صادرات ۸۰ درصد شمش روی تولیدی IZMDC

pb-zn

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

مدیرعامل شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی درباره فروش شمش روی تولیدی هلدینگ توسعه معادن روی ایران (IZMDC) توسط این شرکت اظهار کرد: این موضوع از ابتدای سال ۹۴ مطرح شد تا تمرکز در این رابطه شکل بگیرد اما از ابتدای سال ۹۵ این طرح اجرایی شد.بطورکلی فروش شمش روی تولیدی در شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران در شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی متمرکز شده است. با توجه به این موضوع تا پایان شهریور ماه سال جاری به فروش حدود ۳۶ هزار تن شمش روی دست یافتیم. در واقع فروش تمامی محصولات تولید شده انجام شده ‌است.
وی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از فروش یادشده صادراتی است. در واقع بیش از ۸۰ درصد محصول تولیدی هلدینگ صادر می‌شود. در زمینه واردات نیز چند قرارداد در دستورکار است که براساس آنها حدود ۳۰ هزار تن خاک در سال جاری وارد شده است. البته مابقی میزان تعیین شده در قرارداد در حال بارگیری است.
به گفته وی مده این واردات از کشور ترکیه انجام می‌شود. البته با کشورهای دیگر نیز وارد مذاکره شده‌ و امیدوار هستیم منجر به عقد قرارداد شود.
وی همچنین درباره مصرف در بازار داخلی نیز اظهار کرد: مصرف بازار داخلی چندان زیاد نیست و سالانه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تن شمش روی در بازار داخلی مصرف می‌شود. برای مثال فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده شمش روی حدود ۸ تا ۱۰ هزار تن در سال مصرف می‌کند و میزان مصرف شرکت‌های دیگر کمتر از این رقم است. عمده مصرف شمش روی در واحدهای گالوانیزه مانند فولاد مبارکه و … است.
بنان درباره تنوع بازارهای صادراتی و ورود شرکت توسعه معادن روی ایران به بورس فلزات لندن نیز تصریح کرد: در حال حاضر عمده مشتریان ما بطور سنتی ترکیه و هند هستند. البته به کشورهای دیگر مانند چین، کره جنوبی، اندونزی، پاکستان، امارات، عراق و … نیز صادرات داشته‌ایم. بطورکلی می‌توان گفت به ۲۸ کشور صادرات داشته‌ایم اما حجم بالایی از این صادرات به امارات، هند، اندونزی و ترکیه انجام می‌شود که این بازارها توانایی افزایش حجم صادراتی را نیز در اختیار دارند. از سوی دیگر شمش تولیدی در شرکت توسعه معادن روی ایران قابلیت صادرات به دیگر کشورها را نیز دارا است.
وی همچنین درباره ورود به بورس فلزات لندن بیان کرد: رجیستر در بورس فلزات لندن فرآیند کوتاه‌مدتی نیست. البته این موضوع جزو اولویت‌های ما هم قرار ندارد زیرا تمام محصولات تولیدی شرکت ما به راحتی فروخته می‌شوند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. رجیستر در بورس فلزات لندن یک فرآیند حقوقی و فنی است که فرآیند فنی آن کمی زمان‌بر است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ توسعه معادن روی ایران اظهار کرد: شاید بتوانیم ظرفیت خود را افزایش داده و به ظرفیت اسمی یعنی ۲۶۰ هزار تن دست پیدا کنیم. بی‌تردید در چنین شرایطی نیازمند استفاده از بازارهای دیگر همچون بورس فلزات لندن خواهیم بود. با توجه به اینکه میزان تقاضا همیشه بیشتر از میزان تولید بوده هیچگاه ورود به بورس فلزات لندن موضوع مهمی تلقی نمی‌شد اما بطورکلی باید رجیستر شدن در بورس فلزات لندن انجام و یا برند آن در بورس فلزات لندن ثبت شود.
او درباره مشکلات انتقال ارز حاصل از صادرات به کشور توضیح داد: تا به این لحظه مشکلی در این رابطه وجود نداشت، البته تحریم‌ها مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد. در حال حاضر همان فرایندهای گذشته انجام می‌شود البته به تازگی با بخشنامه جدید بانک مرکزی، ما چند معامله شمش را براساس آن تنظیم کرده‌ایم. پیش از این بانک‌ها شمش را به نرخ ارز مبادله می‌خریدند اما براساس این بخشنامه بانک‌ها می‌توانند به نرخ ارز آزاد شمش را خریداری کنند.
وی درباره حمایت از صادرات نیز اظهار کرد: پیشتر حمایت‌هایی همچون جوایز صادراتی از سوی دولت انجام می‌گرفت اما در حال حاضر چنین حمایت‌هایی با توجه به مشکلات بودجه‌ای انجام نمی‌شود.
اما بحث درباره قیمت فلزات پایه بحثی پرطرفدار است بطوریکه در حوزه قیمت روی، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌ها تا سال ۲۰۲۵ روندی صعودی داشته باشد. بنان با اشاره به این موضوع افزود: اعتقاد من بر این است روی آینده خوبی در پیش دارد. البته درباره شیب نمودار قیمتی تفسیرهای مختلفی وجود دارد اما به نسبت دیگر فلزات پایه افق بهتری خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت بازرگانی توسعه صنعت روی همچنین درباره اقدامات بازرگانی در معدن زغال‌سنگ در اختیار این شرکت اضافه کرد: تا به امروز اقدامات بازرگانی آن را انجام نداده‌ایم زیرا تا به حال محصولات تولید شده در این معدن به ذوب‌آهن فروخته می‌شد. البته در این زمینه دو مشتری خارجی داشته‌ایم اما هنوز منجر به قرارداد نشده است.
اردشیر سعدمحمدی از ورود هلدینگ توسعه معادن روی ایران به حوزه تولید کبالت و کادمیوم خبر داده است. بنان درباره این خبر تصریح کرد: یکی از بحث‌های جدی که در زمینه انتقال دانش فنی، خرید خط تولید و … در دستورکار قرار گرفته است زیرا هیچ‌گاه از باطله‌های روی استفاده نکرده‌ایم این در حالی است که بیشتر صنایع روی دنیا بخشی از درآمدهای خود را از باطله‌ها بدست می‌آورند. ما نیز قصد داریم از معدن عظیم باطله‌ها هم در زمینه روی قابل استحصال و هم در دیگر فلزات استفاده کنیم.
وی همچنین درباره صادرات سرب اظهار کرد: خط تولید شرکت سرب و روی پس از بحث‌های موجود در حوزه محیط زیست به تازگی شروع به کار کرده و توانسته مجوزهای لازم برای شروع دوباره خط تولید را دریافت کرده است. دو مشتری جدی از ترکیه و امارات نیز در این زمینه حضور دارند.

 

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید