهد؛ و ی در ادامه از تولید سالانه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن کم عیار هماتیتی طی سالیان گذشته در چین خبر داد و افزود: وقتی قیمت محصول مزبور در سال ۲۰۱۴ میلادی با کاهش شدید رو به رو شد بخش عمده ای از معادن مورد اشاره از مدار بهره برداری خارج و سنگ آهن های با عیار بالا از کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل، استرالیا و ایران جایگزین بازار چین شد و تصور این بود که این جایگزینی ادامه پیدا خواهد کرد.

قیافه اظهار کرد: سیاست رئیس جمهوری جدید چین مبنی بر این است هیچ وقت دست دولت خود نباید در مقابل دیگران رو شود و این را در عمل هم اثبات کرده است. وی در این مصاحبه ضمن اشاره به تغییر اخیر نرخ سنگ آهن در بازارهای جهانی افزود: ورود دوباره سنگ آهن چین به بازار از جمله دلایل این تغییرات قیمتی بوده است. رئیس انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه چینی ها برای برداشت سنگ آهن به عمق های بالاتر از ۳۵۰ متر ی زمین رسیده اند که متاسفانه اطلاعات مزبور تاکنون از سوی این کشور مکتوم مانده بود، بیان کرد: سنگ های مورد اشاره از کیفیت بالایی برخوردار بوده و همه از نوع مگنتیت هستند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این خبر که بازار جهانی فولاد با کاهش تقاضا مواجه شده است، گفت: این روند کاهش به صورت مستقیم روی قیمت مواد اولیه ازجمله سنگ آهن تاثیرگذار است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید