از بهمن هم میشه قبول شد

صرفه جویی چندصد میلیونی در انبارهای مجتمع مس سرچشمه

صرفه جویی چندصد میلیونی در انبارهای مجتمع مس سرچشمه

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

رییس انبارهای مجتمع مس سرچشمه از صرفه جویی چندصد میلیونی در انبارهای این مجتمع خبر داد.
حسن اکبریان اظهار کرد: این اقدام با کاهش هزینه‌های انبارداری ناشی از حذف کدهای تکراری و اصلاح مشخصات کالا ، اصلاح بسته بندی کالا ،‌ نظارت دقیق تر بر نحوه ارسال کالا و اجرای انبارگردانی با استفاده از دستگاه‌های بارکدخوان صورت گرفته است.
وی از نصب برچسب مشخصات کالا همراه با بارکد در انبارهای مجتمع مس سرچشمه خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه،که یکی از خروجی‌های سیستم کدینگ است پیش‌بینی می شود با اصلاح مشخصات کالا و حذف کدهای تکراری از راکد شدن کالاها جلوگیری شود و با نظارت بر نحوه ارسال(خصوصا کالاهای پرگردش )و اصلاح بسته بندی ، کاهش قابل توجهی در هزینه های انبارداری صورت خواهد گرفت و تنها با خرید و نصب چند دستگاه بارکدخوان که در حال انجام است ، سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تومان در هزینه های انبارگردانی میان دوره ای و پایان دوره صرفه جویی می‌شود.

اکبریان افزود: مجموعه انبارها از منابع انسانی و خط تولید پشتیبانی کرده و کلیه کالاها و اقلام مورد نیاز کارخانه را تامین می کند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی بیان کرد: کلیه کالاهایی که به هر نحو در خط تولید مورد استفاده قرار می گیرند از طریق اعلام نیاز از سوی واحدهای مصرف کننده و برای کالاهای پرمصرف از سوی اداره محترم سفارشات، سفارش گذاری صورت می‌گیرد و بعد از خرید، وارد انبار دریافت و ارسال کالا شده تا پس انجام مراحل قانونی در انبارهای مربوطه قرار گیرند.

رئیس انبارهای مجتمع مس سرچشمه اظهار داشت: ارسال و دریافت کالا مشهور به انبار ترانزیت برای تعیین تکلیف کالاها در بدو ورود به مجتمع بوده و کالاها بلافاصله برای نگهداری نهایی و تحویل به مصرف کنندگان به انبارهای مخصوص خود انتقال می یابند .

وی با بیان اینکه انبارها از چندین بخش تشکیل شده است ،گفت : انبارهایی برای نگهداری قطعات یدکی کارخانجات مختلف مجتمع شامل انبار کارخانه ، پالایشگاه ، کاترپیلار و ماشین‌اآلات ویژه ، انبارهای نگهداری مواد شیمیایی و نسوز ، انبارهای نگهداری کالاهای مصرفی عمومی و رفاهی کارکنان شامل انبار عمومی و انبار رفاه ، انبار پروژه ها برای نگهداری و تعیین و تکلیف اقلام یدکی پروژه های جاری مجتمع و انبار ایرانیان که موقتا برای نگهداری کالاهای مازاد و پروژه های مربوط به احداث کارخانجات جدید و ….

رییس انبارهای مجتمع مس سرچشمه در خصوص میزان موجودی انبارهای این مجموعه بیان داشت: با توجه به اینکه از ۴۰ سال قبل کالاها به شکل های مختلفی وارد مجموعه شده اند، بطوریکه با ورود دستگاههای جدید و یا تغییر تکنولوژی کدهای جدیدی برای کالاهای جدید معرفی شده و کد کالاهای از رده خارج نیز در سیستم باقی مانده اند و در حال حاضر حدود ۱۷۵ هزار قلم کد کالا داریم که حدود ۱۰۰ هزار قلم از این مقدار موجودی دارند و برای مابقی که از قدیم الایام کد تعریف شده کالایی اکنون موجود نیست، تلاش بر این است که بمنظور حفظ سوابق کالاهای بدون موجودی بجای حذف کدهای مذکور ،‌ آنها را غیر فعال کنیم.

اکبریان با اذعان به اینکه علیرغم نگاه روز دنیا به مقوله انبارداری که تلاش می کنند انبارها را خالی نگه دارند، فضای انبارهای مس به شکل قابل توجهی پر شده اند و در حال حاضر جا برای کالای جدید نداریم، تأکید کرد: در این راستا دو پروژه کدینگ و ام.آر.او تعریف شدند که بر اساس این پروژه ها مقرر شد اقلامی که در انبارها بلااستفاده بوده یا گردشی ندارند را تعیین تکلیف کرده و از انبارها خارج نمائیم و در اسرع با همکاری واحد های ذیربط به فروش برسانیم. این قضیه از سالهای قبل شروع شده اما سیستماتیک نبود، با تعریف این پروژه ها این اقدامات شتاب بیشتری گرفته است.

وی با بیان اینکه با این اقدام مشخصات کالاهای انبار واقعی شده و سفارش گذاری خیلی راحت تر می شود، خاطرنشان کرد: این دو پروژه به مراحل پاپانی خود می رسند و تاکنون بیش از ۴۰۰ قلم کالا تعیین تکلیف شده اند و شرایط برای فروش آنها فراهم شده است و امیدواریم تا پایان سال بخش عمده ای از کالاهای راکد تعیین تکلیف شده و به فروش برسند تا فضای انبارهای ما باز شود و بتوانیم کالاهایی را که اجبارا در محیط روباز داریم به داخل انبارها منتقل کنیم.

رئیس انبارهای مجتمع مس سرچشمه با اشاره به اینکه در سال ۹۷ تعیین تکلیف اقلام راکد انبارها سرعت قابل توجهی خواهد گرفت، یادآور شد: پس از آن، چیدمان کالاها مورد بازبینی قرار گرفته تا بتوانیم از قفسه ها استفاده بهتری ببریم.

وی همچنین از ساخت انبار محصول در این مجتمع خبر داد و گفت: با توجه به بازار رقابتی دنیا لازم است محصولی را که با عرق جبین کارگران تولید می‌شود با همان کیفیت به فروش برسانیم بنابراین برای جلوگیری از کاهش کیفیت ناشی از اکسید شدن کاتد تولیدی، نشستن غبار روی کاتدها ، پوسیدگی بشکه‌های کنسانتره فلزات گرانبها و …. و ایجاد رضایت مشتری برای محصولاتی که در معرض بارش باران و برف هستند ، مصر هستیم سال آینده انبار محصول را احداث کنیم.

وی از تغییر فرآیند برای کالاهای رفاهی در انبار ترانزیت نیز خبر داد و افزود: به منظور جلوگیری از آسیب پذیری کالاهای رفاهی، در سال آینده کالاهای رفاهی خریداری شده را با هماهنگی امور مالی مستقیما تحویل واحد مصرف کننده خواهیم داد که در صورت تحقق این امر ضمن صرفه جویی قابل توجهی که در نیروی انسانی ، هزینه ماشین آلات (لیفتراک ، کامیون ، جرثقیل)و حذف جابجاییهای مکرر می‌شود ، فضای انبار نیز باز شده و امکان استفاده برای نگهداری کالاهای دیگر فراهم خواهد شد.

رئیس انبارهای مجتمع مس سرچشمه با تأکید بر اینکه انبارداری فعلی با سالهای قبل متفاوت شده و اکنون نیروهای انبارداری لازم است سطح سواد بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: متاسفانه قبلا ملاک مدرک برای انبارداری دیپلم بوده اما امیدوارم متولیان مربوطه با رویکرد جدیدی این قضیه را مورد بازنگری قرار دهند تا گامی مؤثر در جهت حرکت بسوی انبارداری نوین برداشته شود.

اکبریان با اشاره به اینکه درتلاشیم میزان کالاهای موجود در انبار را بهینه کنیم ، یادآور شد: سرمایه موجود در انبارها چندین میلیارد تومان است لذا ضمن توجه به دغدغه و نگرانی خط تولید درخصوص در دسترس بودن قطعات موردنیاز ، امور انبارها و سفارشات در تلاش است تا با کنترل موجودی انبارها ، هم نیاز خط تولید را برآورده نماید و هم از خواب سرمایه جلوگیری کند.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس خورشیدی شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ 438 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید