از بهمن هم میشه قبول شد

صادرات ۱۶ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن

معدن

جعفر سرقینی گفت: ارزش این میزان صادرات ۹۰۰ میلیون دلار بوده که از حیث ارزشی ۴۴ درصد نسبت به صادرات ۱۰ ماهه سال گذشته رشد را نشان می دهد.

وی همچنین اظهارداشت: ارزش صادرات کنسانتره سنگ آهن در مدت مشابه سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

معاون امورمعادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات کنسانتره سنگ آهن امسال ۲۰۰ هزار تن به لحاظ وزنی کمتر از ۱۰ ماهه سال قبل ولی به لحاظ ارزشی یک و نیم برابر نسبت به مدت مشابه بیشتر بوده است.

وی در ادامه این مصاحبه رادیویی ضمن تاکید بر کشف قیمت محصولات معدنی در بورس بر پایه نرخ های جهانی افزود: سنگ آهنی که بخش خصوصی تولید می کند هیچ دستگاه و سازمان دولتی در بحث قیمت گذاری و فروش این محصول دخالت ندارد.

سرقینی تصریح کرد: تنها نظارت بخش دولت بر قیمت گذاری محصولات سه معدن نیمه دولتی متعلق به سازمان ها و نهادهای دولتی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت این محصولات بر اساس درصدی از شمش فولاد اهواز تعیین می شود.
معاون امورمعادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بحث امکان پذیر بودن کشف قیمت معادن کوچک مقیاس سنگ آهن در بورس گفت: هرچند تاکنون وزارتخانه مزبور در زمینه قیمت گذاری سنگ آهن دخالتی نداشته ولی این معادن خواه ناخواه به نوعی از نرخ معادن بزرگ تبعیت می کردند.

وی افزود: استفاده از سازوکار بورس کالا برای کشف واقعی قیمت سنگ آهن برای معادن سنگ آهن بخش خصوصی یک اقدام میمون و مبارکی خواهد بود.

سرقینی در پاسخ به این پرسش که آیا سنگ آهن در بورس عرضه می شود، اظهارداشت: در حال حاضر سنگ آهن از سوی ایمیدرو و چند شرکت دیگر بر اساس ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید در بورس مورد عرضه قرار می گیرد.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد بوده که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و فرزانه صادقیان» با هدف ارائه یک تصویر بزرگ‌تر و کامل‌تر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف‌ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید