سیمان خاکستری و فولاد نی‌ریز نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد

سیمان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

علی همتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه ۲۱۲ طرح صنعتی و تولیدی بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در استان فارس وجود دارد و در حوزه اقتصاد مقاومتی ۳ طرح بزرگ در استان در حال اجراست که امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: مجموعه سیمان خاکستری نی‌ریز با ظرفیت ۱٫۵ تن و سرمایه‌گذاری ۴۳۶ میلیارد تومان و پیشرفت فیزیکی ۹۶ درصدی یکی از این سه طرح است که نیمه نخست امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس پروژه فولاد نی‌ریز با ۸۰۰ هزار تن ظرفیت، سرمایه‌گذاری ۶۲۵ میلیارد تومانی و پیشرفت فیزکی ۹۰ درصدی را یکی دیگر از سه طرح مهم اقتصاد مقاومتی عنوان و بیان کرد: این پروژه شهریورماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی پروژه کربنات سدیم کاوه فیروزآباد با ۶۰۰ هزار تن ظرفیت، سرمایه‌گذاری ۶۱۰ میلیارد تومانی و پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی را سومین طرح مهم اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این پروژه در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

همتی با بیان اینکه سهم مصوب استان فارس در تسهیلات رونق تولید ۵۱۷ میلیارد تومان بوده اما استان فارس تاکنون ۶۲۸ میلیارد تومان تسهیلات جذب کرده است، اظهار داشت: جذب تسهیلات در این استان ۱۲۲ درصد بوده در حالی که متوسط جذب تسهیلات در کشور ۶۱ درصد است.

وی با بیان اینکه امسال معادنی که نیاز به تسهیلات دارند نیز در حوزه طرح‌های اقتصاد مقاومتی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مطرح می‌شوند، عنوان کرد: علاوه بر معادن مجموعه‌های صنفی که در کار تولیدی انجام می‌دهند نیز در حوزه اقتصاد مقاومتی و ارتقا توان تولید تسهیلات دریافت می‌کنند.

همتی با بیان اینکه ثبت‌نام واحدهای مختلف برای دریافت تسهیلات رونق تولید از دو روز گذشته در سایت بهین‌یاب شروع شده است، خاطرنشان کرد: مبلغ بدهی‌های جاری واحدهایی که در این سایت ثبت‌نام می‌کنند نباید بیش از ۲۵ درصد تسهیلات درخواستی باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه ارزش صادرات کالا و خدمات استان فارس در سال گذشته ۱۰۴۳ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۴۰ درصد و از نظر ارزش دلاری ۴۴ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد داشته است، گفت: برنامه سازمان این است که امسال این میزان صادرات را به ۱۳۴۷ میلیون دلار برساند.

وی افزود: در سال گذشته صادرات استان فارس در تولیدات صنعتی ۱۹ درصد، معدنی ۱۶ درصد، کشاورزی ۴۶ درصد، پتروشیمی ۱۱۸ درصد، صنایع الکترونیک ۱۴۰ درصد، فرش و صنایع دستی ۶۴ درصد و خدمات گردشگری ۵۴ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد داشته است.

همتی اظهار داشت: ۴۰ درصد مشکلات واحدهایی که در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مطرح شد مربوط به سرمایه در گردش، ۳۰ درصد در زمینه استمهال، ۱۰ درصد مشکلات مالیاتی، ۵ درصد سرمایه ثابت، ۳ درصد تامین اجتماعی و ۱۲ درصد هم سایر موارد بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته برای ۱۹ هزار و ۹۲۴ نفر در استان فارس اشتغال ایجاد شده است، افزود: سال گذشته ۲۶۹ پروانه بهره‌برداری صنعت با سرمایه‌گذاری ۸۱۱ میلیارد تومان در این استان صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه ۷۰ شرکت صنعتی در استان وجود دارد که ۶۱ شرکت از آنها مشغول به کار هستند، خاطرنشان کرد: در مجموع ۷ هزار و ۲۲۶ هکتار اراضی در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی است که ۳ هزار و ۴۶۲ هکتار از آن مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز در این زمینه ظرفیت بسیار زیادی در استان فارس وجود دارد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید