صادرات ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلاری سیمان همدانی ها

siman2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

مصطفی اسدی با اشاره به اینکه توسعه صادرات کالاهای صنعتی در استان از مهم‌ترین اولویت‌ها محسوب می‌شود اظهار داشت: صنعتگران استان همدان باید کالاهای خود را صادرات‌محور و براساس بازاریابی تولید کنند تا بتواند در بازارهای جهانی رقابت کنند.

وی با اعلام اینکه در نیمه نخست امسال ۲۶ میلیون و ۸۷۷ هزار دلار کالای صنعتی از همدان به سایر کشورها صادر شده است افزود: این میزان صادرات ۴۳۴ هزار تن وزن داشته که ۴۶ درصد از ارزش صادرات استان را به خود اختصاص داده است.

اسدی با اعلام اینکه در این مدت ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار سیمان از همدان به سایر کشورها صادر شده است تصریح کرد: سیمان مهم‌ترین کالای صادراتی بخش صنعت است که ۲۰ درصد از کل صادرات استان همدان را به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: سیمان تولید شده در سه کارخانه استان همدان از کیفیت بالایی برخوردار است که متاسفانه با راه‌اندازی برخی کارخانه‌های سیمان در استان‌های غربی شاهد کاهش چند درصدی سیمان این کارخانجات هستیم.

معاون بازرگانی داخلی تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اظهار داشت: در بخش صنعت استان همدان کالاهای دیگری همچون کلینکر به ارزش سه میلیون و ۳۳۹ هزار دلار، موتور کولر آبی به ارزش یک میلیون و ۷۶۲ هزار دلار، چینی آلات بهداشتی به ارزش یک میلیون و ۶۵۹ هزار دلار و شور و ترشیجات به ارزش یک میلیون و ۶۰۱ هزار دلار صادر شده است.

وی با اعلام اینکه بخش صنعت استان همدان شامل ۳۲ کالای صادراتی است تصریح کرد: این تعداد کالا به کشورهای ایتالیا، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، سومالی، عمان، قطر، عراق و افغانستان صادر شده است.

اسدی درباره صادرات بخش معدن استان همدان نیز گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه ۴۸ هزار دلار مواد معدنی از استان همدان به سایر کشورها صادر شده که شامل دو قلم کالا بوده است.

وی با اعلام اینکه صادرات در بخش مواد شیمیایی ۵۷۸ هزار دلار بوده است گفت: این بخش شامل پنج قلم کالا بوده که به کشورهای چین، ترکیه، ارمنستان، پاکستان، افغانستان، عراق ، کنیا و اتیوپی صادر شده است.

معاون سازمان صنعت و معدن استان همدان بیان کرد: در نیمه نخست امسال صادرات استان از گمرک همدان از نظر ارزشی به بیش از ۵۷ میلیون و ۵۳۱ هزار  دلار و به لحاظ وزنی به ۴۶۲  هزار تن رسیده است.

وی اظهار داشت: واردات کالا از گمرک همدان نیز در این مدت بیش از ۹ میلیون و ۸۳۱ هزار دلار به وزن پنج هزار و ۲۱۳ تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۴۹ درصد کاهش و از نظر وزنی ۱۲ درصد افزایش داشته است.

اسدی عنوان کرد: از این میزان ۳۸۶ هزار دلار معادل ۳.۹ درصد کالای مصرفی، هفت میلیون و ۳۰۴ هزار دلار معادل ۷۴.۳ درصد کالای واسطه‌ای و دو میلیون و ۱۴۰ هزار دلار معادل ۲۱.۸ درصد خطوط تولید بوده است.

معاون تجارت خارجی سازمان صنعت و معدن همدان بیان کرد: تراز تجاری استان مثبت و بالغ بر ۴۷ میلیون دلار و حجم مبادلات تجاری استان بالغ بر  ۶۷ میلیون دلار است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید