شرکتهای معدنکاری مس شاهد افزایش بیشتری در سودهایشان در ۲۰۱۸ خواهند بود

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

پس از کشمکش با روند نزولی قیمتهای مس از ۲۰۱۱، تولید کنندگان این فلز سرخ سرانجام به لطف رشد قیمتهای سال جاری از سودهایی که نصیبشان شده است خبر می دهند.

به گفته تحلیلگران در بخش اطلاعات بازار جهانی اس اند پی، حاشیه های سود این شرکتها در سال ۲۰۱۸ باز هم افزایش خواهد یافت. قیمتهای مس از آغاز سال جاری ۲۴ درصد و از زمان پایین ترین سطح مشاهده شده در سالهای اخیر—۱٫۹۶ دلار برای هر پوند در ژانویه ۲۰۱۶—۵۸ درصد رشد داشته اند.

بعضی، مانند تحلیلگر ارشد تحقیقاتی اس اند پی، آدام وب، این بهبود قیمت را به فشار کمتر برای کاهش هزینه ها در عملیاتهای مس، علی رغم فشارهایی صعودی بر هزینه های معدنکاری، نسبت می دهند. وب در گزارشی در روز جمعه گفت،”انتظار می رود که مجموع هزینه های نقدی در بخش معدنکاری مس حدود ۶ درصد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۱۶ بیشتر باشد. با وجود این، قیمتهای بالاتر مس فرصتی را برای بسیاری از شرکتهای معدنکاری ای فراهم کرد که مجبور شده بودند در نتیجه روند نزولی قیمتها از اوج های مشاهده شده در ۲۰۱۱ هزینه ها و مخارج سرمایه ای شان را کاهش دهند.” بعضی دیگر عملکرد برجسته مس را به رونق جاری اتومبیل های الکتریکی نسبت می دهند. این فلز از اجزاء اصلی در باتریهای لیتیومی مورد استفاده در وسائط نقلیه الکتریکی و همچنین در مبدلهای برق و در زیر ساختهای شارژ کننده مورد نیاز برای در حال کار نگهداشتن آنهاست. بزرگترین شرکت معدنکاری جهان، بی اچ پی بیلیتون، برآورد کرده است که در حال حاضر، اتومبیلهای الکتریکی به حدود ۱ میلیون، از کل ناوگان تقریباً ۱٫۱ بیلیونی اتومبیلهای جهان، افزایش یافته اند. این شرکت معتقد است که این رقم می تواند تا سال ۲۰۳۵ به ۱۴۰ میلیون اتومبیل، یا ۸ درصد ناوگان جهانی، صعود کند.
وب و گروه او با استفاده از الگوی معدنی انعطاف پذیر اطلاعات بازار اس اند پی و اتفاق نظر پیش بینی های واسطه های اقتصادهای کلان برای ۲۰۱۸ منحنی هزینه مس را برای سال آینده پیش بینی کرده اند. نرخهای ارز در اغلب کشورهای معدنکاری بزرگ از اوجی که در آخرین چرخه معدنکاری در ۲۰۱۲ داشتند رو به ضعف نهادند، و این به تولید کنندگان کمک کرد تا هزینه هایشان را بر مبنای دلار آمریکا کاهش بدهند. اما این تحلیلگران از آغاز ۲۰۱۶ این گرایش را معکوس دیده اند: با نگاهی به پیش از ۲۰۱۸، این اتفاق نظر در حال حاضر وجود دارد که پول محلی در کشورهایی نظیر کانادا و زامبیا تقویت، و در دیگر تولید کنندگان اصلی مانند شیلی، پرو و روسیه تضعیف خواهد شد. اس اند پی همچنین از تغییرات در قیمتهای نفت پرداختی توسط شرکتهای معدنکاری برای استفاده در عملیاتها و تجهیزاتشان به عنوان یک عامل وابسته به اقتصاد کلان که می تواند بر تولید کنندگان مس تأثیر بگذارد چنین خبر می دهند: در حال حاضر اجماعی چنین وجود دارد که قیمتهای سوخت برای ۲۰۱۸ نزدیک به سطوح اخیر قیمتها باقی بماند، که در مقایسه با ۲۰۱۷ منجر به متوسط سالانه بالاتری خواهد شد. در نتیجه، ما انتظار داریم که هزینه های سوخت برای شرکتهای معدنکاری در ۲۰۱۸ رشد بطئی خود را دامه دهد. گروه تحقیقات در بخش فلزات و معدنکاری اطلاعات بازار جهانی اس اند پی در پیش بینی های خود نسبتاً خوش بینانه نگاه می کند. این گروه انتظار دارد حاشیه های سود برای شرکتهای معدنکاری مس به سطوحی مشابه سطوح بدست آمده در ۲۰۱۲ باز گردد. این خوش بینی علی رغم برآوردهایی وجود دارد که قیمت مس در ۲۰۱۸ را به نحو چشمگیری پایین تر از متوسط قیمت پنج سال گذشته این فلز پیش بینی می کنند

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید