شرکت مس همه رکوردهای تاریخی تولید و فروش را شکست

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به نقل از مس پرس، «بهروز رحمتی» مشاور مدیرعامل و مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس در جلسه‌ای که با حضور «محسن بازارنوی» معاون مالی و اقتصادی، «ابوالفضل متین» عضو هیأت‌مدیره، محمد حاجی‌آقازاده مدیر مس منطقه آذربایجان و سهام‌داران شرکت ملی صنایع مس ایران در مجتمع مس سونگون برگزار شد، به تشریح دستاوردهای شرکت مس در حوزه‌های «تولید»، «صادرات و فروش»، «طرح‌های توسعه‌ای» و «بورس» برای سهام‌داران پرداخت و گفت: شرکت مس در حوزه فروش در سال ۹۵ به مجموع ارزش فروش به میزان بیش از ۷۰هزار میلیارد ریال که رکورد تاریخی فروش کل سالیانه شرکت است، دست یافت.

وی افزود: همچنین صادرات بیش از ۱۰۰هزار تن کاتد مس، ۵۰۰هزار تن کنسانتره مس و در حدود ۱۳۰۰ تن اکسید مولیبدن به کشورهای مختلف دنیا که همگی رکورد تاریخی فروش صادراتی سالیانه شرکت هستند، از دیگر موفقیت‌های شرکت مس در زمینه فروش در سال ۹۵ است.

به گفته رحمتی، نکته مهم در زمینه فروش محصولات شرکت به مصرف‌کنندگان نهایی مس دنیا، انعقاد قراردادهای فروش «End user» است که دستاوردی مهم در این زمینه است.

مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس با بیان این‌که علی‌رغم رکود جهانی و کاهش قیمت مس، پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای متوقف نشد، اظهار داشت: تکمیل و بهره‌برداری از ده پروژه جدید در مناطق مختلف در سال ۱۳۹۵ نشان‌دهنده این است که شرکت مس در این دوره، پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای را متوقف نکرد.
وی ادامه داد: از میان این ده پروژه، فاز دو تغلیظ سرچشمه و سونگون از مهم‌ترین طرح‌های توسعه‌ای هستند که افتتاح شد؛ البته این دو در سال ۹۴ افتتاح شدند ولی در سال ۹۵ به مرحله تثبیت و ظرفیت کامل تولید رسیدند و باعث شدند ارزش‌ افزوده زیادی برای شرکت ایجاد شود.

مشاور مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که سود شرکت ملی صنایع مس ایران در سال گذشته ۱۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که این میزان سود با کمترین میانگین قیمت مس در طی ده‌سال گذشته به‌دست‌آمده است، اظهار داشت: میانگین حاشیه سود شرکت مس بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲، ۴۲درصد بوده است ولی متأسفانه در سه‌سال گذشته به‌خاطر تحریم‌ها حاشیه سود شرکت کاهش پیدا کرد؛بااین‌حال، حاشیه سود شرکت مس در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با رشد ۱۱درصدی به ۲۳درصد رسید.

مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس درباره روند کاهش قیمت تمام‌شده محصولات نهایی شرکت طی سه‌سال اخیر گفت: قیمت تمام‌شده کاتد مسی پالایشگاه و لیچینگ به‌ازای هر تن ۴۶۵۷ دلار در سال ۹۳ به ۳۹۰۰ دلار در سال ۹۵ رسیده است.

وی تصریح کرد: کاهش حدود ۸۰۰ دلاری قیمت تمام‌شده سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳، به میزان ۱۶٫۲ درصد حاصل افزایش بهره‌وری و کنترل هزینه‌ها در شرکت مس است.
رحمتی با بیان این‌که بازپرداخت تسهیلات و بدهی‌ها در سال ۱۳۹۵ یکی از عوامل مهم کاهش قیمت تمام‌شده محصولات شرکت مس است، گفت: در سال گذشته با حسن تدبیر، میزان بدهی شرکت از ۲۵۰۰ میلیارد تومان به صفر رسید و هم‌اکنون شرکت مس بدهی به بانک‌ها ندارد.

مس؛ صنعت اقتصادی و استراتژیک قرن بیست‌ویکم
رحمتی در ادامه، خطاب به سهام‌داران شرکت مس گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در آخرین رتبه‌بندی شرکت بورس در پایان سال ۱۳۹۵، در بین ۵۰ شرکت فعال‌تر بورس رتبه ۵ را کسب کرده است که کسب این توفیق با وجود شرایط اقتصادی کشور دستاورد بسیار ارزشمندی محسوب می‌شود.
مدیر امور سهام و سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت مس با اشاره به این‌که در سال گذشته شاخص کل بورس اوراق بهادار بازده منفی ۴/۹ درصدی را تجربه کرد، گفت: با وجود این بازده منفی، سهام شرکت مس در پایان سال ۹۵ بازدهی مثبت ۳۵درصدی را تجربه کرد که این نیز توفیقی قابل‌ ستایش است که با هم‌دلی و همکاری همه ارکان شرکت و حاکم شدن تدبیر در شرکت مس به‌دست آمد.

رحمتی با تاکید بر این‌که سهام شرکت فیلد مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و طی ۱۱ سال گذشته بازدهی مثبت ۶۰۳ درصدی را تجربه کرده، گفت: میانگین سالیانه بازدهی سهام‌دارانی که از بدو پذیرش سهام شرکت در بورس، سهام‌دار شرکت بوده‌اند، در حدود ۵۵درصد در سال بوده که در مقایسه با سایر بازارها از وضعیت بهتری برخوردار است.

وی تصریح کرد: همچنین مقایسه بازدهی بازارهای مهم کشور در سال ۹۵ اعم از شاخص کل بازار بورس (۴٫۹%-)، بازار طلا (۸٫۴%-)، سکه (۱۸%)، ارز (۸%)، نرخ سود سپرده بدون ریسک بانکی (۱۸%)، اوراق مشارکت (۱۸%) و… در سال ۱۳۹۵ نشان‌دهنده برتری قابل‌توجه بازدهی سهام شرکت ملی صنایع مس ایران (۳۵٫۴%) در مقایسه با سایر بازارهاست.

مشاور مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که براساس طبقه‌بندی شرکت‌های بورسی براساس ارزش بازار در پایان سال ۹۵، شرکت مس به رتبه پنجم بورس دست‌یافته است گفت: ارزش بازار سهام شرکت مس در سال گذشته نسبت به سه‌سال قبل به بیشترین میزان به مبلغ ۱۰۰٫۳۵۰٫۰۰۰ میلیون ریال رسیده است.

وی افزود: همچنین شرکت ملی صنایع مس ایران در بین ۴۷۷ شرکت پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار، ازلحاظ ارزش اسمی سرمایه رتبه ششم را در پایان سال گذشته کسب کرده است.

رحمتی با اشاره به این‌که در سال گذشته به رکورد بیشترین تعداد سهام‌دار از بدو پذیرش در بورس دست یافتیم گفت: تعداد سهام‌داران شرکت در پایان سال ۹۵ با بیش از ۳۷هزار نفر به یک رکورد تاریخی دست یافت که این امر نشان‌دهنده اقبال بازار سرمایه به سهام شرکت ملی صنایع مس ایران است.

مشاور مدیرعامل شرکت مس در پایان با تاکید بر این‌که صنعت مس به‌خاطر وجود سه فاکتور پتانسیل‌های معدنی کشور، اقتصادی بودن فرایند براساس اقتصاد آزاد بین‌الملل و امکان تامین مالی اقتصادی از بیشترین مزیت برای سرمایه‌گذاری و توسعه در کشور برخوردار است، خطاب به سهام‌داران گفت: صنعت مس، اقتصادی‌ترین و استراتژیک‌ترین صنعت فلزات پایه قرن بیست‌ویکم و بهشت سرمایه‌گذاران معدنی در دنیا و ایران می‌تواند قلمداد شود.

گفتنی است؛ سهام‌داران شرکت ملی صنایع مس ایران در پایان هفته گذشته (۱۴ تیرماه) با حضور در مجتمع مس سونگون از بخش‌های مختلف تولیدی و کارخانه‌های این مجتمع بازدید کردند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید